• Stare Miasto w Warszawie opanowane przez Benedyktynów

          • Koło filmowe 

             

            Dziś pracowaliśmy nad kolejną sceną do naszego filmu. Wcieliliśmy się w rolę zakonników. Nie to nie żart z okazji Prima Aprilis. Choć nie było łatwo, gdyż wiatr gasił świece, przechodnie z zainteresowaniem obserwowali nasze poczynania, a równe śpiewy kościelne to nie nasza domena, to zabawa była przednia, a my szczęśliwi. 

            Dziękujęmy pani Aleksandrowicz oraz Sarandzul za uszycie strojów, a panu Sewerynowi z TV Młodzieżowej za owocną współpracę.

             

          • WARSZTATY KULINARNE nie TYLKO dla wegetarian

          • W sobotę 5 stycznia w szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku był wykład na temat talerza żywieniowego i dobrodziejstwie sezonowych warzyw i owoców. Po części teoretycznej, pod okiem fachowca, przygotowaliśmy smaczne potrawy, które mimo swoich wielkich walorów żywieniowych są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Uwieńczeniem warsztatów było biesiadowanie przy wielkim stole.

            Wszyscy świetnie się bawiliśmy

            I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
            A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”

            Wiesz czyj to cytat? Przyjdź do gabinetu pedagoga i odbierz nagrodę!

          • Koło filmowe

          • 21.03.2019 r Koło filmowe wraz z panem Sewerynem Lewczukiem z TV Młodzieżowej pracowało nad sceną w "Grocie."

        • Koło filmowe
          • Koło filmowe

          • Efekty pracy koła filmowego

            Animacja poklatkowa

            14.03.2019 r Koło filmowe wraz z Telewizją Młodzieżową przygotowało te oto krótkie filmy.

             

            7.03.2019 r

            Za nami kolejne warsztaty w Telewizji Młodzieżowej.Dziś tworzyliśmy animacje poklatkowe. Już niedługo będzie można podziwiać efekty naszej wspólnej pracy. Czy wiecie,że aby storzyć 10 sekund filmu należy zrobić minimum 150 zdjęć? Niewiarygodne ile to pracy, ale zapewniamy,że warto.

            FB_IMG_1551987243393.jpg 

            FB_IMG_1551987178939.jpg

            FB_IMG_1551987198655.jpg

            FB_IMG_1551987232974.jpg

             

             

            PRZEPIS NA JASKINIĘ I GŁAZY według koła filmowego

            Co będzie potrzebne?

            - duże arkusze szarego papieru

            -farby akrylowe lub inne : biała i czarna (może być szara)

            - pędzle, wałki do malowania, woda, paleta do mieszania farb (my używaliśmy plastikowego talerza)

            - karton, np. po ekranie interaktywnym (to nasz przypadek)

            - kawałki styropianu

            - zszywacz, taśma, szpilki (zwykłe)

            - nóż do wycinania

            - kilka par rąk do pracy

            - dj zajmujący się muzyką, aby było milej pracować

            - ciasteczka lub inne przekąski ( na wypadek opadnięcia z sił )

            Ile czasu to zajmie?

            Kilka godzin ( w naszym przypadku 2 spotkania po 90 minut)

            Jak zrobić?

            1. Po pierwsze należy pomalować szary papier, który tylko z nazwy jest szary. Oczywiście grota jest przeważnie szara, wiec taki kolor jest idealny. Malujemy nierówno, zamaszyście i przy okazji wyładowujemy złe emocje. Takich pomalowanych arkuszy powinno być sporo, w zależności od wielkości jaskini lub kartonu, który potem oblepimy papierem. Nasze arkusze przynieśli sami członkowie koła filmowego oraz wykorzystaliśmy stare plakaty, które nieużywane czekały na danie im drugiego życia. Recykling przede wszystkim! Farby i pędzle przynieśliśmy z domu oraz dostaliśmy od plastyka, uczącego w naszej szkole.
            2. Po wyschnięciu papieru, przychodzi pora na gniecenie papieru czyli kolejna okazja by się wyżyć emocjonalnie. Papier pognieciony jest nierówny i przypomina skałę. Proszę przyjrzeć się zdjęciom.
            3. Teraz zajmujemy się kartonem. My wycięliśmy w nim wnękę, która miała imitować wejście do jaskini. Pudło po ekranie interaktywnym otrzymaliśmy od pani dyrektor, która taki ekran zakupiła do jednej z pracowni w naszym liceum. W środku znaleźliśmy dość spore kawałki styropianu, które posłużyły jako materiał do głazów. Nic nie może się zmarnować!
            4. Ostatni etap to przyczepienie pomalowanych i pogniecionym arkuszy do owego kartonu oraz owijanie brył styropianu owym papierem. Styropian był zbyt kanciasty, więc troszkę mu pomogliśmy zmienić kształt odrywając boki. Do przyczepiania użyliśmy zwykłego biurowego zszywacza oraz szpilek.
            5. Grota gotowa. Być może nie jest idealna, ale na potrzeby sceny w naszym filmie wystarczająca. Należy zaznaczyć, że wbrew pozorom owa praca nie była trudna. Przyjemnie było spędzić czas ze sobą robiąc coś wspólnie.
          • eTwinning

          • Od listopada uczniowie naszej szkoły biorą udział w projektach organizowanych przez nauczycieli języków obcych na platformie eTwinning. eTwinning to społeczność szkół w Europie i poza nią; jest  ona platformą współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.), którzy tutaj komunikują się, współpracują oraz realizują projekty.

            Dotychczas w projektach wzięły udział klasy: 3a, 3b, 3f oraz 1c. Projekty były realizowane w języku angielskim oraz niemieckim. Tematy projektów to: „Christmas traditions around the world”,   „Ich möchte mit dir lernen“ oraz „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“.

            „Christmas traditions around the world“ -  praca nad projektem etwinning trwała od listopada 2018 roku do końca stycznia 2019 roku. Projekt został założony i koordynowany przez panią Renatę Gruszczyńską. W projekcie brały udział 3 grupy: grupa z klasy 3a z nauczycielem języka angielskiego (p. Gruszczyńską), grupa z klasy 3f wraz z nauczycielem języka angielskiego (p. Owczarek) oraz grupa uczniów ze szkoły IES Pablo Ruiz Picasso w Hiszpanii wraz z ich nauczycielką języka angielskiego.  Projekt był wieloetapowy. Najpierw każda z grup pracowała nad stworzeniem krótkiego filmu, w którym ukazana została szkoła oraz uczniowie, którzy opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach itp.  Dzięki temu poszczególni członkowie projektu mogli się poznać i zacząć korespondować na platformie eTwinning. Każdy członek projektu posiadał konto na etwinning.com i mógł się  komunikować z innymi, komentować umieszczane materiały filmowe czy zdjęcia. Następnie uczniowie pracowali nad prezentacjami multimedialnymi , w których to opisano tradycje, zwyczaje, dania i ciekawostki z danego kraju na temat Świąt Bożego Narodzenia. Prezentacji było wiele, dlatego trzeba było wybrać najlepsze. Uczniowie oglądali prezentacje pozostałych grup, dzięki czemu zdobyli nową wiedzę na temat kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Hiszpanii. Kolejny etap to stworzenie gier, zabaw lub quizów w oparciu  o informacje zawarte w prezentacji. Quizlet okazał się świetnym narzędziem do tego celu. Każda grupa stworzyła zestaw słów wraz z definicjami na quizlet.com. Dzięki temu w różnoraki sposób można było przyswoić np. nazwy dań po hiszpańsku.

            Ostatni etap to ocena projektu czyli ewaluacja. Uczniowie otrzymali kartki, na których anonimowo odpowiedzieli na pytanie: Co sądzisz o projekcie eTwinning nad którym pracowałeś/aś? Nauczyciel stworzył z odpowiedzi chmurę słów.

            Wszyscy uczniowie byli zadowoleni zarówno z samej pracy nad projektem, jak i jej wynikami. Była to zarówno nauka jak i zabawa. Uczennice z klasy 3a z entuzjazmem zadeklarowały chęć pracy nad kolejnym projektem.  

             

            „Ich möchte mit dir lernen“ – to projekt klasy 3b. Projekt realizowany jest ze szkołą partnerską z Turcji. Podczas realizacji projektu uczniowie: wymyślili logo projektu; przygotowywali scenki, w których się przedstawiali; przygotowywali scenki związane z zakupami; projektowali gazetkę ścienną. Przed nami jeszcze łączenie na żywo z uczniami z Turcji.

             „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“ – to projekt realizowany przez uczniów klasy 1c. Uczniowie przygotowali już prezentację PowerPoint o sobie, swoich rodzinach oraz zainteresowaniach. Obecnie trwają próby do nagrania filmu o szkole oraz Warszawie. Ostatnim elementem projektu będzie rozmowa przy użyciu aplikacji WhatsApp z uczniami ze szkoły w Turcji.

          • Wymiana międzynarodowa

          • NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

                                                                 

                                                                            WARSZAWA – OLPE

             

            Partnerzy: 160 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie i Sekundarschule w Olpe.

            Wymianę organizujemy od 9 lat i jest ona współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

            https://www.pnwm.org

            W roku szkolnym 2018/2019 wymiana szkolna odbędzie się w maju i czerwcu.

            Uczniowie naszej szkoły odwiedzą szkołę w Olpe w maju a uczniowie niemieccy przyjadą do naszego liceum w czerwcu.

             

            Cele wymiany:

             

            • wymiana doświadczeń kulturowych pomiędzy uczniami z obydwu krajów
            • zapoznanie się z życiem codziennym rówieśników w danym kraju
            • poznanie tradycji i obyczajów danego kraju
            • poznanie zabytków i kultury danego regionu, poznanie przyrodniczych atrakcji danego regionu
            • nauka i doskonalenie umiejętności językowych
            • rozwijanie umiejętności w pracy w grupie dwujęzycznej
            • ćwiczenie umiejętności planowania działań, oraz..

             

            NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

             

            ROK 2018

             

            Od 4 do 11 czerwca 2018 roku odbyła sie druga cześć wymiany międzynarodowej. Grupa 15 uczniow naszej szkoły pojechała do Olpe w Niemczech. Uczniowie oprócz zwiedzania Olpe i szkoły partnerskiej uczestniczyli w zajęciach sportowych, grze miejskiej, wycieczkach do parku rozrywki Phantasialand i Kolonii. Poniżej krótka fotorelacja z pobytu :)

            Wymiana współfinansowana była przy współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

             

            W kwietniu uczniowie naszego liceum wzieli udział w wymianie międzynarodowej we współpracy ze szkołą w Olpe. Od 23 do 30 kwietnia  gościli uczniów i nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły. Uczestnicy wymiany zamieszkali u rodzin polskich i niemieckich.

             

             

          • Gazetka Językowa

          • JĘZYK LATA JAK ŁOPATA czy inaczej GROT MONTHLY to nazwa gazetki językowej, która funkcjonuje w naszej szkole od 7 lat. W tym roku postanowiliśmy, że poszerzymy grono czytelników o osoby odwiedzające szkolną stronę internetową. Nasze artykuły wydajemy kwartalnie.

            Kto pisze?

            Redakcję gazetki tworzą uczniowie, dla których pisanie w obcych językach nie stanowi problemu oraz ci, którzy po prostu chcą pisać lepiej. Redaktorem naczelnym od wielu lat jest zapalona anglistka, która w ten sposób chce zachęcić uczniów do rozwijania swoich talentów. A talenty niektórych rozwijają się już od wielu lat. Taki Maciek na przykład (pseudonim Huntsman) jest dziennikarzem od 4 lat, a w tym roku również prawą ręką redaktora naczelnego. Nie tylko sam pisze artykuły, ale też zajmuje się zbieraniem i edytowaniem artykułów innych piszących oraz oprawą graficzną.

            O czym piszemy?

            Tematy bywają różne, tak jak różne są pomysły młodych dziennikarzy. Niektórzy opisują wydarzenia szkolne, inni przeprowadzają eksperymenty społeczne i opisują wyniki, jeszcze inni recenzują filmy, polecają restauracje lub zachęcają do odwiedzenia ciekawych miejsc. Tematów do pisania jest mnóstwo, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

            Jaki powinien być artykuł?

            Artykuł powinien być przede wszystkim interesujący. Sam tytuł jest także bardzo istotny, ma zachęcać do przeczytania całości, ma być chwytliwy, śmieszny, po prostu oryginalny. Staramy się pisać dość prostym językiem, aby każdy w szkole mógł zrozumieć nasze artykuły. Co najważniejsze – artykuł musi być napisany w języku obcym: angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy rosyjskim (choć takich jeszcze nie było). Dobry „kawałek” sam się czyta, wzbudza emocje i pozostaje w pamięci na długo.

            Zachęcony?

            Jeśli jesteś uczniem CLX LO, masz motywację do pracy i całkiem niezłe pióro, zapraszam do współpracy.

            Renata Gruszczyńska 😊

             

            A oto nasz nowy numer:

            gazetka.pdf

          • „W WARSZAWIE ZAKOCHAJ SIĘ W… POEZJI”

          • PROJEKT „ W WARSZAWIE ZAKOCHAJ SIĘ W… POEZJI” zrealizowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych

            Tak było…

            Warsztaty i spotkania z twórcami.

            Było kreatywnie i ciekawie. 

            Prezentacja na terenie szkoły wierszy wybranych przez młodzież.

            Konkurs poetycki, w którym nagrodzono 11 prac. Nagrodzone prace prezentujemy poniżej.

             

            *** , Donek

            Współistnienie w niebycie

            znając życie

            śmierci zaznasz

            niech wyciągnie swe ramiona

            i niech zacznie tam

            gdzie pieśń skończona

            swoje żniwa

            i niech zerwie wnet ogniwa

            tam gdzie drżysz skulona

            żywa                                

             

            *** , Donek

            Tworzę i Tłumię

            Naiwne marzenia o lepszy dzień

            O walizkę i gitarę,

            Świat, którego nie skrył cień.

            Wierszem niszczę mury,

            Na których wiszą obrazy,

            Śledzą mnie

            Moje karykatury.

             

                                                  

            *** , Donek

            Dym dusi biedne gardła

            W ciemnościach

            Szkliste łzy zamarzają od razu

            Nikt nie patrzy

            Widzisz wyblakłe martwe rośliny

            Niedawno zielone

            Nic nie jest jak dawniej

            Chandra przytłacza

            Samotne stworzenia

            Ziemi

            Światła rozmywają się we mgle

            Rozbite zimne kawałki szkła

            Tylko silni przetrwają ten złośliwy czas

            Zimy

            *** , Donek

                                                          

            Słuchając ciszy wśród mitycznych murów,

            Gdzie w lesie rozbrzmiewa pieśń pradawnych chórów,

            gdzie deszczową szosą światła miast się mienią,

            daleko za morzem drzewa się zielenią.                       

             

            *** , Donek

             

            Mam w plecaku:

            nieme kasety

            zerwane struny

            smutki z konserwy

            BONUS

            Mam w sercu:

            cztery jamy

            dwa przedsionki

            dwie komory

             

            Serce to organ.

            Pogódź się z tym.

             

            *** , Donek                              

            Some things are perfect

            for each other

            so different

            in the some moment

            Like a tea adn honey

            Or book and a bookmark.

            Made for each Rother.

            Together, like hands In the cold.

            All in the right place.

            Surrounded by mess and chaos

            Of Rother things

            Withont a partner.

            Puzzle withont a pair

            Keys withont a lock

            And tips withont a clock

                                                          

            „Szablon” , Donek                               

            Szanowna ma dziewczyno,

            O zmysłach chyba zdrowych,

            przestań wreszcie używać

            rymów czasownikowych.

             

             

            Limeryk pt „Reżyser”,

            Gabriela Chałupa

             

            Hollywoodzki reżyser dostał Oscara.

            Była to tylko [jego] nocna mara

            I gdy się obudził, stwierdził,

            że przez sen gawędził

            niczym lunatyków dyskutująca para

             

             

            Limeryk pt „Mieszczuch i krowa”, Oliwia Kulesza

             

            Kiedy mieszczuch we Lwowie,

            Niespodziewanie zakochał się w krowie.

            Inni mieszkańcy się dziwili,

            Zbulwersowani tym byli.

            Stwierdzili, przecież krowa się nie dowie.

             

             

            „Vecer s Vami”,

            [Bogusław Głowacki]

            Tłumaczenie piosenki wykonywanej przez Rudolfa Antonina Dvorskiego, sł. Czeskie Jiri Traxler (1943)

             

            Świat cały tak piękny, drogi, cudny

            Znów zasnuł smutny, tajemniczy mrok.

            Cóż nam dziś wróci sen,

            Gdy znów zabrzmiał żalu tren.

             

            Gęsta puszcza dotąd tak zielona

            Pod naporem czerni nowa.

            Jak wykrzesić blask,

            By miłość znów wróciła do łask

            Zanuć tę pieśń,

            piękną jak słońce,

             

            cudną jak światła złote gońce.

            Niech las ożyje znów

            I uczucie me gorące.

             

            Może melodii rzewnej czar

            Rozpali gwiazd przygasłych żar,

            Da nowe życie rosłym drzewom,

            A nam szansę na miłość znów.

             

            Gdym spojrzał w cudne Twe oczy

            I wsłuchał się w piękny, dźwięczny głos,

            Pojąłem wśród roztoczy,

            Żeś odmieniła dziś mój los.

             

             

            ***, Krystian Pstrąg

             

            O Zeusie, Olimpusie
            Daj mi władzy Maharadży
            Ja – pantera,
            ból doskwiera.
            Brak apetytu i nadmiar zmęczenia

            Patrzyła na niego, jak w blasku księżyca
            Stąpał pomału, a na znak przybycia
            Płatki kwiatów nocnych skubał delikatne
            Ona, też kochając, czekała.

            – Janeczku mój, kochanie, cóżeś ty uczynił?
            Janeczek odpowiada, gdy tylko zapytała:
            – Zabiłem wszak z miłości, z miłości i dla niej,
            Naszego się zaparłem, ból zadawał kamień.
            A ja się nie bałem, nawet gdy wołała:

            „Niewdzięczny!”

            – Kiedy wzrok spuściłem,  zobaczyła co uczynię
            Na kolanach płakała, lecz nie wybłagała
            Zabiłem z krwią wychłodłą,  

            tak jak mi kazałaś.–

            A ja, ja od razu, od razu zaufałam
            Słuchałeś rad moich, i każdego razu     niczym kwiat więdnący z błahego obrazu
            Znikała…

             

            ***, Mufasa

             

            Kolejny szary korposzczurek
            Nie wygląda poza murek
            Pchany przez gęstą, szarą masę
            Traci wyjątkowość i klasę
            W jego szklanej bańce
            Nie ma miejsca na tańce,
            A ta bańka – nagle pęka.
            Wyciąga go ogromna ręka,
            Rzuca w otchłań przygód,
            Odcina od codziennych wygód.
            Nagi, przerażony,
            Szuka przyszłej żony.
            Znalazł, nagą, przerażoną
            Przez potwora
            okrążoną.

             

            „Najgorszy z rodu Adama”, [Pola]

            Bezlitosny draniu,
            Gdy ujrzałam Cię po raz pierwszy – bajka
            Dobra rodzina, piękne kubraki.
            Serce zimne.
            Pierw rozbujałeś mnie na huśtawce
            twej miłości.
            Myśli ku jednemu biegną,
            Oczy maślane i uśmiechy.
            Minął rok.
            Ty głupcze bez serca
            Zostawiasz mnie tu samą.
            Matka Twa – okropna kobieta.

            Obiecać Cię drugiej – wina najcięższa
            A Ty zamiast protestować
            Poddałeś się posłusznie, jak baranek
            A moje serce? Kotwica na dnie.

            Twój żywot – krótkim będzie
            Ona spłonie razem z Twą nosicielką
            I ze mną, w piekle.
            Wtedy ujrzysz cierpienie.
            Bez kobiety ani kroku
            Losie, dopełnij mych obietnic
            by zrozumiał, co zrobił
            Najgorszy z rodu Adam

             

             

             

            Przemijanie”, Magda Ostrowska

            Blask twój, niegdyś tak rażący,
            gaśnie.
            Pamiętam ten czas,
            gdy patrząc w gwiazdy,
            widziałem twój uśmiech.

            I oczy.
            Niczym bursztyny na słońcu.

            Dlaczego ach, dlaczego miałbyś zostawić mnie tak,
            samotnego.

            Teraz, gdy patrzę w gwiazdy,
            spaceruję brzegiem morza,
            jak niegdyś to robiliśmy
            razem

            Umieram

            Co kiedyś było pasją,
            jest nienawiścią.
            Czy można tak żyć?

            Cały świat obraca się w proch.
            I znikam.
            Znikam w otchłani rozpaczy.

             

            „Inwokacja”, Karolina Francuzik

             

            Mam wokół siebie setki ciał,
            Ja w rogu siedzę sam
            Niezauważalne ciało niebieskie.
            Jestem jak skała, nie ruszy mnie nic.
            Na pozór zwykła kobieta,
            Lecz podoba się oczom.
            Nasze oczy zetknęły się na moment -
            Czy my już się znamy?
            Proszę, nie patrz się tak…
            Oczy mówią coś, czego usta nie powiedzą,
            Bo ustami się przedstawiamy,
            Oczami – poznajemy…

            „INWOKACJA”


            O Fosforosie, synu Eosa i
            Astrajosa, tyś co niósł
            światło aż po Wenus, stwórco
            konstelacji bliźniąt którą
            podążam… Daj mi tej
            jasności w błogiej mej miłości
            przegoń te nieszczęścia

             

             I mierne próby zjednoczenia
            ciał niebieskich na rzecz
            stworzenia harmonii mej duszy.

            Reklamy

             

            „Jesień”, „…”, Karina

            Jesienna aura – deszcz.
            Ponure nastroje w tej porze, że
            nie da się wytrzymać.
            Szybko robi się ciemno – mało dnia, a
            dużo nocy – ZA DUŻO.
            Stanowczo.
            Zimą potrafi być pięknie, pomimo zimna.
            Wiosną wszystko budzi się do życia
            i jest piękne, latem już w ogóle
            A jesienią? Wszystko umiera
            Drzewa tracą liście czyli siebie – Umierają
            Wrzesień, pomimo tego, że niby jest
            Jeszcze latem to już jesienią, też,
            Zabija uczniów muszących wrócić
            do szkoły. Listopad też jesień – Święto
            Zmarłych.
            Nie wiem. Co jest takiego w jesieni

            „…”
            Czemu skoro wszyscy widzą, że coś się dzieje
            To nikt nie reaguje?
            Tylko patrzą. Obserwują jak się
            wypalasz.                             Widzą twój codzienny nieprzerwany smutek.
            Czemu…

            „Jestem”, Klaudia Nisiewicz

             

            Jestem stracony?
            Być może,
            Ale kto mi pomoże?
            Na tym świecie jest garstka ludzi,
            W których potężne uczucie się budzi.

            Jestem, ale kim jestem?
            Mówią: – Człowiekiem, ale czy aby na pewno?
            Głową w telewizorze,
            Zamyślony siedzę na dworze.

            To co mnie otacza to chmury,
            Czasami jestem ponury.
            Chciałbym się znaleźć, tam gdzie nie ma nikogo,
            Obłoki chmury wyglądają ubogo.

            Jestem szczęśliwy.
            Jestem gburliwy.
            Czas nie staje,
            Tak nam się tylko wydaje.

             

             

            A o będzie?? Projekt „ W Warszawie zakochaj się w… prozie. Wszystkich miłośników literatury i młodych pisarzy zapraszamy do współpracy we wrześniu.

          • Mechatronika

          • W roku szkolnym 2013/14 nasze szkoła / jeszcze jako Gimnazjum 15/ przystąpiła do projektu "Mechatronika jako praktyczne zastosowanie innowacyjnej myśli i działań uczniów gimnazjów dla edukacji i budowy przyszłych kadr inżynieryjno - technicznych" finansowanego z funduszy europejskich.

            Instytucja pośrednicząca: Ośrodek Rozwoju Edukacj w WarszawieRealizator programu: Europejskie Towarzystwo Inicjatyw obywatelskichPartner: ABM Space Education Toruń

               Projekt trwał 2 lata. Objęte były nim 4 województwa, w tym 32 gimnazja - 12 w województwie mazowiecki i tylko jedno /nasze/ w Warszawie.

               Projekt realizowany był w trzech komponentach:a) komponent I - "Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki"

            b) komponent II - "Mechatronika"

            c) komponent I - "Młodzieżowy Klub Techniki" - dodatkowe zajęcia edukacyjne oparte na mechatronice.

               Na zajęciach uczniowie:

            - programowali w Prophio/ na bazie programu Scratcha/

            - montowali robota BEAM

            - pracowali z urządzeniami elektronicznymi/ montowanie prostych układów elektronicznych na płytce drukowanej posługując się lutownicą /

            - konstruowali i programowali roboty mobilne

            Cele projektu było:

            I. Ukazanie zastosowania teoretycznej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, informatyki i elektroniki w rozwiązywaniu problemów.

            II. Rozwijanie kompetencji osobistych uczniów, w tym w szczególności umiejętności niezbędnych do skutecznego zarządzania sobą, takich jak: asertywność, automotywacja, efektywna komunikacja, umiejętność pracy w zespole, twórcze rozwiązywanie problemów, współpraca w zespole, planowanie, zarządzanie czasem i zasobami materialnymi, radzenie sobie z niepowodzeniami.

            III. Kształtowanie postawy eksperymentalnego rozwiązywania problemów (opracowywanie koncepcji, eksperymentowanie, ewaluacja działań, modyfikacja i ulepszanie).

            IV. Wyrabianie nawyków bezpiecznego posługiwania się narzędziami montażowymi oraz sprzętem komputerowym.

            V. Wyrabianie umiejętności dokonywania oceny zagrożeń i ograniczeń, doceniania społecznych aspektów rozwoju i zastosowań mechatroniki.

             

            NASZE SUKCESY

             

            III miejsce w Międzynarodowych Zawodach Robotów

            W listopadzie 2014 roku odbyły się w Łodzi MIĘDZYNARODOWE ZAWODY ROBOTÓW SUMO CHALLENGE. W konkurencji krajowej BEAR RESCUE dla gimnazjalistów wzięły udział 23 szkoły z czterech województw. Zespół naszego gimnazjum zdobył trzecie miejsce.

             

            I i II miejsce indywidualnie oraz I miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2015"

            II miejsce indywidualnie oraz II miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2017"

            Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej zagadnieniami dziedziny mechatroniki, obejmującej m.in. mechanikę, elektrotechnikę, elektronikę pneumatykę, hydraulikę i informatykę.

            Organizator: Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. I. J. Paderewskiego w Warszawie

            Konkurs pod patronatem: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Mechaniki Lotnictwa oraz Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, Dziekana Wydziału Mechaniki Politechniki Warszawskiej, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz