• Konkurs Literacki "Człowiek wobec potęgi żywiołu"

     • Drogi w świat wiodą i nie mają końca,

      Przez góry prowadzą, biegną pod drzewami […]

      W południe, pod wieczór, świtem, pod gwiazdami,

      W mróz i pośród żaru czerwcowego słońca.

      Pod niebem zasnutym czarnymi chmurami.

       

      J.R. R Tolkien, Hobbit, albo tam i z powrotem, przeł. A. Polkowski, Wrocław 2012.

       

      W związku z tym, że w 2022 roku upływa 30. rocznica śmierci Wandy Rutkiewicz - polskiej himalaistki światowej sławy, która zdobyła, jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba z Polski, szczyt Mount Everestu oraz jako pierwsza kobieta szczyt K2 zapraszamy do udziału w konkursie dotyczącym tematyki podróżniczej.


      CLX Liceum Ogólnokształcące im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”
      w Warszawie

      zaprasza na
      Konkurs Literacki


      pod hasłem

      Człowiek wobec potęgi żywiołu

      Każdy autor może przesłać dwa dowolne utwory, nigdzie dotąd niepublikowane i niezgłaszane do innych konkursów. Przesłane utwory  powinny dotyczyć tematyki podróżniczej.

      Forma gatunkowa wypowiedzi jest dowolna (może to być w szczególności wiersz, esej, artykuł, opowiadanie, dramat, wywiad, reportaż, fragment dziennika)


      Konkurs ma na celu promocję wśród uczniów szkół ponadpodstawowych idei pisania kreatywnego. Pomaga odkrywać wrażliwość, zachęca do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się.

       

       

       

      REGULAMIN KONKURSU

      W konkursie mogą wziąć udział uczniowie CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" wszystkich klas.

      1.Pracę konkursową może przesłać nauczyciel lub uczeń na adres podany w pkt. 5.

      2. Pracę należy opatrzyć pseudonimem artystycznym, a w dołączonej, zaklejonej kopercie należy podać dokładny adres szkoły, imię i nazwisko opiekuna artystycznego oraz imię, nazwisko i telefon kontaktowy autora oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych – patrz załącznik 1.

      3. Termin nadsyłania prac i zgód upływa 8 marca 2022 r. na adres: adam.dombrowski@160lo.pl lub pocztą na adres: CLX Liceum Ogólnokształcące im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota", ul. Józefa Siemieńskiego 6, 02-106 Warszawa. Na kopercie prosimy umieścić hasło: Konkurs Literacki  CLX LO w Warszawie. Ogłoszenie wyników nastąpi w połowie kwietnia 2022 r.

      4. Organizatorzy gwarantują finalistom nagrody.

      5. Prace nadesłane na konkurs należy przesłać na adres: adam.dombrowski@160lo.pl

      6. Prace oceni jury w składzie:  Adam Dombrowski – przewodniczący, Barbara Janik-Płocińska, Agnieszka Chojnowska-Wojtczak, Kinga Popielas, Rafał Niezgoda, Janusz Uhma.

       

      REGULAMIN NA CZAS PANDEMII

      WERSJA KONKURSU ONLINE

      1.     Prace należy przesłać na adres mailowy: adam.dombrowski@160lo.pl

      2.     Nadesłany plik nazwać godłem, czyli pseudonimem autora.

      3.     W osobnym  e-mailu należy załączyć dwa pliki. W pierwszym również nazwanym tym samym godłem przesłać informacje zawierające: imię i nazwisko autora, nazwę i adres szkoły, adres email i numer telefonu do szkoły, imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna, telefon kontaktowy i adres email nauczyciela –opiekuna. W drugim pliku należy przesłać zeskanowana lub sfotografowaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych – patrz załącznik 1.

      4.     Termin nadsyłania prac upływa 8 marca 2022 r.

      5.     Ogłoszenie wyników na stronie internetowej  CLX LO  i w e-mailach do Uczestników nadesłanych prac nastąpi w połowie kwietnia 2022 r.

      6.     Finał konkursu z wręczeniem dyplomów gratulacyjnych i upominków dla autorów prac odbędzie się 25.04.2022.

      Organizator  konkursu:

                                                                                                                                             Adam Dombrowski


      Zgoda na udział w konkursie

      Zgoda na wykorzystanie wizerunku

      Zgoda na zamieszczenie wyników

     • Uczniowie CLX LO opiekują się Miejscami Pamięci Narodowej

     • W ramach opieki nad miejscami pamięci, znajdującymi się na terenie dzielnicy Warszawa-Ochota, delegacja uczniów z klas pierwszych 3 grudnia 2021  zapaliła znicze i złożyła kwiaty pod tablicami znajdującymi się na ul. Spiskiej 14, ul. J. Mianowskiego 15 i na ul. Wawelskiej 15.

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Już Mikołaj grzeje sanie.

      Czego pragniesz niech się stanie.

      Każde z marzeń skrytych w głębi

      Święty Dziadek może spełnić.

       

      Pięknych i radosnych mikołajkowych chwil życzy Samorząd Uczniowski

     • CLX LO- 15 m. na Mazowszu w szachach szybkich.

     • Bardzo dobry występ zanotowała reprezentacja CLX LO w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza w Szachach Szybkich rozegranych w sobotę 20 listopada w Wesołej.
      Nasza Szkoła zajęła XV m. (2 zwycięstwa, 2 remisy i 2 przegrane), lepsze niż 2 lata temu. Rok temu zawody zostały odwołane z powodu pandemii. W składzie naszej reprezentacji znaleźli się przede wszystkim debiutanci i początkujący szachiści, którzy świetnie poradzili sobie z bardziej doświadczonymi przeciwnikami. Zawody rozgrywane były na 4 szachownicach (3 męskich i 1 kobiecej) na dystansie 7 rund w tempie 10 min. + bonus 5 sek. za każdy ruch.
      Wyniki:
      1. CLX LO- LO im. Prusa w Siedlcach 0:4
      2. CLX LO- LO im. Małachowskiego w Płocki 4:0
      3. CLX LO- XIV LO Staszica w Warszawie 0,5- 3,5
      4. CLX LO- Wojskowe LO Informatyczne w Warszawie 2:2
      5. CLX LO- Zespół Szkół Lic. i Ekon. nr 1 w Warszawie 2:2
      6. CLX LO- Zespół Szkół Lic. i Ekon. nr 1 w Warszawie II 2,5- 1,5
      7. CLX LO- XXVII LO Czackiego w Warszawie 2:2.

      Wyniki indywidualne:
      1 szachownica- Krystian Wieczorek 4 pkt. z 7
      2 szachownica- Piotr Książek 2 pkt. z 7
      3 szachownica- Jakub Chwała 4,5 z 7
      4 szachownica- Maja Bielak 0,5 z 3
      4 szachownica- Rozalia Zawisławska 2 z 4

     • Grotowskie bluzy szkolne!

     • Drodzy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły,Szkolne bluzy w tegorocznej odświeżonej kolorystyce są już dostępne! Serdecznie zapraszamy do zakupu, zwłaszcza że dzięki temu stajecie się wizytówką naszej społeczności również poza szkołą. Swoją bluzę możesz kupić na stronie sklepu internetowego Schoodies.

      Oto bezpośredni link do strony z naszymi bluzami:

      TUTAJ

       

      Musicie się śpieszyć, ponieważ bluzy można kupować tylko przez najbliższe 14 dni, czyli do niedzieli 28 listopada 2021 roku. Zamówione bluzy przywędrują do szkoły, gdzie będziecie mogli je odebrać, lub prosto do waszych domów.

      Serdecznie pozdrawiamy

      Samorząd Uczniowski

     • Warsztaty Miesiąc dla Rodziny. Dziecko a pandemia.

     • Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach online Miesiąc dla Rodziny - Dziecko a pandemia, które odbędą się już w listopadzie. Zapisy trwają.

      Czas pandemii koronawirusa stawia rodzinę w świetle zupełnie nowych wyzwań. Wiele osób dostrzega negatywne konsekwencje lockdownów i zastanawia się jak z nimi walczyć.

      Warsztaty są odpowiedzią na istotne problemy, które pozwoliła doprecyzować szczegółowa analiza obecnej sytuacji rodzin. Tematyka poruszana podczas konferencji dotyczyć będzie m.in. wyzwań związanych z powrotem dzieci do środowiska rówieśniczego, zmian w edukacji, a także relacji partnerskiej w obliczu tego trudnego czasu.

      Warsztaty składać się będą z dziesięciu internetowych konferencji, mają stanowić praktyczne i realne źródło wsparcia rodzin. Spotkania ze specjalistami z zakresu m.in. psychologii i pedagogiki mają pomóc uczestnikom odnaleźć się w nieustająco zmieniającej się rzeczywistości i zapewnić im poczucie sprawczości.

      Serdecznie zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym programem warsztatów i przekazania informacji innym rodzicom.

      Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie internetowej: https://wszystkoorodzinie.pl/warsztaty

      Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu Po Pierwsze Rodzina.

     • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

     • Drodzy Uczniowie!

      Ogłaszamy wyniki piątkowego głosowania do SU. Głosowanie odbyło się online poprzez moduł ankiety w Librusie. Głosować mogliście w godzinach 9-18. W głosowaniu wzięło udział 246 uczniów.

      Poniżej prezentujemy wyniki:

      1.Mateusz Aleksandrowicz – Przewodniczący SU (liczba uzyskanych głosów – 84)

      2.Iga Pawłowska – Zastępca Przewodniczącego SU (liczba uzyskanych głosów – 76)

      3.Gabriela Borowska – Skarbnik SU (liczba uzyskanych głosów – 41)

      Pozostali kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów: Maciej Radzki – 25 głosów, Patrycja Olkowicz – 20 głosów.Gratulujemy i dziękujemy za udział w wyborach.Informacja o spotkaniu SU zostanie podana w przyszłym tygodniu.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

    • Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     • W ramach Europejskiego Dniach Języków Obcych uczniowie klas 1b1, 3c4 i 3g4 (grupy p.Owczarek) uczyli się języków obcych np. języka węgierskiego, czeskiego, szwedzkiego czy duńskiego. Po pracy w grupach młodzież potrafiła przedstawić się w danym języku, policzyć do dziesięciu i opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Uczniowie rozwiązywali również escape room i quizy dotyczące języków obcych.

      Grupy francuskie Pani Jałtuszyk, degustując smakowite croissanty przy kawie, dowiedziały się czym jest wielojęzyczność, w ilu krajach angielski, francuski czy hiszpański to języki urzędowe i kto wśród celebrytów i polityków włada kilkoma językami.

      Klasa 2d i 1c (grupy p.Gruszczyńskiej) prezentowały podczas lekcji języki :włoski, interslavic, hiszpański, japoński, koreański,wietnamski, turecki, niemiecki, rosyjski oraz angielską odmianę języka migowego. Natomiast uczniowie z klas 2e, 1a (grupy p.Gruszczyńskiej) oraz 3b3 tworzyły ulotki wielojęzyczne, z ktorych można było się nauczyć kilku podstawowych zwrotów wielu językach obcych. Owe ulotki można było znaleźć na korytarzach naszej szkoły. Klasa 1b2 (grupa p. Gruszczyńskiej) rozwiązywała escaperoom oraz quizy w kahoot związane z tematem Europejskiego Dnia Języków Obcych. Klasa 3e3(grupa p.Gruszczyńskiej) napisała scenariusz do scenki w restauracji z użyciem wielu języków oraz dań narodowych, przygotowała scenerię i kostiumy oraz nagrała i zmontowała filmik(który pojawił się już na stronie naszej szkoły).

      Uczniowie z klas 3G3, 3b4, 2e, 3e3, 3a3 i 3f3 (z grup p. Barskiej-Fomin) poszerzali swoją wiedzę na temat języków europejskich poprez gry i zabawy językowe, uczyli się zwrotów grzecznościowych w różnych językach oraz dyskutowali nad najlepszymi sposobami nauki języków obcych.

      P.Reka Bogar wraz z klasą 3a4 słuchała muzyki w różnych językach, uczniowie mieli za zadanie odgadnąć w jakim języku jest dana piosenka. Natomiast p.Chodniewicz wraz z klasą 1 A podczas EDL pisała przywitania w różnych językach na lekcji j. angielskiego. 

      P. Maria Jackowska wraz z uczniami klasy 2d rozmawiała o języku hiszpańskim używanym w piłce nożnej i o tym, że hiszpański hymn nie ma słów!3BC3 miała za to okazję przyjrzeć się tekstom wszechobecnych w radiu piosenek hiszpańskojęzycznych, m.in. „Despacito” oraz poznać jeden z utworów modnego piosenkarza Manu Chao. Uczniowie rozmawiali też o kulturze tapas i nazwach hiszpańskich dań, które można zjeść nawet w Warszawie! Uczniowie z 3A3 mieli okazję spróbować churros zrobionych przez jedną z uczennic i posłuchać językowych ciekawostek związanych z jedzeniem oraz wyrażeń używanych przy hiszpańskim stole. Było treściwie i pysznie!

      Trochę więcej zdjęć.

      I jeszcze więcej.

    • Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     • W związku z Europejskim Dniem Języków klasa 3e3 (grupa p. Gruszczyńskiej) przygotowała międzynarodowy dialog w restauracji. Czy jesteście w stanie powiedzieć jakie dania zamawiali obcokrajowcy?

     • Lista kandydatów do Samorządu Uczniowskiego

     • Lista kandydatów do Samorządu Uczniowskiego 2021/2022


      1.    Aleksandrowicz Mateusz (3D3)
      2.    Borowska Gabriela (1C)
      3.    Olkowicz Patrycja (2B)
      4.    Pawłowska Iga (3B4)
      5.    Radzki  Maciej (2B

      Od dnia dzisiejszego rusza Kampania Wyborcza. Promujące plakaty można zamieszczać na specjalnie do tego wyznaczonych tablicach na korytarzu szkoły.

      Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się 1go października 2021 r. 


      Lista osób opublikowana została w porządku alfabetycznym.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

    • European Day of Languages
     • European Day of Languages

     • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
      W związku z tym nauczyciele języków obcych CLX LO zapraszają rodziców, innych nauczycieli, uczniów i wszystkie chętne osoby, do przywitania się w tym dniu (26 września w domu, 27 września - w szkole) w innym niż zazwyczaj języku.
       

      Nauczyciele języków obcych wraz z uczniami będą świętować ten dzień na wiele różnych sposobów, np: poprzez naukę i prezentację różnych języków, degustację croissantów oraz tworzenie międzynarodowych dialogów, itp. 

      Zapraszamy do włączenia się w obchody tego dnia. 

      Zaparaszamy do escaperoom na temat Europejskiego Dnia Języków. Pod linkiem pod spodem:

      https://liblink.pl/3He11NsRrR

     • mLegitymacja

     • CLX LO przystąpiło do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.Więcej informacji w zakładce mLegitymacja

     • Informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej

     • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice!

       

      W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przedstawiamy i przypominamy ważne  miejsca, instytucje i inicjatywy, gdzie można szukać wsparcia, pomocy, motywacji, inspiracji.

      Nasza tablica zawiera najważniejsze informacje.

      W każdej sprawie zapraszamy do  kontaktu z nami (w szkole, poprzez dziennik elektroniczny, nasze maile i numery telefonów).

      Agata Kwaśniewska

      Anna Całka

      Aleksandra Nowakowska-Moskwa

       

      Informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej (padlet.com)

     • Instrukcja testu poziomującego z języka angielskiego w klasach pierwszych

      • Test poziomujący z języka angielskiego ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną przeprowadzony będzie poprzez stronę internetową testportal.pl.
      • Uczniowie zobowiązani są do przyniesienia ze sobą sprawnego, wyposażonego w dostęp do Internetu urządzenia mobilnego (smartfon lub tablet).
      • Urządzenie mobilne powinno być sprawne, mieć naładowaną baterię oraz zainstalowaną przeglądarkę internetową.
      • Test poziomujący jest wyposażony w technologię ‘Uczciwy rozwiązujący’. W celu zwiększenia wiarygodności wyników testu, aktywowany został mechanizm kontrolujący kartę przeglądarki internetowej, w której rozwiązywany jest test. Dzięki temu każde opuszczenie testu np. w celu wyszukania informacji lub komunikacji z innymi osobami, zostanie odnotowane i będzie dodatkową informacją dostępną podczas analizy wyników. Jeśli dojdzie do opuszczenia testu, rozwiązujący zobaczy ostrzeżenie. Jego test może także zostać zablokowany po przekroczeniu dozwolonej liczby opuszczeń testu.
      • Rozwiązujący będzie o tym poinformowany poprzez komunikat wyświetlający się na stronie startowej testu. Informuje on, aby skupić się tylko na teście, wyłączyć programy działające w tle oraz wyciszyć powiadomienia systemowe.
      • Pomimo to, może zdarzyć się, że rozwiązujący opuści test przypadkowo. Może to nastąpić, np. poprzez wyciszenie głośności, niecelowe kliknięcie poza obszarem testu lub użycie przycisku systemowego na klawiaturze, który aktywuje pasek zadań. Podczas rozwiązywania testu na urządzeniu mobilnym przyczyną może być także przychodzące połączenie telefoniczne lub otworzenie powiadomienia z innej aplikacji.
      • Dozwolona liczba przypadkowego opuszczenia testu: 2.
      • Test poziomujący składa się ze 100 pytań.
      • Do każdego pytania podane są 4 możliwe odpowiedzi z których tylko jedna jest prawidłowa.
      • Uczeń podczas wykonywania testu zaznacza odpowiedź, zatwierdza ją i przechodzi do kolejnego pytania.
      • Uczeń ma możliwość powrotu do poprzedniego pytania i zmiany wybranej odpowiedzi, z zastrzeżeniem, że taka czynność może skutkować wykasowaniem odpowiedzi wcześniej już udzielonych podczas rozwiązywania testu.
      • Czas na wykonanie testu to 45 minut.
      • Linki z dostępem do testu, dla każdej klasy osobny, zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
      • Linki będą aktywne w dniu pisania testu w określonym czasie.
      • Przed rozpoczęciem pisania testu, rozwiązujący zobowiązany jest do zapoznania się z podaną instrukcją oraz ze stroną startową testu, prawidłowym podpisaniem testu swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
      • Tylko w przypadkach szczególnych, rozpatrywanych indywidualnie np. urządzenie mobilne nie działa, pomimo prób połączenia z Internetem pojawia się komunikat o braku dostępu do sieci, rozwiązujący będzie mógł napisać test w wersji tradycyjnej (w takim przypadku rozwiązujący musi posiadać własne przybory pisemne oraz rękawiczki jednorazowe).

       

       

      Linki dla klas:

       

      1 A

      https://www.testportal.pl/test.html?t=zRiMzbEx3KBi

       

      1B1

      https://www.testportal.pl/test.html?t=XaykSH7QJ4eE

       

      1B2

      https://www.testportal.pl/test.html?t=VRyerkXCWgXs

       

      1C

      https://www.testportal.pl/test.html?t=k9Nz4XGtAhHJ

       

      1D

      https://www.testportal.pl/test.html?t=UhzMKYweeYvs

       

      1E

      https://www.testportal.pl/test.html?t=xg5dUYs2DQrb

       

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     • Szanowni Państwo,

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się dnia 1 września 2021 roku według harmonogramu znajdującego się poniżej. Przypominamy, że uczniowie klas pierwszych w dniu rozpoczęcia roku napiszą sprawdzian poziomujący z języka angielskiego. Uczniowie klas drugich i trzecich po zakończeniu oficjalnej części udadzą się wraz z wychowawcami na Miejsca Pamięci Narodowej w celu uczczenia 82. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz o tych, którzy podczas niej oddali swoje życie.

       

      Rozpoczęcie roku szkolnego odbywać się będzie wg poniższego harmonogramu:

      godz. 9.00 - klasy I - spotkanie z wychowawcą + test z j. angielskiego

      godz. 9.30 - klasy II - spotkanie z wychowawcą + wyjście na Miejsca Pamięci Narodowej

      godz. 10.00 - klasy III po SP - spotkanie z wychowawcą + wyjście na Miejsca Pamięci Narodowej

      godz. 11.00 - klasy III po GIM - spotkanie z wychowawcą + wyjście na Miejsca Pamięci Narodowej