• Wyjście klasowe do Ogrodu Zoologicznego

          • 18 czerwca kl. 1d1, 2d1 i 2b1 wraz z wychowawczyniami  p. B. Ciborowską, p. D. Niebrzydowską i p. K. Ćwiklińską kontynuowaliśmy naszą podróż z historią warszawskiego Zoo. Zwiedziliśmy willę Żabińskich i piwnice, w których ukrywano ok. 300 osób… Spotkanie z historią, doświadczenie autentyczności i atmosfery pozwoliło dotknąć ducha czasu…

          • Filipińczyk zwycięzcą letniego turnieju- "Szachy Łączą Pokolenia"

          • W sobotę 15 czerwca w godz. 10.00- 16.00 w naszej szkole odbył się drugi turniej z cyklu "Szachy Łączą Pokolenia".

            Grano 9 rund w tempie szachów szybkich (10'+ 5"). W zawodach wystąpiło 30 uczestników w tym: 2 kobiety, 12 reprezentantów CLX LO i 7 przedstawicieli Ochoty.

            Jako ciekawostkę warto podkreślić, że najmłodszy zawodnik miał 8 lat, a najstarszy 83.

            Jak zwykle nie zabrakło silnych szachistów z Warszawy i okolic, ale największą niespodziankę sprawił Yuri De Joya- zawodnik z dalekich Filipin, zostając nieoczekiwanie zwycięzcą turnieju.

            Na kolejnych miejscach uplasowali się członkowie koła szachowego DK Rakowiec: Tomasz Lissowski (I) i Rafał Szymczak (k). Na pochwałę zasługują reprezentanci CLX LO, którzy deptali po piętach najlepszym, a 4 z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Najwyżej z nich sklasyfikowany na VI m. został nasz absolwent Mateusz Szulc. Nagrodę dla najwyżej sklasyfikowanego mieszkańca Ochoty otrzymała Antonina Czorniej (I++), córka nauczyciela języka polskiego p. Józefa Czornieja, który również grał w turnieju. Warto też podkreślić wysoką 3 pozycję w klasyfikacji Grand Prix po 2 turniejach Michała Niełacznego.Tabela turnieju letniego (cz. 2).

            1. De Joya (PHI)

            2. Lissowski (Ochota)

            3. Szymczak (Ochota)

            4. Grzenkowicz (Warszawa)

            5. Perz (Warszawa)

            6. Szulc (CLX LO)

            7. Niełaczny (CLX LO)

            8. Nguyen Anh (CLX LO)

            9. Jóźwik (CLX LO)

            10. Czorniej A. (Ochota).

            Klasyfikacja Grand Prix po 2 edycjach:

            1. SZYMCZAK 46 PKT.

            2. LISSOWSKI 38

            3. NIEŁACZNY 27

            4. DE JOYA 25

            5. KOZAK 23

            6. CHWAŁA 22

            7. MANNKE 21

            8. GĄSKA 20

            9. GRZENKOWICZ 20

            10. ZYGULSKI 19

            Klasyfikacja mieszkańców Ochoty po 2 edycjach:

            1. SZYMCZAK 46 PKT.

            2. LISSOWSKI 38

            3. CZORNIEJ A. 14

            4. SZUPILUK 13

            5. BAROCH 7

            6. WIKTOR 7

            7. ZDZIARSKI 5

            8. HNATYSHYN M. 3

            9. NHATYSHYN R. 2

            Klasyfikacja CLX LO po 2 edycjach:

            1. NIEŁACZNY 27 PKT.

            2. CHWAŁA 22

            3. PYTLAK 19

            4. SZULC 18

            6. JÓŻWIK 16

            7. NGUYEN 16

            8. CUBERA 12

            9. HOANG 10

            10. CZAPLICKI 6

            Szczegóły na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1961/

          • Wyjście klasowe do Muzeum Polin

          • Dnia 13 czerwca br. na zaproszenie zarządu zarządu Muzeum POLIN, klasy 1d1 i 2d1 wraz z wychowawczynią i klas p. B. Ciborowską i p. D. Niebrzydowską uczestniczyły w spotkaniu z okazji 50-tej rocznicy śmierci Jana Żabińskiego, zoologa, fizjologa, organizatora i dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Razem z żoną w czasie II wojny światowej ukrywał Żydów na obszarze zoo, za co otrzymali oni tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Odbyliśmy ciekawą rozmowę z wnukiem Dominikiem Żabińskim. Wkrótce wybierzemy się do ZOO, by zobaczyć miejsce, które zobaczyliśmy podczas projekcji filmu „Azyl”.

          • Sketchnoting

          • Sketchnoting. Pani Jałtuszyk 24 kwietnia uczyła swoje grupy francuskie z klas 2c1 i 2d1 sketchnotingu. Nie trzeba umieć rysować, by tworzyć funkcjonalne notatki wizualne:-) To nasz udany początek pracy ze sketchnotingiem.

          • Dzień otwarty w CLX LO

          • 11 kwietnia odbył się w naszej Szkole dzień otwarty dla kandydatów na przyszłych uczniów. Tak opisał to wydarzenie Dominik Chmielecki z klasy 1d2:

            Już na pół godziny przed rozpoczęciem napływali pierwsi zainteresowani. Punktualnie o 17:00 rozpoczęło się spotkanie wszystkich gości z Dyrekcją. Panie wicedyrektor Ewelina Korcz i Edyta Urbańska dokonały krótkiego opisu naszego liceum, opowiedziały o atmosferze panującej w szkole, zamierzeniach edukacyjnych oraz planowanych profilach klas.

            Następnie goście rozpoczęli zwiedzanie budynku szkoły, starając się zdobyć jak najwięcej informacji na temat przyszłych klas: biologiczno-chemicznej, biznesowej, językowej oraz matematyczno-geograficznej. W sali biologicznej pan Paweł Kwiatkowski (nauczyciel biologii) i pani Natalia Grodzka (nauczycielka chemii) wraz z uczennicami-asystentkami wprowadzali gości w tajniki swoich dyscyplin. Największe zainteresowanie budziły zwierzęta – ptasznik Franek, ślimaki (ich śluz dobrze wpływa na cerę), skorpion oraz długie krocionogi (uwaga, wytwarzają cyjanek).

            Oprócz prezentacji wielką wartość dla odwiedzających miały kuluarowe rozmowy z uczniami GROTa, których łatwo było odróżnić, ponieważ wszyscy reprezentanci gospodarzy mieli przypięte identyfikator z logiem szkoły. Zaobserwowałem wiele takich rozmów, niektóre udało się uwidocznić na zdjęciach.

            Jako sekretarz redakcji „NOTA z GROTa” miałem zaszczyt wręczać kandydatom wydrukowane w kolorze egzemplarze naszej gazety. Zainteresowanie było różne – jedni przyjmowali z chęcią, inni po krótkim lub dłuższym wahaniu. Ostatecznie wszystkie gazety rozdałem w mniej niż godzinę. I nie widziałem, żeby później porzucone walały się po korytarzu.

            Nadwątlone emocjami siły można było pokrzepić w kawiarence, gdzie zasiadała między innymi koleżanka z redakcji – Lucyna Strzelecka. Domowe wypieki cieszyły się sporym wzięciem (sam z chęcią przygarnąłem parę ciastek), ale największy popyt miały pyszne krówki z logo szkoły (mmm, idealne ciągutki). Samopoczucie poprawiał mi także widok uśmiechniętych twarzy ambitnych osób zwiedzających naszego GROTa.

          • Światła Historii

          • 17 kwietnia br. uczniowie kl.2b1 uczestniczyli w spektaklu edukacyjnym Światła Historii, dzięki któremu mogli pogłębić swoją wiedzę i zrozumieć, jak wiele ważnych wydarzeń przyczyniło się do kształtowania naszej ojczyzny.Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej to multimedialne spotkanie z życiem mieszkańców Warszawy w czasie II wojny światowej, w drugiej części uczniowie obejrzeli film Jutro idziemy do kina. Film opowiada o życiu trzech młodych ludzi, którzy zdali maturę w 1938 r. - planują przyszłość i wierzą, że przed nimi jest jeszcze całe życie. Wielkimi zaletami filmu jest prosta lecz uniwersalna historia, sympatyczni bohaterowie, a przede wszystkim niezapomniany nastrój zmącony wybuchem II wojny światowej.

          • Wyniki III etapu IV Grotowskiej Olimpiady z języka angielskiego

          • Wyniki III etapu IV Grotowskiej Olimpiady z j.angielskiego

            Na podstawie prezentacji przedstawionych przez uczniów 16.04.2024 r. jury wyłoniło 3 laureatów:

            I miejsce zajęła Zofia Radecka,

            II miejsce zajął Tomasz Strode,

            III miejsce zajęła Gabriela Grobelna

            Serdecznie gratulujemy !

            organizatorzy

            Renata Gruszczyńska i Ewa Owczarek

             

            W sprawie odbioru dyplomów i nagród będziemy kontaktować się mailowo.

          • Nasza wielka włoska wyprawa

          • Od 16 do 22 marca klasy 3d i 1a2 wraz z chętnymi z innych klas (w sumie było 90 uczestników i 8 nauczycieli), wybrały się na wycieczkę objazdową po Włoszech. Jak napisała Hania Balcer z klasy 1a2:

            „Wyprawa była naprawdę bardzo wymagająca. Nocowaliśmy w różnych hotelach (a nieraz odsypialiśmy zmęczenie w autokarze), spacery po miastach bywały naprawdę długie i męczące, ale rekompensatą za wszystkie te trudy będą wspaniałe wspomnienia, które ze sobą przywieźliśmy”.

          • Wielki sukces Michała Mazura (4d)

          • 22.03.2024 na Politechnice Warszawskiej odbył się Konkursu Mechatroniki, Automatyki i Robotyki. Znakomity wynik (II miejsce) osiągnął Michał Mazur z 4d. W nagrodę otrzymał indeks na Politechnikę Warszawską, Wydział Mechatroniki i Robotyki (jak i na inne uczelnie techniczne).

          • "Grot" Rowecki mistrzem Ochoty szkół średnich w piłce siatkowej chłopców!!!

          • Reprezentacja naszego liceum w rozegranych w dniach 4-8 marca Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w Piłce Siatkowej Chłopców w kategorii "licealiada" zajęła I miejsce i wywalczyła awans do finałów LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży !!!
            Do sukcesu niewątpliwie przyczyniła się duża grupa kibiców, która z olbrzymim zaangażowaniem dopingowała "Grota" do walki. 

            Brawo zawodnicy!!! Brawo kibice!!! Brawo Rowecki "Grot"!!!

            Wyniki turnieju finałowego:
            I miejsce "Grot" Rowecki
            II miejsce "Staszic"
            III miejsce "Słowacki"

            Skład reprezentacji:

            Bartko Łukasz
            Samborski Szymon
            Siódmak Jakub
            Polak Miłosz
            Mikołajczyk Kacper
            Mordak Bartosz
            Suska Piotr
            Szwolgin Franciszek
            Yurasau Edhar

          • Szachy Łączą Pokolenia- turniej wiosenny /cz.1/

          • W sobotę 9 marca w naszej szkole został zorganizowany pierwszy z cyklu 4 turniejów pn. Szachy Łączą Pokolenia w ramach realizacji projektu WIE.

            Grano 9 rund w tempie szachów szybkich- 10+5. W turnieju wzięło udział 35 uczestników w wieku od 9 do 86 lat, więc podstawowy cel zawodów został osiągnięty.

            Wśród zgłoszonych zawodników zagrało 11 przedstawicieli CLX LO, 7 mieszkańców Ochoty oraz wielu znanych i utytułowanych szachistów z Lublina, Warszawy, Józefowa i Zielonki. Jak na pierwszy turniej lista startowa wyglądała imponująco, m.in. z dwoma zawodnikami z rankingiem 2200 (kandydaci na mistrza). Kolejny cel również został osiągnięty, ponieważ nasi przedstawiciele zdobyli wiele cennych punktów wygrywając z silniejszymi zawodnikami starszego pokolenia. Czarnym koniem turnieju okazał się p. Tomasz Pytlak, który zdobył 6 pkt. i dzięki wyśmienitemu finiszowi uplasował się na 5 pozycji, zostawiając za sobą wielu wyżej notowanych rywali.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi puchary za miejsca I-III. Statuetki szachowe przyznano dla najwyżej sklasyfikowanych zawodników w kategorii: mieszkaniec Ochoty i reprezentant CLX LO.

            Puchary powędrowały zgodnie z przewidywaniami do faworytów:

            1m. Rafał Szymczak (k)- 8 pkt. z 9 partii,

            2m. Michał Kozak (II)- 8 pkt.

            3m. Manfred Mannke (k)- 7 pkt.

            Najlepszy mieszkaniem Ochoty- Tomasz Lissowski (I)- 5 pkt.

            Najlepszy przedstawiciel CLX LO- Tomasz Pytlak (IV)- 6 pkt.

            Miejsca pozostałych naszych uczniów i absolwentów:

            13m. Jakub Chwała- 5 pkt.

            14m. Niełaczny Michał (III)- 5 pkt.

            18m. Czaplicki Mikołaj (III)- 4,5 pkt.

            22m. Savchuk Maksym (V)- 4 pkt.

            23m. Jóźwik Bartosz (IV)- 4 pkt.

            25m. Krzykalski Konstanty (bk)- 3,5 pkt.

            28m. Cubera Marcin (IV)- 3 pkt.

            30m. Garabedian Aleksander (bk)- 3 pkt.

            31m. Rembiszewski Adam (V)- 2,5 pkt.

            33m. Czyżewski Szymon (bk)- 2 pkt.

            Szczegółowe wyniki na stronie turnieju.

          • Projekt Złote Szkoły NBP

          • Od lutego br.  młodzież naszego liceum po raz kolejny uczestniczy w programie „Złote szkoły NBP”, którego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się po świecie finansów. Temat Przewodni IV edycji to: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.

            W zakładce „Projekt Złote szkoły NBP” można obejrzeć scenariusze zajęć oraz prace uczniów naszego liceum z realizacji zadania Lekcja z ekonomią.

             

             

          • Pokazy doświadczeń z fizyki

          • Dnia 5 marca 2024 r uczniowie klasy 1D1 i 2D1 wraz z nauczycielką fizyki p. B. Ciborowską brali udział w wykładzie i pokazach doświadczeń z fizyki. Pani dr hab. A. Drabińska wykonała doświadczenia z zakresu "Termodynamiki".

            Uczniowie brali aktywny udział w dyskusji i pokazach doświadczeń.