• Warsztaty z doradztwa zawodowego

          • 18 października 2019 r. nasi licealiści z klas 2a i 2c brali udział  w spotkaniu, podczas którego  mogli poznać przedstawicieli trzech różnych zawodów:

            1. Data scientist

            2. Grafik komputerowy

            3. Inżynier energetyk

            Dowiedzieli się m.in.:

            - czym na co dzień zajmują się przedstawiciele tych zawodów;

            - jak wyglądała ich ścieżka edukacji i kariery;

            - gdzie można znaleźć zatrudnienie w tych branżach, jakie są perspektywy;

            - oraz wiele innych

             

            Była to dla nich cenna wsazwka do wyboru dalszej ścieżki kariery!

          • Warsztaty filmowe

          • 16.10.2019 r  Koło Filmowe, pod opieką p. Gruszczyńskiej brało udział w warsztatach  organizowanych przez TV Młodzieżową.
            Pan Seweryn Lewczuk pokazał nam jak obsługiwać kamerę i na co zwracać uwagę przy tworzeniu filmów. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje kadrów i światła, jak je ustawić oraz jak przeprowadzać wywiad. Potem empirycznie stosowaliśmy ową wiedzę w praktyce.

          • Inauguracja książki „Plan zagłady Warszawy”

          • Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli 2 października w inauguracji książki „Plan zagłady Warszawy”Album zawiera zbiór unikalnych zdjęć i dokumentów Warszawy z 1939 r., dotychczas niepublikowanych. Jego zawartość jest dla Polaków szokująca, gdyż ukazuje nikczemny plan totalnej zagłady Stolicy i jej ludności, opracowany przez Niemców jeszcze przed wybuchem wojny. Zaplanowany, gruntownie przemyślany i realizowany z niezwykłą precyzją, niewątpliwie należy do najhaniebniejszych dokumentów w dziejach cywilizacji europejskiej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że to unikatowy materiał, który rzuca nowe światło na dramatyczną historię Warszawy i jego mieszkańców.

          • BohaterOn

          • Społeczność CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego Grota wzięła udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn. Jej uczestnicy podziękowali powstańcom warszawskim oraz i ich rodzinom za odwagę oraz determinację w walce z niemieckim okupantem o wolną, demokratyczna Polskę.

          • Wycieczka integracyjna

          • 27 września klasy 1e4, 1C3, 1E3, 1F3 odwiedziły Kazimierz Dolny. Nasza wycieczka rozpoczęła się od krótkiego spaceru po rynku. Następnie zagraliśmy w grę terenową, która wymagała od nas słuchania siebie nawzajem i znajomości miasta. Po grze mieliśmy możliwość zjedzenia dobrego obiadu, a później czekały nas nas kolejne atrakcje czyli paintball łuczniczy i ognisko. Wycieczka była świetną zabawą i sprawiła, że jeszcze bardziej się ze sobą zintegrowaliśmy

          • Warsztaty geoinformatyczne

          • 24 wrzesnia dwójka naszych uczniów z klasy 1a4 wzięła udział warsztatach geoinformatycznych (👉 https://tiny.pl/tjswc), które wraz z firmą Esri Polska przygotował Wydział Geografii i Studiów Regionalnych dla uczniów szkół średnich Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat geoinformatyki, uczyli się robić na komputerze mapy oraz zbierać dane przestrzenne w terenie z pomocą smartfona. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim

          • 80-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej

          • 04 września 2019 r. uczniowie i nauczyciele CLX Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Roweckiego "Grota" złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze w Miejscach Pamięci na warszawskiej Ochocie.Upamiętnili w ten sposób 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bohaterską walkę mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckiemu okupantowi.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkonego 2019/2020, które odbędzie się 2 września 2019r.

            • Uczniowie klas pierwszych: spotkanie z wychowawcami w salach o godzinie 9.00. Następnie spotkanie z Dyrekcją na boisku szkolnym. 

            • Uczniowie klas drugich i trzecich: spotkania w salach z wychowawcami o godzinie 10.00.

          • Test poziomujący z języka angielskiego

          • Dnia 2 września 2019 r., po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego i spotkaniu z wychowawcami w klasach, odbędzie się test poziomujący z języka angielskiego. Jest on obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas pierwszych.

          • Mazury aktywnie - czyli gdzie się udać, gdy w stolicy panuje upał.

          • 10 czerwca 2019 roku około 120 niezwykle wspaniałych trzecioklasistów wraz z równie wspaniałymi wychowawcami i opiekunamiwyruszyło na zieloną szkołę. Były to niezapomniane 5 dni, podczas których nie zabrakło zabawy, wspólnego śpiewania, rywalizacji, odkrywania tajemnic,wcielania się w różne role, zdobywania flagi, paintballu i innych fascynująch aktywności.Rekomendujemy zwiedzenie "Wilczego Szańca" - siedziby Adolfa Hitlera.Jeśli chcecie wiedzieć jak żyła, pracowała i prawie umarła owa postać,konieczcie wybierzcie się do Gierłoży.Podczas przebywania w niezmiernie wyjątkowym otoczeniu przyrody, Koło Filmowe nakręciło ostatnią scenę do swego filmu, dziewczyny z klasy 3 a wraz z "Franciszkiem" i nauczycielkami zrobiły sobie wieczór maseczek, zażywaliśmy kąpieli wodnych i słonecznych,a 1 dnia z mola na jeziorze słychać było nasze śpiewy, grę na gitarze i ukulele.

            Co więcej...?

            Nie straszne jest już nam życie w lesie.Uczestniczyliśmy w zajęciach survivalowych, więc przeżyjemy w głuszy filtrując wodę z rzeki oraz rozpalając ogień krzesiwem. Potem upolujemy zająca lub wiewiórkę, gdyż ćwiczyliśmy strzelanie z łuku. Ponadto, umiemy posługiwać się detektorem metali i przy jego pomocy znaleźliśmy mały samochodzik, złotówki i łuski.Potrafimy również odnaleźć bursztynową komnatę czy zdobyć skarb, pokonującprzy tym masę przeciwności, wykonując zadania i wpółpracując.Ostatniego dnia, niektórzy poraz pierwszy, brali udział w spływie kajakowym. Trzciny były nasze! Kaczki i łabędzie w zdumieniu wytrzeszczały swegałki oczne, gdy niestrudzenie płyneliśmy po Krutyni. Było wspaniale.

          • Wykłady Fundacji Nenckiego

          • 29. maja 2019 godz. 16.00 w Sali Wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego PAN ul. Pasteura 3, Warszawa odbył się  wykład dr hab. Doroty Włoga pt.: „Rzęski w zdrowiu i chorobie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy 1c. 

            Rzęski to zachowane w toku ewolucji struktury komórkowe wyrastające ponad powierzchnie komórki. Ze względu na budowę szkieletu rzęski oraz pełnione funkcje, wyróżnia się zasadniczo dwa typy rzęsek, nieruchome rzęski czuciowe, zwane pierwotnymi i rzęski ruchome. Rzęski czuciowe dzięki licznym receptorom obecnym w błonie komórkowej pełnią funkcję swoistej anteny odbierającej sygnały ze środowiska i przekazującej do wnętrza komórki. Rzęski ruchome, oprócz funkcji czuciowych mają zdolność aktywnego poruszania się dzięki obecności białek motorycznych, dynein. U człowieka rzęski pierwotne tworzone są jako pojedyncze struktury przez niemal wszystkie rodzaje komórek, będących w fazie G1 lub G0. Rzęski ruchome są wielokrotnymi strukturami powstającymi na powierzchni apikalnej komórek nabłonka wyścielającego np. drogi oddechowe i jajowód. Wić, struktura homologiczna do rzęsek, umożliwia ruch plemników.

            W niniejszym wykładzie przybliżony zostanie współczesny obraz ultrastruktury i mechanizmu działania rzęsek oraz choroby człowieka związane z brakiem lub wadliwym funkcjonowaniem rzęsek, tzw. ciliopatie.

            Dr hab. Dorota Włoga jest kierownikiem Pracowni Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek i zajmuje się m.in. identyfikacją nowych białek rzęskowych i badaniem ich roli w regulacji ruchu rzęsek na poziomie molekularnym.

          • CLX LO w akcji!

          • Wystawy plenerowe, kalendarze, kafejki, plakaty ulotki facebook .....to wszystko, bo mamy wielkie serca dla zwierząt. W zeszłym roku przekonywaliśmy kociarzy do psów. W tym roku staramy się przekonać psiarzy do kotów. Ochota na Kota to nasz nowy plan ....

            Tak wiele mówi się w środkach masowego przekazu o różnorakich problemach potrzebujących zwierząt, jednakże jedynie niewielka garstka spośród niespełna czterdziesto milionowej rzeszy Polaków aktywnie angażuje się we wsparcie naszych "braci mniejszych". 

            Do tych, jakże szlachetnych, działań przyłączyli się jednak uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego w naszym liceum, którzy zwartą grupą, wraz z Panią pedagog, p. Sylwią Podrażką, wybrali się 24. maja po zajęciach lekcyjnych na copiątkowy spacer do pobliskiego punktu "Ochota na kota" przy ul. Grójeckiej, będącego oddziałem adopcyjnym warszawskiego schroniska "Na Paluchu". 

            Młode, aczkolwiek już straszliwie skrzywdzone przez los czworonogi - dziesięciomiesięczna Funia i Fendi oraz roczny Terry, niezwykle radośnie zareagowały na gromadne przybycie młodzieży. Uczniom także udzielił się wszechogarniający, pogodny nastrój, który zachęcił ich do jeszcze bardziej intensywnej interakcji z kotami, w pokoju pełnym drabinek i innych zabawek użytkowanych na co dzień przez przyjazne czworonogi. 

            Wkrótce jednak trzeba było się rozstać. Nie była to jednak smutna chwila, wszak uczestnicy zajęć wynieśli z nich wspaniałe wspommienia, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzili się w przekonaniu, iż koty przebywające w kameralnym lokalu przy Grójeckiej to stworzenia naprawdę wyjątkowe, zasługujące na lepsze życie, które z pewnością niedługo stanie się ich udziałem.

            red. Bartłomiej Krysiak