• 80-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej

     • 04 września 2019 r. uczniowie i nauczyciele CLX Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Roweckiego "Grota" złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze w Miejscach Pamięci na warszawskiej Ochocie.Upamiętnili w ten sposób 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bohaterską walkę mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckiemu okupantowi.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkonego 2019/2020, które odbędzie się 2 września 2019r.

      • Uczniowie klas pierwszych: spotkanie z wychowawcami w salach o godzinie 9.00. Następnie spotkanie z Dyrekcją na boisku szkolnym. 

      • Uczniowie klas drugich i trzecich: spotkania w salach z wychowawcami o godzinie 10.00.

     • Test poziomujący z języka angielskiego

     • Dnia 2 września 2019 r., po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego i spotkaniu z wychowawcami w klasach, odbędzie się test poziomujący z języka angielskiego. Jest on obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas pierwszych.

     • Mazury aktywnie - czyli gdzie się udać, gdy w stolicy panuje upał.

     • 10 czerwca 2019 roku około 120 niezwykle wspaniałych trzecioklasistów wraz z równie wspaniałymi wychowawcami i opiekunamiwyruszyło na zieloną szkołę. Były to niezapomniane 5 dni, podczas których nie zabrakło zabawy, wspólnego śpiewania, rywalizacji, odkrywania tajemnic,wcielania się w różne role, zdobywania flagi, paintballu i innych fascynująch aktywności.Rekomendujemy zwiedzenie "Wilczego Szańca" - siedziby Adolfa Hitlera.Jeśli chcecie wiedzieć jak żyła, pracowała i prawie umarła owa postać,konieczcie wybierzcie się do Gierłoży.Podczas przebywania w niezmiernie wyjątkowym otoczeniu przyrody, Koło Filmowe nakręciło ostatnią scenę do swego filmu, dziewczyny z klasy 3 a wraz z "Franciszkiem" i nauczycielkami zrobiły sobie wieczór maseczek, zażywaliśmy kąpieli wodnych i słonecznych,a 1 dnia z mola na jeziorze słychać było nasze śpiewy, grę na gitarze i ukulele.

      Co więcej...?

      Nie straszne jest już nam życie w lesie.Uczestniczyliśmy w zajęciach survivalowych, więc przeżyjemy w głuszy filtrując wodę z rzeki oraz rozpalając ogień krzesiwem. Potem upolujemy zająca lub wiewiórkę, gdyż ćwiczyliśmy strzelanie z łuku. Ponadto, umiemy posługiwać się detektorem metali i przy jego pomocy znaleźliśmy mały samochodzik, złotówki i łuski.Potrafimy również odnaleźć bursztynową komnatę czy zdobyć skarb, pokonującprzy tym masę przeciwności, wykonując zadania i wpółpracując.Ostatniego dnia, niektórzy poraz pierwszy, brali udział w spływie kajakowym. Trzciny były nasze! Kaczki i łabędzie w zdumieniu wytrzeszczały swegałki oczne, gdy niestrudzenie płyneliśmy po Krutyni. Było wspaniale.

     • Wykłady Fundacji Nenckiego

     • 29. maja 2019 godz. 16.00 w Sali Wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego PAN ul. Pasteura 3, Warszawa odbył się  wykład dr hab. Doroty Włoga pt.: „Rzęski w zdrowiu i chorobie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy 1c. 

      Rzęski to zachowane w toku ewolucji struktury komórkowe wyrastające ponad powierzchnie komórki. Ze względu na budowę szkieletu rzęski oraz pełnione funkcje, wyróżnia się zasadniczo dwa typy rzęsek, nieruchome rzęski czuciowe, zwane pierwotnymi i rzęski ruchome. Rzęski czuciowe dzięki licznym receptorom obecnym w błonie komórkowej pełnią funkcję swoistej anteny odbierającej sygnały ze środowiska i przekazującej do wnętrza komórki. Rzęski ruchome, oprócz funkcji czuciowych mają zdolność aktywnego poruszania się dzięki obecności białek motorycznych, dynein. U człowieka rzęski pierwotne tworzone są jako pojedyncze struktury przez niemal wszystkie rodzaje komórek, będących w fazie G1 lub G0. Rzęski ruchome są wielokrotnymi strukturami powstającymi na powierzchni apikalnej komórek nabłonka wyścielającego np. drogi oddechowe i jajowód. Wić, struktura homologiczna do rzęsek, umożliwia ruch plemników.

      W niniejszym wykładzie przybliżony zostanie współczesny obraz ultrastruktury i mechanizmu działania rzęsek oraz choroby człowieka związane z brakiem lub wadliwym funkcjonowaniem rzęsek, tzw. ciliopatie.

      Dr hab. Dorota Włoga jest kierownikiem Pracowni Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek i zajmuje się m.in. identyfikacją nowych białek rzęskowych i badaniem ich roli w regulacji ruchu rzęsek na poziomie molekularnym.

     • CLX LO w akcji!

     • Wystawy plenerowe, kalendarze, kafejki, plakaty ulotki facebook .....to wszystko, bo mamy wielkie serca dla zwierząt. W zeszłym roku przekonywaliśmy kociarzy do psów. W tym roku staramy się przekonać psiarzy do kotów. Ochota na Kota to nasz nowy plan ....

      Tak wiele mówi się w środkach masowego przekazu o różnorakich problemach potrzebujących zwierząt, jednakże jedynie niewielka garstka spośród niespełna czterdziesto milionowej rzeszy Polaków aktywnie angażuje się we wsparcie naszych "braci mniejszych". 

      Do tych, jakże szlachetnych, działań przyłączyli się jednak uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego w naszym liceum, którzy zwartą grupą, wraz z Panią pedagog, p. Sylwią Podrażką, wybrali się 24. maja po zajęciach lekcyjnych na copiątkowy spacer do pobliskiego punktu "Ochota na kota" przy ul. Grójeckiej, będącego oddziałem adopcyjnym warszawskiego schroniska "Na Paluchu". 

      Młode, aczkolwiek już straszliwie skrzywdzone przez los czworonogi - dziesięciomiesięczna Funia i Fendi oraz roczny Terry, niezwykle radośnie zareagowały na gromadne przybycie młodzieży. Uczniom także udzielił się wszechogarniający, pogodny nastrój, który zachęcił ich do jeszcze bardziej intensywnej interakcji z kotami, w pokoju pełnym drabinek i innych zabawek użytkowanych na co dzień przez przyjazne czworonogi. 

      Wkrótce jednak trzeba było się rozstać. Nie była to jednak smutna chwila, wszak uczestnicy zajęć wynieśli z nich wspaniałe wspommienia, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzili się w przekonaniu, iż koty przebywające w kameralnym lokalu przy Grójeckiej to stworzenia naprawdę wyjątkowe, zasługujące na lepsze życie, które z pewnością niedługo stanie się ich udziałem.

      red. Bartłomiej Krysiak 

     • Stare Miasto w Warszawie opanowane przez Benedyktynów

     • Koło filmowe 

       

      Dziś pracowaliśmy nad kolejną sceną do naszego filmu. Wcieliliśmy się w rolę zakonników. Nie to nie żart z okazji Prima Aprilis. Choć nie było łatwo, gdyż wiatr gasił świece, przechodnie z zainteresowaniem obserwowali nasze poczynania, a równe śpiewy kościelne to nie nasza domena, to zabawa była przednia, a my szczęśliwi. 

      Dziękujęmy pani Aleksandrowicz oraz Sarandzul za uszycie strojów, a panu Sewerynowi z TV Młodzieżowej za owocną współpracę.

       

     • WARSZTATY KULINARNE nie TYLKO dla wegetarian

     • W sobotę 5 stycznia w szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku był wykład na temat talerza żywieniowego i dobrodziejstwie sezonowych warzyw i owoców. Po części teoretycznej, pod okiem fachowca, przygotowaliśmy smaczne potrawy, które mimo swoich wielkich walorów żywieniowych są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Uwieńczeniem warsztatów było biesiadowanie przy wielkim stole.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy

      I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
      A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”

      Wiesz czyj to cytat? Przyjdź do gabinetu pedagoga i odbierz nagrodę!

     • Koło filmowe

     • 21.03.2019 r Koło filmowe wraz z panem Sewerynem Lewczukiem z TV Młodzieżowej pracowało nad sceną w "Grocie."

    • Koło filmowe
     • Koło filmowe

     • Efekty pracy koła filmowego

      Animacja poklatkowa

      14.03.2019 r Koło filmowe wraz z Telewizją Młodzieżową przygotowało te oto krótkie filmy.

       

      7.03.2019 r

      Za nami kolejne warsztaty w Telewizji Młodzieżowej.Dziś tworzyliśmy animacje poklatkowe. Już niedługo będzie można podziwiać efekty naszej wspólnej pracy. Czy wiecie,że aby storzyć 10 sekund filmu należy zrobić minimum 150 zdjęć? Niewiarygodne ile to pracy, ale zapewniamy,że warto.

      FB_IMG_1551987243393.jpg 

      FB_IMG_1551987178939.jpg

      FB_IMG_1551987198655.jpg

      FB_IMG_1551987232974.jpg

       

       

      PRZEPIS NA JASKINIĘ I GŁAZY według koła filmowego

      Co będzie potrzebne?

      - duże arkusze szarego papieru

      -farby akrylowe lub inne : biała i czarna (może być szara)

      - pędzle, wałki do malowania, woda, paleta do mieszania farb (my używaliśmy plastikowego talerza)

      - karton, np. po ekranie interaktywnym (to nasz przypadek)

      - kawałki styropianu

      - zszywacz, taśma, szpilki (zwykłe)

      - nóż do wycinania

      - kilka par rąk do pracy

      - dj zajmujący się muzyką, aby było milej pracować

      - ciasteczka lub inne przekąski ( na wypadek opadnięcia z sił )

      Ile czasu to zajmie?

      Kilka godzin ( w naszym przypadku 2 spotkania po 90 minut)

      Jak zrobić?

      1. Po pierwsze należy pomalować szary papier, który tylko z nazwy jest szary. Oczywiście grota jest przeważnie szara, wiec taki kolor jest idealny. Malujemy nierówno, zamaszyście i przy okazji wyładowujemy złe emocje. Takich pomalowanych arkuszy powinno być sporo, w zależności od wielkości jaskini lub kartonu, który potem oblepimy papierem. Nasze arkusze przynieśli sami członkowie koła filmowego oraz wykorzystaliśmy stare plakaty, które nieużywane czekały na danie im drugiego życia. Recykling przede wszystkim! Farby i pędzle przynieśliśmy z domu oraz dostaliśmy od plastyka, uczącego w naszej szkole.
      2. Po wyschnięciu papieru, przychodzi pora na gniecenie papieru czyli kolejna okazja by się wyżyć emocjonalnie. Papier pognieciony jest nierówny i przypomina skałę. Proszę przyjrzeć się zdjęciom.
      3. Teraz zajmujemy się kartonem. My wycięliśmy w nim wnękę, która miała imitować wejście do jaskini. Pudło po ekranie interaktywnym otrzymaliśmy od pani dyrektor, która taki ekran zakupiła do jednej z pracowni w naszym liceum. W środku znaleźliśmy dość spore kawałki styropianu, które posłużyły jako materiał do głazów. Nic nie może się zmarnować!
      4. Ostatni etap to przyczepienie pomalowanych i pogniecionym arkuszy do owego kartonu oraz owijanie brył styropianu owym papierem. Styropian był zbyt kanciasty, więc troszkę mu pomogliśmy zmienić kształt odrywając boki. Do przyczepiania użyliśmy zwykłego biurowego zszywacza oraz szpilek.
      5. Grota gotowa. Być może nie jest idealna, ale na potrzeby sceny w naszym filmie wystarczająca. Należy zaznaczyć, że wbrew pozorom owa praca nie była trudna. Przyjemnie było spędzić czas ze sobą robiąc coś wspólnie.
     • eTwinning

     • Od listopada uczniowie naszej szkoły biorą udział w projektach organizowanych przez nauczycieli języków obcych na platformie eTwinning. eTwinning to społeczność szkół w Europie i poza nią; jest  ona platformą współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.), którzy tutaj komunikują się, współpracują oraz realizują projekty.

      Dotychczas w projektach wzięły udział klasy: 3a, 3b, 3f oraz 1c. Projekty były realizowane w języku angielskim oraz niemieckim. Tematy projektów to: „Christmas traditions around the world”,   „Ich möchte mit dir lernen“ oraz „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“.

      „Christmas traditions around the world“ -  praca nad projektem etwinning trwała od listopada 2018 roku do końca stycznia 2019 roku. Projekt został założony i koordynowany przez panią Renatę Gruszczyńską. W projekcie brały udział 3 grupy: grupa z klasy 3a z nauczycielem języka angielskiego (p. Gruszczyńską), grupa z klasy 3f wraz z nauczycielem języka angielskiego (p. Owczarek) oraz grupa uczniów ze szkoły IES Pablo Ruiz Picasso w Hiszpanii wraz z ich nauczycielką języka angielskiego.  Projekt był wieloetapowy. Najpierw każda z grup pracowała nad stworzeniem krótkiego filmu, w którym ukazana została szkoła oraz uczniowie, którzy opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach itp.  Dzięki temu poszczególni członkowie projektu mogli się poznać i zacząć korespondować na platformie eTwinning. Każdy członek projektu posiadał konto na etwinning.com i mógł się  komunikować z innymi, komentować umieszczane materiały filmowe czy zdjęcia. Następnie uczniowie pracowali nad prezentacjami multimedialnymi , w których to opisano tradycje, zwyczaje, dania i ciekawostki z danego kraju na temat Świąt Bożego Narodzenia. Prezentacji było wiele, dlatego trzeba było wybrać najlepsze. Uczniowie oglądali prezentacje pozostałych grup, dzięki czemu zdobyli nową wiedzę na temat kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Hiszpanii. Kolejny etap to stworzenie gier, zabaw lub quizów w oparciu  o informacje zawarte w prezentacji. Quizlet okazał się świetnym narzędziem do tego celu. Każda grupa stworzyła zestaw słów wraz z definicjami na quizlet.com. Dzięki temu w różnoraki sposób można było przyswoić np. nazwy dań po hiszpańsku.

      Ostatni etap to ocena projektu czyli ewaluacja. Uczniowie otrzymali kartki, na których anonimowo odpowiedzieli na pytanie: Co sądzisz o projekcie eTwinning nad którym pracowałeś/aś? Nauczyciel stworzył z odpowiedzi chmurę słów.

      Wszyscy uczniowie byli zadowoleni zarówno z samej pracy nad projektem, jak i jej wynikami. Była to zarówno nauka jak i zabawa. Uczennice z klasy 3a z entuzjazmem zadeklarowały chęć pracy nad kolejnym projektem.  

       

      „Ich möchte mit dir lernen“ – to projekt klasy 3b. Projekt realizowany jest ze szkołą partnerską z Turcji. Podczas realizacji projektu uczniowie: wymyślili logo projektu; przygotowywali scenki, w których się przedstawiali; przygotowywali scenki związane z zakupami; projektowali gazetkę ścienną. Przed nami jeszcze łączenie na żywo z uczniami z Turcji.

       „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“ – to projekt realizowany przez uczniów klasy 1c. Uczniowie przygotowali już prezentację PowerPoint o sobie, swoich rodzinach oraz zainteresowaniach. Obecnie trwają próby do nagrania filmu o szkole oraz Warszawie. Ostatnim elementem projektu będzie rozmowa przy użyciu aplikacji WhatsApp z uczniami ze szkoły w Turcji.