• 80-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej

     • 04 września 2019 r. uczniowie i nauczyciele CLX Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Roweckiego "Grota" złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze w Miejscach Pamięci na warszawskiej Ochocie.Upamiętnili w ten sposób 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bohaterską walkę mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckiemu okupantowi.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkonego 2019/2020, które odbędzie się 2 września 2019r.

      • Uczniowie klas pierwszych: spotkanie z wychowawcami w salach o godzinie 9.00. Następnie spotkanie z Dyrekcją na boisku szkolnym. 

      • Uczniowie klas drugich i trzecich: spotkania w salach z wychowawcami o godzinie 10.00.

     • Test poziomujący z języka angielskiego

     • Dnia 2 września 2019 r., po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego i spotkaniu z wychowawcami w klasach, odbędzie się test poziomujący z języka angielskiego. Jest on obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas pierwszych.

     • "Szkoła nie musi być straszna" - Koło Filmowe CLX LO

     • Wakacje chylą się ku końcowi. Lecz szkoła nie musi być straszna. Przekonajcie się o tym oglądając długo wyczekiwany film stworzony przez Koło Filmowe CLX LO.

     • Brawa dla najlepszych!

     • Oto nasi najlepsi uczniowie. Jesteśmy z Was dumni.

     • Życzenia wakacyjne

     • Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania.

      Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne
      i pełne niezapomnianych wrażeń.

      Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił
      i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

      Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne CLX LO

     • Mazury aktywnie - czyli gdzie się udać, gdy w stolicy panuje upał.

     • 10 czerwca 2019 roku około 120 niezwykle wspaniałych trzecioklasistów wraz z równie wspaniałymi wychowawcami i opiekunamiwyruszyło na zieloną szkołę. Były to niezapomniane 5 dni, podczas których nie zabrakło zabawy, wspólnego śpiewania, rywalizacji, odkrywania tajemnic,wcielania się w różne role, zdobywania flagi, paintballu i innych fascynująch aktywności.Rekomendujemy zwiedzenie "Wilczego Szańca" - siedziby Adolfa Hitlera.Jeśli chcecie wiedzieć jak żyła, pracowała i prawie umarła owa postać,konieczcie wybierzcie się do Gierłoży.Podczas przebywania w niezmiernie wyjątkowym otoczeniu przyrody, Koło Filmowe nakręciło ostatnią scenę do swego filmu, dziewczyny z klasy 3 a wraz z "Franciszkiem" i nauczycielkami zrobiły sobie wieczór maseczek, zażywaliśmy kąpieli wodnych i słonecznych,a 1 dnia z mola na jeziorze słychać było nasze śpiewy, grę na gitarze i ukulele.

      Co więcej...?

      Nie straszne jest już nam życie w lesie.Uczestniczyliśmy w zajęciach survivalowych, więc przeżyjemy w głuszy filtrując wodę z rzeki oraz rozpalając ogień krzesiwem. Potem upolujemy zająca lub wiewiórkę, gdyż ćwiczyliśmy strzelanie z łuku. Ponadto, umiemy posługiwać się detektorem metali i przy jego pomocy znaleźliśmy mały samochodzik, złotówki i łuski.Potrafimy również odnaleźć bursztynową komnatę czy zdobyć skarb, pokonującprzy tym masę przeciwności, wykonując zadania i wpółpracując.Ostatniego dnia, niektórzy poraz pierwszy, brali udział w spływie kajakowym. Trzciny były nasze! Kaczki i łabędzie w zdumieniu wytrzeszczały swegałki oczne, gdy niestrudzenie płyneliśmy po Krutyni. Było wspaniale.

     • Najlepsi CHEMICY wśród uczniów klas trzecich gimnazjum.

     •  

       

       

       

     • Wykłady Fundacji Nenckiego

     • 29. maja 2019 godz. 16.00 w Sali Wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego PAN ul. Pasteura 3, Warszawa odbył się  wykład dr hab. Doroty Włoga pt.: „Rzęski w zdrowiu i chorobie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy 1c. 

      Rzęski to zachowane w toku ewolucji struktury komórkowe wyrastające ponad powierzchnie komórki. Ze względu na budowę szkieletu rzęski oraz pełnione funkcje, wyróżnia się zasadniczo dwa typy rzęsek, nieruchome rzęski czuciowe, zwane pierwotnymi i rzęski ruchome. Rzęski czuciowe dzięki licznym receptorom obecnym w błonie komórkowej pełnią funkcję swoistej anteny odbierającej sygnały ze środowiska i przekazującej do wnętrza komórki. Rzęski ruchome, oprócz funkcji czuciowych mają zdolność aktywnego poruszania się dzięki obecności białek motorycznych, dynein. U człowieka rzęski pierwotne tworzone są jako pojedyncze struktury przez niemal wszystkie rodzaje komórek, będących w fazie G1 lub G0. Rzęski ruchome są wielokrotnymi strukturami powstającymi na powierzchni apikalnej komórek nabłonka wyścielającego np. drogi oddechowe i jajowód. Wić, struktura homologiczna do rzęsek, umożliwia ruch plemników.

      W niniejszym wykładzie przybliżony zostanie współczesny obraz ultrastruktury i mechanizmu działania rzęsek oraz choroby człowieka związane z brakiem lub wadliwym funkcjonowaniem rzęsek, tzw. ciliopatie.

      Dr hab. Dorota Włoga jest kierownikiem Pracowni Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek i zajmuje się m.in. identyfikacją nowych białek rzęskowych i badaniem ich roli w regulacji ruchu rzęsek na poziomie molekularnym.

     • Warsztaty w Instytucie Chemii Fizycznej PAN

     • 13 maja, uczniowie klasy 1c, uczestniczyli w zajęciach  zorganizowanych przez Instytut Chemii Fizycznej PAN

      Temat: Właściwości fizykochemiczne ciał stałych, cieczy, gazów.  

     • CLX LO w akcji!

     • Wystawy plenerowe, kalendarze, kafejki, plakaty ulotki facebook .....to wszystko, bo mamy wielkie serca dla zwierząt. W zeszłym roku przekonywaliśmy kociarzy do psów. W tym roku staramy się przekonać psiarzy do kotów. Ochota na Kota to nasz nowy plan ....

      Tak wiele mówi się w środkach masowego przekazu o różnorakich problemach potrzebujących zwierząt, jednakże jedynie niewielka garstka spośród niespełna czterdziesto milionowej rzeszy Polaków aktywnie angażuje się we wsparcie naszych "braci mniejszych". 

      Do tych, jakże szlachetnych, działań przyłączyli się jednak uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego w naszym liceum, którzy zwartą grupą, wraz z Panią pedagog, p. Sylwią Podrażką, wybrali się 24. maja po zajęciach lekcyjnych na copiątkowy spacer do pobliskiego punktu "Ochota na kota" przy ul. Grójeckiej, będącego oddziałem adopcyjnym warszawskiego schroniska "Na Paluchu". 

      Młode, aczkolwiek już straszliwie skrzywdzone przez los czworonogi - dziesięciomiesięczna Funia i Fendi oraz roczny Terry, niezwykle radośnie zareagowały na gromadne przybycie młodzieży. Uczniom także udzielił się wszechogarniający, pogodny nastrój, który zachęcił ich do jeszcze bardziej intensywnej interakcji z kotami, w pokoju pełnym drabinek i innych zabawek użytkowanych na co dzień przez przyjazne czworonogi. 

      Wkrótce jednak trzeba było się rozstać. Nie była to jednak smutna chwila, wszak uczestnicy zajęć wynieśli z nich wspaniałe wspommienia, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzili się w przekonaniu, iż koty przebywające w kameralnym lokalu przy Grójeckiej to stworzenia naprawdę wyjątkowe, zasługujące na lepsze życie, które z pewnością niedługo stanie się ich udziałem.

      red. Bartłomiej Krysiak 

     • Stare Miasto w Warszawie opanowane przez Benedyktynów

     • Koło filmowe 

       

      Dziś pracowaliśmy nad kolejną sceną do naszego filmu. Wcieliliśmy się w rolę zakonników. Nie to nie żart z okazji Prima Aprilis. Choć nie było łatwo, gdyż wiatr gasił świece, przechodnie z zainteresowaniem obserwowali nasze poczynania, a równe śpiewy kościelne to nie nasza domena, to zabawa była przednia, a my szczęśliwi. 

      Dziękujęmy pani Aleksandrowicz oraz Sarandzul za uszycie strojów, a panu Sewerynowi z TV Młodzieżowej za owocną współpracę.

       

     • Dzień otwarty

     • Szanowni Państwo,

      Zapraszamy na dzień otwarty - 30 marca 2019  o godz. 10:00 (sobota)

     • WARSZTATY KULINARNE nie TYLKO dla wegetarian

     • W sobotę 5 stycznia w szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku był wykład na temat talerza żywieniowego i dobrodziejstwie sezonowych warzyw i owoców. Po części teoretycznej, pod okiem fachowca, przygotowaliśmy smaczne potrawy, które mimo swoich wielkich walorów żywieniowych są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Uwieńczeniem warsztatów było biesiadowanie przy wielkim stole.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy

      I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
      A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”

      Wiesz czyj to cytat? Przyjdź do gabinetu pedagoga i odbierz nagrodę!

     • Koło filmowe

     • 21.03.2019 r Koło filmowe wraz z panem Sewerynem Lewczukiem z TV Młodzieżowej pracowało nad sceną w "Grocie."

     • Wyjątkowe zaproszenie na Dzień Otwarty

     • Twórcami zaproszeń są członkowie Koła Filmowego przy współpracy z Telewizją Młodzieżową.

     • Współpraca z Fundacją Marcelego Nenckiego

     • 6 kwietnia 2018 r. Hanna Fabczak i Joanna Szczepanowska reprezentujące Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych oraz pani Dorota Postek dyrektor CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie podpisały umowę o wzajemnej współpracy i objęciu przez Fundację patronatem klas licealnych o rozszerzonym poziomie nauczania biologii w celu promowania wiedzy w tej dziedzinie.

       

      Od 17 października  2018 roku, uczniowie naszego liceum uczestniczą w wykładach dla młodzieży, organizowanych przez  Fundacja Marcelego Nenckiego.

       

      Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, ul. Pasteura 3, Warszawa

      27 marca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wykładzie dotyczącym historii nauki i wielkich odkryć.

      Wykład poprowadził dr Adam Krzystyniak, z Pracowni Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

       

      Wykład Bożeny Kamińskiej  pt.: Co nam mówią geny

      Chociaż każda komórka organizmu zawiera taka samą informację genetyczną zawartą w genomie, w sekwencji DNA, zestaw genów aktywnych w poszczególnych komórkach i organach organizmu jest odmienny i charakterystyczny dla typu i stanu komórki.  Odczytywanie specyficznej informacji genetycznej jest pod ścisłą kontrolą i zaangażowane są w to liczne mechanizmy molekularne. Dynamiczny rozwój technologii sekwencjonowania DNA doprowadził do odczytania sekwencji genomu człowieka i poznania sekwencji setek indywidualnych genomów. Pokazał też liczne zmiany  w genomie komórek nowotworowych, które zostały wykorzystane do lepszej diagnostyki chorób nowotworowych i zrozumienia mechanizmów patologicznych odpowiedzialnych za ich powstanie. Co ciekawe poznanie sekwencji DNA archiwalnych genomów okazało się też niezmiernie pożyteczne do rozwiązywania zagadek pochodzenia człowieka i jego migracji oraz do rozstrzygnięcia nierozwiązanych wcześniej zagadek starożytności.

      Prof. dr hab. Bożena Kamińska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Zajmuje się badaniem zmian genetycznych związanych z powstawaniem guzów mózgu i zaburzeniem regulacji ekspresji genów w modelach biologicznych wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Bada odpowiedź przeciwnowotworową i sposoby wykorzystywane przez nowotwór do ucieczki przez kontrola ze strony systemu odpornościowego. Badania prowadzi z użyciem sekwencjonowania nowej generacji.

      Wykład Krzysztofa Zabłockiego  pt.: „Białko to więcej niż nam mówi gen”

      Szacuje się, że liczba genów kodujących białka w organizmie człowieka wynosi nieco ponad 20 000, natomiast białek jest w przybliżeniu pięciokrotnie więcej. Skąd zatem taka rozbieżność? Czy to, co mówią nam geny to jest cała prawda o kodowanych przez nie białkach? A może informacja zawarta w genach bywa różnie odczytywana lub modyfikowana co sprawia, że  wytwarzane jest więcej niż jedno białko mimo jednego zapisu w sekwencji nukleotydów w DNA? Czy wytworzone białka mogą ulegać modyfikacjom zmieniającym ich funkcję? Jak identyfikuje się białka oraz poznaje ich budowę i właściwości, a także jak można badać rolę poszczególnych białek i ich wzajemne powiązania w różnych stanach metabolicznych i funkcjonalnych komórek w tym w warunkach patologii? Co to jest proteomika i jakie korzyści wynikają z badań proteomicznych? O tym właśnie będę opowiadał.

       

      Prof. dr hab. Krzysztof Zabłocki jest kierownikiem Pracowni Metabolizmu Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zajmuje się badaniem metabolizmu energetycznego komórek oraz zburzeń komórkowej homeostazy i sygnalizacji wapniowej w różnych sytuacjach patologicznych np.  w komórkach mięśni i w neuronach w przebiegu dystrofii typu Duchenne’a oraz w komórkach śródbłonka naczyniowego w obecności czynników indukujących stan zapalny.

       

       

      Wykład dr Adriany Magalskiej  pt.: Podróż do wnętrza jądra komórkowego

       

      Jądro komórkowe to największe organellum znajdujące się w komórce. Ponad połowę jego objętości zajmuje chromatyna składająca się z białek i DNA- nośnika informacji genetycznej. To właśnie DNA dostarcza instrukcji jak ma funkcjonować nie tylko komórka, ale i cały organizm. Podwójna helisa DNA człowieka ma grubość ok. 2 nm,  ma dwa metry długości i zawiera 6,4 miliardów par zasad. Dlatego też jednym z fundamentalnych pytań w dziedzinie biologii jest to, w jaki sposób ta dwumetrowa nić upakowana jest w jądrze o średnicy kilkusetkrotnie mniejszej od główki szpilki. Informacji o tym, w jaki sposób DNA jest zorganizowany w struktury wyższego rzędu dostarczyły zarówno techniki mikroskopowe, jak i metody biochemiczne. Podczas wykładu postaram się omówić i pokazać część mniej znanych struktur znajdujących się na terenie jądra komórkowego oraz przedstawić jak upakowana jest w jego wnętrzu chromatyna. Postaram się przybliżyć dlaczego i w jaki sposób naukowcy badają jądro komórkowe.

        

       

       

    • Koło filmowe
     • Koło filmowe

     • Efekty pracy koła filmowego

      Animacja poklatkowa

      14.03.2019 r Koło filmowe wraz z Telewizją Młodzieżową przygotowało te oto krótkie filmy.

       

      7.03.2019 r

      Za nami kolejne warsztaty w Telewizji Młodzieżowej.Dziś tworzyliśmy animacje poklatkowe. Już niedługo będzie można podziwiać efekty naszej wspólnej pracy. Czy wiecie,że aby storzyć 10 sekund filmu należy zrobić minimum 150 zdjęć? Niewiarygodne ile to pracy, ale zapewniamy,że warto.

      FB_IMG_1551987243393.jpg 

      FB_IMG_1551987178939.jpg

      FB_IMG_1551987198655.jpg

      FB_IMG_1551987232974.jpg

       

       

      PRZEPIS NA JASKINIĘ I GŁAZY według koła filmowego

      Co będzie potrzebne?

      - duże arkusze szarego papieru

      -farby akrylowe lub inne : biała i czarna (może być szara)

      - pędzle, wałki do malowania, woda, paleta do mieszania farb (my używaliśmy plastikowego talerza)

      - karton, np. po ekranie interaktywnym (to nasz przypadek)

      - kawałki styropianu

      - zszywacz, taśma, szpilki (zwykłe)

      - nóż do wycinania

      - kilka par rąk do pracy

      - dj zajmujący się muzyką, aby było milej pracować

      - ciasteczka lub inne przekąski ( na wypadek opadnięcia z sił )

      Ile czasu to zajmie?

      Kilka godzin ( w naszym przypadku 2 spotkania po 90 minut)

      Jak zrobić?

      1. Po pierwsze należy pomalować szary papier, który tylko z nazwy jest szary. Oczywiście grota jest przeważnie szara, wiec taki kolor jest idealny. Malujemy nierówno, zamaszyście i przy okazji wyładowujemy złe emocje. Takich pomalowanych arkuszy powinno być sporo, w zależności od wielkości jaskini lub kartonu, który potem oblepimy papierem. Nasze arkusze przynieśli sami członkowie koła filmowego oraz wykorzystaliśmy stare plakaty, które nieużywane czekały na danie im drugiego życia. Recykling przede wszystkim! Farby i pędzle przynieśliśmy z domu oraz dostaliśmy od plastyka, uczącego w naszej szkole.
      2. Po wyschnięciu papieru, przychodzi pora na gniecenie papieru czyli kolejna okazja by się wyżyć emocjonalnie. Papier pognieciony jest nierówny i przypomina skałę. Proszę przyjrzeć się zdjęciom.
      3. Teraz zajmujemy się kartonem. My wycięliśmy w nim wnękę, która miała imitować wejście do jaskini. Pudło po ekranie interaktywnym otrzymaliśmy od pani dyrektor, która taki ekran zakupiła do jednej z pracowni w naszym liceum. W środku znaleźliśmy dość spore kawałki styropianu, które posłużyły jako materiał do głazów. Nic nie może się zmarnować!
      4. Ostatni etap to przyczepienie pomalowanych i pogniecionym arkuszy do owego kartonu oraz owijanie brył styropianu owym papierem. Styropian był zbyt kanciasty, więc troszkę mu pomogliśmy zmienić kształt odrywając boki. Do przyczepiania użyliśmy zwykłego biurowego zszywacza oraz szpilek.
      5. Grota gotowa. Być może nie jest idealna, ale na potrzeby sceny w naszym filmie wystarczająca. Należy zaznaczyć, że wbrew pozorom owa praca nie była trudna. Przyjemnie było spędzić czas ze sobą robiąc coś wspólnie.