Fryderyk Chopin to jeden z najsławniejszych warszawiaków – w polskiej stolicy nie mogło więc zabraknąć jego muzeum. Dlatego klasa 2c2 wraz z wychowaczynią odwiedzili muzeum, które znajduje się w zabytkowym Pałacu Ostrogskich i jest jednym z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Dzięki zgromadzonym eksponatom i multimediom uczniowie mogli poznać zarówno życie jak i twórczość kompozytora. Dowiedzieli się wszystkiego na temat jego dzieciństwa i młodości spędzonej w Warszawie oraz życia na emigracji. Obejrzeli pisane do niego i przez niego listy, jego rysunki, dedykacje czy bilety wizytowe.
Wyjście klasy 2c2 do Muzeum Fryderyka Chopina
Wyjście klasy 2c2 do Akademii Piekarza Grzybki
W ramach przygotowań do Świąt klasa 2c2 wraz z wychowaczynią p. Ewą Żorską wybrała się do Akademi Pikarza Grzybki.
101. rocznica wyboru Narutowicza na Prezydenta RP
Uczniowie oraz poczet sztandarowy szkoły wzięli udział w miejskiej uroczystości wyboru Gabriela Narutowicza na Prezydenta RP - urząd ten pełnił tylko przez 5 dni. Podczas wizyty w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Narutowicz został zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza Eligiusza Niewiadomskiego.W uroczystości udział wzięli uczniowie klas: 1b1, 3b2 i 3d
NOTA Z GROTA
Drodzy Państwo,
w imieniu zespołu redakcyjnego i swoim własnym mam zaszczyt i przyjemność przesłać pierwszy numer naszego Biuletynu Nota z Grota. Ma to być dwumiesięcznik. Póki co prezentujemy pierwsze owoce. Szczególnej uwadze polecam Poczet belfrów.
Miłej lektury
Janusz Uhma z Zespołem
PS Biuletyn został zaprojektowany do rozprowadzania wyłącznie drogą elektroniczną. Drukowanie go jest w pełni możliwe, ale niezbyt funkcjonalne.
Tydzień Edukacji Globalnej
W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę "Wojna i pokój" storzoną przez Polską Akcję Humanitarną. W czasie wykonywania zadań modzież miała okazję "śledzić" losy migrantów. Akcja rozwijała krytyczne myślenie i pobudzała do empatii.
Globalnie i Krytycznie w Szkole
W czasie pierwszego semestru nasi uczniowie mieli okazję brać udział w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej "Globalnie i Krytycznie w szkole". Młodzież angażowała się w różne zadania w ramach "Wyzwania dla świata". Każda grupa musiała wykonać zadania: rozwiązać zagadki, zrobić transparent, ułożyć ze swoich ciał litery TEG, wysłać e-mail ze zdjęciami, wykonać telefon do PAH. Uczniowie naszej szkoły wcześniej brali udział w specjalnych lekcjach, dzięki którym mogli poznać globalne współzależności/
6
Klasa 1d1 na zajęciach Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego
Jak stygnie herbata z matematycznego punktu widzenia?
Klasa 1D1 brała udział w zajęciach w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Maraton Pisania Listów - Amnesty International
Uczennice i uczniowie naszej szkoły dołączyli do największej akcji na rzecz praw człowieka na świecie!https://maraton.amnesty.org.pl/Piszemy listy do decydentów, upominając się o konkretne osoby, chcąc odmienić ich los.
Mikołajki w CLX LO
Mikołaju czekamy! Pod takim hasłem bawiliśmy się 6 grudnia podczas przerw. Wiele uczennic, uczniów oraz nauczycieli założyło świąteczne sweterki. Dziękujemy!
Dla chętnych było również stoisko z dekorowaniem pierników.
Pozdrawia Was Zespół Pomocy Pedagogiczno - Psychologicznej
Spotkanie z p. Marcinem Łaszczyńskim z IPN
Orła WRONa nie pokona. To przewodnie hasło spotkania z p. Marcinem Łaszczyńskim z mazowieckiego IPN. Słuchaczami wykładu byli uczniowie klas: 1b1, 2b1 oraz 3b2. Poznali historię stanu wojennego, represje stosowane wobec robotników przez podległe ówczesnej władzy służby mundurowe. Wykładowca upomniał się o pamięć nie tylko o znanych powszechnie liderach wydarzeń tamtego czasu, ale przede wszystkim o młodzież walczącą o niepodległą Polskę.
Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - drukarskie techniki graficzne.
Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - drukarskie techniki graficzne.Pod takim hasłem odbyły się 28 i 29 listopada warsztaty drukarskie dla uczniów klas: 1b1, 2b1, 2c1 orz dla młodzieży klasy 3b2.Uczniowie poznali zabytki sztuki drukarskiej, graficznej i introligtorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Jednym z ciekawszych punktów spotaknia była samodzielna praca na prasie drukarskiej. Warsztaty poprowadził dyrektor Muzeum Drukarstwa p. Radosław Adamski.
3
Lecimy na łyżwy! Otwieramy sezon zimowy na lodowisku!
2 grudnia br. (sobota), w godz: 16:00 – 19:00, zapraszamy po raz kolejny na wydarzenie „Gwiazdka
na lodzie”.
Gdzie: lodowisko OSiR Ochota, ul. Rokosowska 10.
Jak co roku zapraszamy mieszkańców naszej dzielnicy do udziału w jedynej w swoim rodzaju zabawie
na lodowisku. Mikołajki na lodzie poprowadzi dla Państwa konferansjer-animator, który zaangażuje
wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.
Pokaz Jazdy Figurowej zagwarantuje niezapomniane wrażenia dla widzów, w programie także
animacje, gry, zabawy i konkursy. Niecodzienną atrakcją będzie udział świątecznych postaci, m.in.
św. Mikołaja, Śnieżynek i Elfów, które będą zachęcać uczestników do wspólnej zabawy oraz czynnego
udziału w przygotowanych zawodach i konkursach. Świąteczną atmosferę całemu wydarzeniu, doda
odpowiednie oświetlenie i mikołajkowe dekoracje. Stałym punktem programu będzie możliwość
zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobuce. Dla uczestników konkurencji sportowo-rekreacyjnych
przewidziane są upominki, a dla łasuchów przygotowane będą cukierki, ciepłe napoje w postaci
herbaty, kawy czy gorącej czekolady.
Po raz kolejny partnerem wydarzenia będzie Decathlon Reduta, który oferuje możliwość
darmowego ostrzenia łyżew (serwisanci naostrzą nieodpłatnie łyżwy z którymi przyjdziecie). Przed
skorzystaniem z usługi darmowego ostrzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja onlinie. Zapisy
odbywają się przez platformę Decathlon GO. Więcej informacji i zapisy pod linkiem:
https://bit.ly/OtwarcieLodowiskaOchota. Osoby niezapisane w dniu wydarzenia będą mogły pobrać na
stanowisku Decathlon Reduta specjalny kod QR, dzięki któremu będą mogły skorzystać z usługi
ostrzenia łyżew.
Nasz partner przygotował też specjalne nagrody - niespodzianki dla uczestników animacji
sportowych, które będą się odbywały w dniu wydarzenia na lodzie.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej, aktywnej zabawy.
Andrzejki w CLX LO
24 listopada społeczność naszego liceum bawiła się na dyskotece zorganizowanej z okazji Andrzejek. Zabawę zorgnizował Samorząd Uczniowski. Uczestnicy bawili się świetnie, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach!
3
ZIELONE LABORATORIA LAFARGE KLASA 2C2
Klasa 2c2 wzięła udział w III edycji konkursu Zielone Laboratorium Lafarge. W ramach konkursu zostały przeprowadzone zajęcia „Ślad węglowy” oraz wykonane eksperymenty obrazujące efekt cieplarniany.
Opis eksperymentu (eksperyment_1):
Czy skórka banana wytwarza CO2?
Rzeczy potrzebne do doświadczenia:
- 2 butelki
- skórka banana
- woda
- 2 baloniki
Próba badawcza:
Butelka z wodą i skórką oraz balonikiem
Próba kontrolna:
Butelka z wodą i balonikiem
Obserwacje:
Balonik w próbie badawczej napompował się, a w kontrolnej nie.
Wniosek:
Skórka banana wytwarza dwutlenek węgla
Opis eksperymentu (eksperyment_2):
Pokażemy Wam jak wygląda efekt cieplarniany. Do tego doświadczenia potrzebujemy 2 kostek czekolady, szklanki oraz źródła światła – my użyjemy lampki biurowej. Połóż dwie kostki czekolady obok siebie. Jedną z nich przykryj szklanką. Skieruj na nie światło lampki. Odczekaj 30 minut. Zobaczysz, że czekolada pod szklanką bardziej się roztopiła. Czy już wiesz, na czym polega efekt cieplarniany? W normalnych okolicznościach promienie słoneczne przechodzą przez atmosferę, odbijając się od Ziemi ogrzewają ją i uciekają w kosmos ponownie pokonując atmosferę. Kiedy jednak w powietrzu jest dużo pyłów i gazów cieplarnianych, wtedy część promieni odbija się od tych cząsteczek i zmierza ponownie w kierunku Ziemi. Na tym właśnie polega efekt cieplarniany.
ZIELONE LABORATORIA LAFARGE KLASA 1D2
Klasa 1d2 wzięła udział w III edycji konkursu Zielone Laboratorium Lafarge. W ramach konkursu zostały przeprowadzone zajęcia „Woda, źródło życia!” oraz wykonane deszczomierze do pomiaru opadów. Od 7 listopada do 16 listopada młodzież kontrolowała ilość zebranej deszczówki. Różnie z tym deszczem było, czasem zebrało się niewiele wody, czasem spora, a czasem nic się nie uzbierało w deszczomierzach.
W załączonym fotorelacji uczniowie zamieścili zdjęcia oraz krótki filmik z wykonania deszczomierzy z butelek po wodzie mineralnej oraz pomiarów opadów deszczu.
„OCHOCKI BOWLING”
Aktywna sobota na kręgielni! Zapraszamy na turniej „OCHOCKI BOWLING” – 18 listopada br.
Gdzie: Klub Arco, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 19.
I tura: 12.00-13.30,
II tura: 14.00-15.30,
III tura: 16.00-17.30
Do dyspozycji 16 torów (maksymalna liczba graczy na 1 torze - 6 osób). Uczestnicy, przez cały czas trwania turnieju, pozostają pod opieką prowadzącego, który poprowadzi również rozgrzewkę, udzieli krótkiego szkolenia z zasad gry w bowling, pomoże dobrać odpowiednie kule oraz pokaże prawidłowy chwyt przy rzucie. W czasie turnieju każdy z graczy wykonuje 10 kolejek rzutów. Zapisy pod numerem telefonu: 600 306 200 (w godz. 9.00-18.00).
Ważne: Jednorazowe skarpetki i buty do gry dostępne bezpłatnie na miejscu!
Konkurs
Rodziców, nauczycieli i uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w rodzinnym konkursie fotograficznym „kuchnia artystyczna w moim domu”. Zadanie konkursowe będzie polegało na wykonaniu zdjęcia własnoręcznie przygotowanego i pięknie podanego posiłku rodzinnego (śniadanie, obiad lub kolacja). Inspiracja malarstwem mile widziane. Zdjęcia można przesyłać na adres poczta.lo160@eduwarszawa.pl do dnia 24 listopada. Przewidziane bardzo atrakcyjne nagrody.
Muzyczne Baby i Dziady czyli słuchamy i wspominamy
Uroczystości ku czci zmarłych w różnych kulturach i społecznościach były wyrazem przekonania i wiary, że śmierć nie unicestwia człowieka całkowicie, jedynie zmienia jego sposób istnienia. Dziś spotkaliśmy się, by obchodzić wspólnie Zaduszki Muzyczne.Słuchając artystów, którzy odeszli, radziliśmy sobie z żalem, smutkiem i nostalgią, przywoływaliśmy dobre wspomnienia, dzieliliśmy się nimi oraz ciasteczkami:)nabierając pewności, że uczucia i sztuka nie przemijają wraz z odejściem bliskich naszym sercom...
SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM
23 października 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z udziałem Pana Sławomira Kopra, historyka i autora ponad 80 książek. A jak przebiegało, niech opowiedzą uczestnicy:
Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Choć Sławomir Koper to na pozór lekko podstarzały, zmęczony życiem człowiek, to za tą maską kryje się żywa miłość do historii. Nigdy nie spotkałem kogoś, kto tak wspaniale opowiada o historii, przeplatając ją barwnymi anegdotami. Ponadto skromne i zdystansowane podejście Autora do własnej osoby pozwoliło mu na rzecz rzadko spotykaną w szkole – dyskusję pełną kontaktu z uczestnikami. Widać, że Pan Sławomir bardzo lubi to, co robi; bardzo chętnie opowiadał i dzielił się z uczestnikami informacjami na temat życia autora i dziennikarza.
Ani razu nie odczułem znudzenia lub poczucia zmarnowanego czasu. Rzeczą, którą najbardziej utkwiła mi w głowie, było podejście autora do naszych polskich bohaterów i odsłonięcie ich ludzkiej strony, dzięki czemu możemy na nich spoglądać z perspektywy zwykłego człowieka. Jednym słowem, spotkanie było ekstraordynaryjne.
Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tego typu wydarzeniu, domyślam się, że zaproszenie takiej osoby do jednego z wielu liceów w Warszawie jest bardzo trudne do zrealizowania. Jednak liczę na więcej 😊Michał Majkowski, Michał Przybylski, Oskar Tarczyński (3b1), Piotr Sęk (3e)
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Rozdano STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW, wśród nagrodzonych znalazła się także uczennica klasy 3a Zuzanna Marcinek. Gratulujemy!!!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie