• Projekt z języka angielskiego
     • Projekt z języka angielskiego

     • Od jakiegoś czasu uczniowie klasy 2c (z grupy p. Gruszczyńskiej) pracowali nad projektem z j.angielskiego. Ich zadaniem było stworzyć video-tutoriale , w których poinstruują innych jak coś zrobić czy przygotować, np. upiec amerykańskie naleśniki. Tematy były różne tak jak rożne są zainteresowania i umiejętności uczniów. Począwszy od 3.02.2020 projekty były prezentowane. Podczas lekcji nie tylko oglądaliśmy efekty pracy, ale również byliśmy zaangażowani w inny sposób. Uczyliśmy się jak rysować twarz kobiety, jak robić psa z origami (łącznie z nauczycielem), rozwiązywaliśmy quizy w Kahoot , poznaliśmy historię sushi i różne rodzaje naleśników na całym świecie, dowiedzieliśmy się czym różni się typowy ryż używany w Polsce od tego wietnamskiego i wiele innych rzeczy.
      Warto pracować nad projektami, nie tylko ćwiczymy nasze umiejętności językowe i poznajemy nowe słownictwo, ale też uczymy się np. montażu filmu, współpracy, rozwijamy wyobraźnię i miło spędzamy wspólnie czas. 

      Poniżej kilka filmów. Mam nadzieję, że będą interesujące.

      Film Magdy K. , Eweliny F. i Weroniki G.

      Film Oliwii R., Eweliny K. i Zuzi P.

      Film Natalii B. i Wiktorii N.

      Film Moniki B.H. i Klaudii Ł.

      Film Marii M. i Marii B.

      Film Zuzi C.

      Film Oli  

      Film Amelii

     • Wyjście do Centrum Nauki Kopernik

     • Dnia 29 stycznia uczniowie klasy 1d4, 1g4 oraz 1f4 pod opieką pani U. Słupskiej, p. B.Ciborowskiej i p.B.Ziemby brali udział w warsztatach z fizyki, robotyki i biologii organizowanych w Centrum Nauki Kopernik.

      LABORATORIUM FIZYCZNE

      Jak zważyć wirusaZ człowiekiem jest łatwo – wchodzi w rano na wagę i wie, że ten ostatni kawałek sernika mógł sobie darować. A jak zważyć coś bardzo małego? Bakterię? Wirusa? Podczas laboratorium omówiliśmy różnego rodzaju drgania i zbadaliśmy zjawisko rezonansu mechanicznego. Poznaliśmy różnice i podobieństwa między częstotliwością rezonansową a częstotliwością drgań własnych. Na koniec zbudowaliśmy „wagę” dla wirusów i bakterii.

      LABORATORIUM ROBOTYCZNE

      Drukowany światOdzież, samochód, dom, ludzkie tkanki. Obecnie możemy wydrukować praktycznie wszystko! Podczas zajęć zapoznaliśmy się bliżej z drukarką 3D, uczyliśmy się modelować i samodzielnie projektować obiekty w trójwymiarze.

      LABORATORIUM BIOLOGICZNE

      Reaguj na bodźce!Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk – to 5 podstawowych zmysłów, pozwalających nam reagować na bodźce i komunikować się. Czy człowiek jest „królem zmysłów”? Jak działają one u zwierząt, roślin, czy jednokomórkowców? Sprawdziliśmy to na zajęciach laboratoryjnych w CEN. Dowiedzieliśmy się też, który zmysł pojawił się w ewolucji jako pierwszy, a który jako ostatni.

    • Warsztaty z animacji poklatkowej
     • Warsztaty z animacji poklatkowej

     • 29.01.2020 

      Koło filmowe pracowało dziś pod czujnym okiem p. Seweryna Lewczuka z TV Młodzieżowej.

      Spędziliśmy kilka godzin nad tworzeniem animacji poklatkowej. Wkrótce zobaczycie efekt owej pracy.

    • Warsztaty klasy Ie3
     • Warsztaty klasy Ie3

     • 28 stycznia 2020 r. uczniowie klasy 1E3 uczestniczyli w warsztatach Sztuka Holokaustu zorganizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia. Uczestnicy warsztatów, powtórzyli i usystematyzowali posiadaną wiedzę, doskonalili umiejętność pracy ze źródłem historycznym. Ponadto, mieli okazję zapoznać się z unikatowymi materiałami np. filmem, zdjęciami, powstałymi w getcie warszawskim.Młodzież zwiedziła wystawę prac ocalałego z Holokaustu więźnia obozu w Treblince, członka istniejącego tam Sonnderkomanda, zatytułowaną Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. Poznała także żonę artysty - Adę, przybyłą z Izraela specjalnie z okazji inauguracji w/w wystawy.

     • Spotkanie ze świadkiem historii - Davidem Wiśnią

     • 24 stycznia 2020 r. uczniowie klas 1a4 oraz 1D3 uczestniczyli w spotkaniu ze świadkiem historii - Davidem Wiśnią, warszawiakiem, kantorem, żołnierzem, ocalonym więźniem obozu zagłady Auschwitz.Po spotkaniu cała grupa wraz z opiekunami zwiedziła wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

     • 2c na SGGW

     • 14 stycznia 2020 r. uczniowie klasy 2c o profilu biologiczno - chemicznym wzięli udział w zajęciach  organizowanych przez SGGW w ramach projektu "Otwarte laboratoria". Uczniowie:- wykonywali reakcje w roztworach wodnych;- rozdzielali barwniki roślinne;- badali wpływ czynników na szybkość reakcji enzymatycznych.

     • WOŚP CLX LO

     • Od wielu lat uczniowie naszej szkoły aktywnie wspierają WOŚP. W tym roku również  wolontariusze CLX LO pracowali w szkolnym sztabie, kwestowali w hali Makro i na ulicach Warszawy.
      To był po raz kolejny wyjątkowy finał, wspaniała, gorąca, styczniowa niedziela!
      Mamy nadzieję, że padnie kolejny rekord, choć nie to jest najważniejsze.
      Dziękujemy wszystkim darczyńcom!
      Będziemy grać z Orkiestrą do końca świata i o jeden dzień dłużej!

     • Plan lekcji

     • W zakładce Uczniowie --> plan lekcji znajduje się nowy plan lekcji obowiązujący od 7.01.2020 r. Jest to wersja uaktualniona w stosunku do tej umieszczonej 3.01. 

     • Współpraca z Fundacją Marcelego Nenckiego

     • 6 kwietnia 2018 r. Hanna Fabczak i Joanna Szczepanowska reprezentujące Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych oraz pani Dorota Postek dyrektor CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie podpisały umowę o wzajemnej współpracy i objęciu przez Fundację patronatem klas licealnych o rozszerzonym poziomie nauczania biologii w celu promowania wiedzy w tej dziedzinie.

       

      Od 17 października  2018 roku, uczniowie naszego liceum uczestniczą w wykładach dla młodzieży, organizowanych przez  Fundacja Marcelego Nenckiego.

       

      Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, ul. Pasteura 3, Warszawa

      27 marca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wykładzie dotyczącym historii nauki i wielkich odkryć.

      Wykład poprowadził dr Adam Krzystyniak, z Pracowni Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

       

      Wykład Bożeny Kamińskiej  pt.: Co nam mówią geny

      Chociaż każda komórka organizmu zawiera taka samą informację genetyczną zawartą w genomie, w sekwencji DNA, zestaw genów aktywnych w poszczególnych komórkach i organach organizmu jest odmienny i charakterystyczny dla typu i stanu komórki.  Odczytywanie specyficznej informacji genetycznej jest pod ścisłą kontrolą i zaangażowane są w to liczne mechanizmy molekularne. Dynamiczny rozwój technologii sekwencjonowania DNA doprowadził do odczytania sekwencji genomu człowieka i poznania sekwencji setek indywidualnych genomów. Pokazał też liczne zmiany  w genomie komórek nowotworowych, które zostały wykorzystane do lepszej diagnostyki chorób nowotworowych i zrozumienia mechanizmów patologicznych odpowiedzialnych za ich powstanie. Co ciekawe poznanie sekwencji DNA archiwalnych genomów okazało się też niezmiernie pożyteczne do rozwiązywania zagadek pochodzenia człowieka i jego migracji oraz do rozstrzygnięcia nierozwiązanych wcześniej zagadek starożytności.

      Prof. dr hab. Bożena Kamińska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Zajmuje się badaniem zmian genetycznych związanych z powstawaniem guzów mózgu i zaburzeniem regulacji ekspresji genów w modelach biologicznych wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Bada odpowiedź przeciwnowotworową i sposoby wykorzystywane przez nowotwór do ucieczki przez kontrola ze strony systemu odpornościowego. Badania prowadzi z użyciem sekwencjonowania nowej generacji.

      Wykład Krzysztofa Zabłockiego  pt.: „Białko to więcej niż nam mówi gen”

      Szacuje się, że liczba genów kodujących białka w organizmie człowieka wynosi nieco ponad 20 000, natomiast białek jest w przybliżeniu pięciokrotnie więcej. Skąd zatem taka rozbieżność? Czy to, co mówią nam geny to jest cała prawda o kodowanych przez nie białkach? A może informacja zawarta w genach bywa różnie odczytywana lub modyfikowana co sprawia, że  wytwarzane jest więcej niż jedno białko mimo jednego zapisu w sekwencji nukleotydów w DNA? Czy wytworzone białka mogą ulegać modyfikacjom zmieniającym ich funkcję? Jak identyfikuje się białka oraz poznaje ich budowę i właściwości, a także jak można badać rolę poszczególnych białek i ich wzajemne powiązania w różnych stanach metabolicznych i funkcjonalnych komórek w tym w warunkach patologii? Co to jest proteomika i jakie korzyści wynikają z badań proteomicznych? O tym właśnie będę opowiadał.

       

      Prof. dr hab. Krzysztof Zabłocki jest kierownikiem Pracowni Metabolizmu Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zajmuje się badaniem metabolizmu energetycznego komórek oraz zburzeń komórkowej homeostazy i sygnalizacji wapniowej w różnych sytuacjach patologicznych np.  w komórkach mięśni i w neuronach w przebiegu dystrofii typu Duchenne’a oraz w komórkach śródbłonka naczyniowego w obecności czynników indukujących stan zapalny.

       

       

      Wykład dr Adriany Magalskiej  pt.: Podróż do wnętrza jądra komórkowego

       

      Jądro komórkowe to największe organellum znajdujące się w komórce. Ponad połowę jego objętości zajmuje chromatyna składająca się z białek i DNA- nośnika informacji genetycznej. To właśnie DNA dostarcza instrukcji jak ma funkcjonować nie tylko komórka, ale i cały organizm. Podwójna helisa DNA człowieka ma grubość ok. 2 nm,  ma dwa metry długości i zawiera 6,4 miliardów par zasad. Dlatego też jednym z fundamentalnych pytań w dziedzinie biologii jest to, w jaki sposób ta dwumetrowa nić upakowana jest w jądrze o średnicy kilkusetkrotnie mniejszej od główki szpilki. Informacji o tym, w jaki sposób DNA jest zorganizowany w struktury wyższego rzędu dostarczyły zarówno techniki mikroskopowe, jak i metody biochemiczne. Podczas wykładu postaram się omówić i pokazać część mniej znanych struktur znajdujących się na terenie jądra komórkowego oraz przedstawić jak upakowana jest w jego wnętrzu chromatyna. Postaram się przybliżyć dlaczego i w jaki sposób naukowcy badają jądro komórkowe.

        

       

       

     • Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku

     • Z okazji zbliżających się magicznych Świąt Bożego Narodzenia, życzymy  spełnienia najskrytszych marzeń, nawet tych wydawałoby się nieosiągalnych, radosnych rodzinnych spotkań w gronie najbliższych oraz niezapomnianych chwil w nadchodzącym Nowym Roku 2020.

      DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE,PRACOWNICY CLX LO 

    • TR Warszawa Warsztaty klasy I e 3
     • TR Warszawa Warsztaty klasy I e 3

     • PrzeTWORZENIE TR Warszawa

      Zajęcia poświęcone były roli adaptacji w sztuce i na scenie. Młodzież dowiedziała się, czym jest teatralna adaptacja, jakie wyzwania pociąga za sobą tworzenie teatralnych scenariuszy opartych na tekstach dawnych lub powieściach, a także poznała różnice między adaptacją wydarzeń historycznych i fikcji literackiej. Uczestnicy podjeli także dyskusję nt. roli poszczególnych elementów spektaklu, jak np. scenografia i kostiumy w uwspółcześnianiu sztuk.Podczas warsztatów, które odbyły się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 uczniowie mieli szansę na wykorzystanie swojej inwencji twórczej oraz kreatywności. Podczas zajęć wykorzystali  elementy działań improwizacyjnych, tworzyli nieistniejące słowa, wyjaśniali ich znaczenie za pomocą różnych środków przekazu.

     • Zachęta

     • 2019.12.05

      Kolejne zajęcia w ramach programu Koultur za nami.  Dziś rozmawialiśmy na temat scenografii. 

     • Koło filmowe zaprasza do obejrzenia.

     • Nareszcie możemy Wam pokazać pierwszy w tym roku "Wywiad z Belframi".

      Mamy nadzieję, że Wam się spodoba - koło filmowe p. Gruszczyńskiej. 

      Serdecznie przepraszamy za błędy w filmie,  odkryliśmy je dopiero po montażu. Następnym razem będziemy bardziej uważni.

     • Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w piłce ręcznej

     • W   Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w piłce ręcznej dziewcząt w kategorii ''młodzież" w ramach LIII WOM w roku szkolnym 2019/2020 rozegranych w dniach 7 i 8 listopada reprezentacja dziewcząt CLX LO zajęła II miejsce!

      Nasze liceum reprezentowały:

      1.            Dobrowolska Patrycja

      2.            Korczak Anna                                   

      3.            Kowalczyk Maja                                              

      4.            Mioduszewska  Aleksandra                     

      5.            Giz Patrycja                                                      

      6.            Żółtowska Anna                                             

      7.            Przybycin Martyna                                        

      8.            Krzysztoszek Anna                                        

      9.            Piątkowska Martyna

      10.          Parobczy Oliwia

      Dziewczęta walczyły dzielnie o każdy punkt i skutecznie utrudniały zdobycie bramki przeciwniczkom.

      Brawo dziewczęta!!!

     • Zbiórka na rzecz zwierzaków z Sekłaka

     • Młodzież z naszego Liceum  zorganizowała zbiórkę na rzecz zwierzaków z Sekłaka. Zebrali mnóstwo dobrej jakości karmy i wiele potrzebnych rzeczy w przytulisku. 

      Przedstawiciele z CLX Lpojechali by pomóc rozładować całe auto dobroci. 

      A było tego niesamowicie dużo: mnóstwo karmy mokrej i suchej, cały ogrom kocy, ręczników, poszewek oraz miseczki na wodę i jedzonko

      Cała szkoła zaangażowała się by nasi bracia i siostry przed zimą mieli zapasy jedzonka i ciepłe koce.

      To nasza pierwsza  zbiórka, ale  będzie ich więcej!

     • Warsztaty w Teatrze Powszechnym

     • Klasy I e 4 i I e 3 brały udział w kolejnych warsztatach w ramach programu Zachęty "Kultour". 7 i 14 listopada uczniowie zgłębiali swą wiedzę na temat teatru oraz tworzyli własne teatralne scenki.

      1e4

      1e 4

     • Aktywnie spędzony czas podczas warsztatów.

     • Kolejne warszaty dla koła filmowego w Telewizji Młodzieżowej za nami.

      Dzięki Panu Sewerynowi Lewczukowi wiemy jak ustawić ISO (czułość),przesłonę i czas naświetlania aby zdjęcie zostało zrobione idealnie. Wiemy czym różnią sięvAF i MF tryby ostrości, czym jest shooter i jak go ustawić. Ile klatek na sekundę ma standardowe wideo? Czy to zależy od państwa z którego 'pochodzi' dana kamera? Na te pytania też potrafimy odpowiedzieć. Używaliśmy też obiektywów: portretowego, szerokokątnego i teleobiektywów.

     • Za nami Tydzień Konstytucyjny!

     • Szanowni Państwo,

      tegoroczny Tydzień Konstytucyjny dobiegł końca. Z tej okazji chciałybyśmy Państwu bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i czas spęczony z młodzieżą.

       

      Siódma edycja była rekordowa! Udział wzięło ponad 450 szkół i 750 prawników z całej Polski. W zajęciach na temat Konstytucji, wolności słowa i mowy nienawiści uczestniczyło blisko 32 000 uczniów z dużych miast, miasteczek i miejscowości. Skala nie do opisania. A to wszystko dzięki Państwu!

       

      Chciałybyśmy podziękować szkołom i placówkom edukacyjnym za otwartość oraz chęć udziału w akcji. Państwa chęci i zapał uczniów do dyskusji jest tym, co sprawia, że Tydzień Konstytucyjny z roku na rok ma jeszcze szerszą skalę. Mamy nadzieję, że warsztaty przybliżyły młodzieży jakże ważną tematykę konstytucyjną. Większa wiedza sprawi, że Państwa wychowankowie w przyszłości będą mogli osiągać jeszcze więcej.

      Tydzień Konstytucyjny nie odbyłby się bez prawników i ich zaangażowania. Gotowość do przeprowadzenia zajęć, którą pokazali, była niesamowita.

       

      Korzystając z okazji, przepraszamy za niedziałającą skrzynkę pocztową, a co za tym idzie utrudniony kontakt z nami. Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość. Ilość zdjęć ze spotkań jest oszałamiająca, co tylko nas napawa dużym optymizmem na przyszłość.

       

      Załączamy link do artykułu o tegorocznym Tygodniu Konstytucyjnym.

      https://oko.press/rekordowy-tydzien-konstytucyjny-ponad-30-tys-uczniow-wzielo-udzial-w-zajeciach-o-prawie-i-konstytucji/

       

      Bardzo dziękujemy za współpracę i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zasięg ósmej edycji będzie jeszcze większy.

       

      Maria Ejchart-Dubois i adw. Sylwia Gregorczyk-AbramKoordynatorki Tygodnia Konstytucyjnego