• TR Warszawa Warsztaty klasy I e 3
     • TR Warszawa Warsztaty klasy I e 3

     • PrzeTWORZENIE TR Warszawa

      Zajęcia poświęcone były roli adaptacji w sztuce i na scenie. Młodzież dowiedziała się, czym jest teatralna adaptacja, jakie wyzwania pociąga za sobą tworzenie teatralnych scenariuszy opartych na tekstach dawnych lub powieściach, a także poznała różnice między adaptacją wydarzeń historycznych i fikcji literackiej. Uczestnicy podjeli także dyskusję nt. roli poszczególnych elementów spektaklu, jak np. scenografia i kostiumy w uwspółcześnianiu sztuk.Podczas warsztatów, które odbyły się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 uczniowie mieli szansę na wykorzystanie swojej inwencji twórczej oraz kreatywności. Podczas zajęć wykorzystali  elementy działań improwizacyjnych, tworzyli nieistniejące słowa, wyjaśniali ich znaczenie za pomocą różnych środków przekazu.

     • Zachęta

     • 2019.12.05

      Kolejne zajęcia w ramach programu Koultur za nami.  Dziś rozmawialiśmy na temat scenografii. 

     • Koło filmowe zaprasza do obejrzenia.

     • Nareszcie możemy Wam pokazać pierwszy w tym roku "Wywiad z Belframi".

      Mamy nadzieję, że Wam się spodoba - koło filmowe p. Gruszczyńskiej. 

      Serdecznie przepraszamy za błędy w filmie,  odkryliśmy je dopiero po montażu. Następnym razem będziemy bardziej uważni.

     • Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w piłce ręcznej

     • W   Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w piłce ręcznej dziewcząt w kategorii ''młodzież" w ramach LIII WOM w roku szkolnym 2019/2020 rozegranych w dniach 7 i 8 listopada reprezentacja dziewcząt CLX LO zajęła II miejsce!

      Nasze liceum reprezentowały:

      1.            Dobrowolska Patrycja

      2.            Korczak Anna                                   

      3.            Kowalczyk Maja                                              

      4.            Mioduszewska  Aleksandra                     

      5.            Giz Patrycja                                                      

      6.            Żółtowska Anna                                             

      7.            Przybycin Martyna                                        

      8.            Krzysztoszek Anna                                        

      9.            Piątkowska Martyna

      10.          Parobczy Oliwia

      Dziewczęta walczyły dzielnie o każdy punkt i skutecznie utrudniały zdobycie bramki przeciwniczkom.

      Brawo dziewczęta!!!

     • Zbiórka na rzecz zwierzaków z Sekłaka

     • Młodzież z naszego Liceum  zorganizowała zbiórkę na rzecz zwierzaków z Sekłaka. Zebrali mnóstwo dobrej jakości karmy i wiele potrzebnych rzeczy w przytulisku. 

      Przedstawiciele z CLX Lpojechali by pomóc rozładować całe auto dobroci. 

      A było tego niesamowicie dużo: mnóstwo karmy mokrej i suchej, cały ogrom kocy, ręczników, poszewek oraz miseczki na wodę i jedzonko

      Cała szkoła zaangażowała się by nasi bracia i siostry przed zimą mieli zapasy jedzonka i ciepłe koce.

      To nasza pierwsza  zbiórka, ale  będzie ich więcej!

     • Warsztaty w Teatrze Powszechnym

     • Klasy I e 4 i I e 3 brały udział w kolejnych warsztatach w ramach programu Zachęty "Kultour". 7 i 14 listopada uczniowie zgłębiali swą wiedzę na temat teatru oraz tworzyli własne teatralne scenki.

      1e4

      1e 4

     • Aktywnie spędzony czas podczas warsztatów.

     • Kolejne warszaty dla koła filmowego w Telewizji Młodzieżowej za nami.

      Dzięki Panu Sewerynowi Lewczukowi wiemy jak ustawić ISO (czułość),przesłonę i czas naświetlania aby zdjęcie zostało zrobione idealnie. Wiemy czym różnią sięvAF i MF tryby ostrości, czym jest shooter i jak go ustawić. Ile klatek na sekundę ma standardowe wideo? Czy to zależy od państwa z którego 'pochodzi' dana kamera? Na te pytania też potrafimy odpowiedzieć. Używaliśmy też obiektywów: portretowego, szerokokątnego i teleobiektywów.

     • Za nami Tydzień Konstytucyjny!

     • Szanowni Państwo,

      tegoroczny Tydzień Konstytucyjny dobiegł końca. Z tej okazji chciałybyśmy Państwu bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i czas spęczony z młodzieżą.

       

      Siódma edycja była rekordowa! Udział wzięło ponad 450 szkół i 750 prawników z całej Polski. W zajęciach na temat Konstytucji, wolności słowa i mowy nienawiści uczestniczyło blisko 32 000 uczniów z dużych miast, miasteczek i miejscowości. Skala nie do opisania. A to wszystko dzięki Państwu!

       

      Chciałybyśmy podziękować szkołom i placówkom edukacyjnym za otwartość oraz chęć udziału w akcji. Państwa chęci i zapał uczniów do dyskusji jest tym, co sprawia, że Tydzień Konstytucyjny z roku na rok ma jeszcze szerszą skalę. Mamy nadzieję, że warsztaty przybliżyły młodzieży jakże ważną tematykę konstytucyjną. Większa wiedza sprawi, że Państwa wychowankowie w przyszłości będą mogli osiągać jeszcze więcej.

      Tydzień Konstytucyjny nie odbyłby się bez prawników i ich zaangażowania. Gotowość do przeprowadzenia zajęć, którą pokazali, była niesamowita.

       

      Korzystając z okazji, przepraszamy za niedziałającą skrzynkę pocztową, a co za tym idzie utrudniony kontakt z nami. Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość. Ilość zdjęć ze spotkań jest oszałamiająca, co tylko nas napawa dużym optymizmem na przyszłość.

       

      Załączamy link do artykułu o tegorocznym Tygodniu Konstytucyjnym.

      https://oko.press/rekordowy-tydzien-konstytucyjny-ponad-30-tys-uczniow-wzielo-udzial-w-zajeciach-o-prawie-i-konstytucji/

       

      Bardzo dziękujemy za współpracę i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zasięg ósmej edycji będzie jeszcze większy.

       

      Maria Ejchart-Dubois i adw. Sylwia Gregorczyk-AbramKoordynatorki Tygodnia Konstytucyjnego

     • Lekcje muzealne dla klas 1e4 i 1E3

     • 25.10.2019 r klasy  1E3 i 1e4 brały udział w lekcjach muzealnych.

      Klasa I E 3

      Impresjonizm. A co potem?

       

      Przyjrzymy się dziełom impresjonistów oraz ich następców. Poznamy ich spojrzenie na świat i sztukę oraz porozmawiamy o artystycznych poszukiwaniach tego, co ukryte i niewidoczne.

        

      Klasa I e 4

      Ikonografia Bożego Narodzenia

       

      Poznamy średniowieczne i nowożytne interpretacje scen związanych z Bożym Narodzeniem – od Drzewa Jessego, poprzez Narodziny i Pokłon Trzech Króli, po Ofiarowanie w świątyni.

     • KULTOUR – spotkania ze sztuką współczesną


     • 24.10.2019 r. klasy 1E3 I 1e4 rozpoczęły KULTOUR – spotkania ze sztuką współczesną dla młodzieży organizowane przez Zachętę.
      Ów program edukacyjnym poświęcony jest zagadnieniom sztuki współczesnej. Program obejmuje udział uczniów w cyklu zajęć prowadzonych przez edukatorki, edukatorów i pedagożki teatru z czterech stołecznych instytucji kultury: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz TR Warszawa.
      KULTOUR to okazja na spotkanie młodzieży z nowymi środkami artystycznego wyrazu w różnych dziedzinach sztuki współczesnej. Celem programu jest poszerzenie kompetencji kulturowych młodzieży poprzez zapoznanie jej ze sztuką współczesną. KULTOUR to także okazja do dyskusji na temat roli i wpływu kultury na otaczający nas świat, a także sposobu, w jaki sztuka interpretuje i przedstawia wydarzenia historyczne. 

      Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

      Zajęcia poświęcone były tematyce historii podejmowanej w sztukach wizualnych, a także artystycznym sposobom na wyrażenie sprzeciwu wobec wojen, nierówności i szeroko pojętej przemocy na podstawie wystawy Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku. Młodzież wzięła udział w dyskusji na temat odczytywania i (re)interpretacji wydarzeń historycznych. Warsztaty obejmowały także analizę języka artystycznego prac zgromadzonych na wystawie.

      Koncepcja warsztatów obejmuje realizację punktu z podstawy programowej w zakresie edukacji historycznej, tj. dostrzeganie mnogości perspektyw badawczych oraz różnorakie interpretacje historii i ich przyczyny.

     • Tydzień Konstytucyjny

     • W dniach 22.10 i 23.10 nasza szkoła bierze udział w projekcie "Tydzień Konstytucyjny". W ramach zajęć nasi uczniowie spotykają się z prawnikami, którzy w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Zaproszeni goście  zwracają uwagę na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego.  W ramach Tygodnia Konstytucyjnego  promowane jest wśród uczniów świadome obywatelstwo oraz zachęcenie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

     • Wycieczka integracyjna

     • od 8 do 11 pażdziernika klasy 1d4, 1f4 i 1g4 uczestniczyły w wycieczce integracyjnej na Roztocze. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzioli Rynek w Sandomierzu, budowali szałasy oraz uczestniczyli we wspólnym ognisku. 

     • Warsztaty "Niepełnosprawni, a kto to?"

     • 21.10.2019 r. (poniedziałek) klasy 1e4, 1g4, 1A3, 1B3, 1G3 wzieły udział w warsztatach  Niepełnosprawni, a kto to?. Podczas warsztatów młodzież spotkała się z osobami z niepełnosprawnością. Warsztaty były okazją do rozmowy o niepełnosprawności, dowiedzenia się czy i w jaki sposób napotkanej osobie z niepełnosprawnością można pomóc. W trakcie zajęć uczniowie mieli też szansę zapoznać się z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnością – np. usiąść na wózku. 

     • Warsztaty z doradztwa zawodowego

     • 18 października 2019 r. nasi licealiści z klas 2a i 2c brali udział  w spotkaniu, podczas którego  mogli poznać przedstawicieli trzech różnych zawodów:

      1. Data scientist

      2. Grafik komputerowy

      3. Inżynier energetyk

      Dowiedzieli się m.in.:

      - czym na co dzień zajmują się przedstawiciele tych zawodów;

      - jak wyglądała ich ścieżka edukacji i kariery;

      - gdzie można znaleźć zatrudnienie w tych branżach, jakie są perspektywy;

      - oraz wiele innych

       

      Była to dla nich cenna wsazwka do wyboru dalszej ścieżki kariery!

     • Warsztaty filmowe

     • 16.10.2019 r  Koło Filmowe, pod opieką p. Gruszczyńskiej brało udział w warsztatach  organizowanych przez TV Młodzieżową.
      Pan Seweryn Lewczuk pokazał nam jak obsługiwać kamerę i na co zwracać uwagę przy tworzeniu filmów. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje kadrów i światła, jak je ustawić oraz jak przeprowadzać wywiad. Potem empirycznie stosowaliśmy ową wiedzę w praktyce.

     • Inauguracja książki „Plan zagłady Warszawy”

     • Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli 2 października w inauguracji książki „Plan zagłady Warszawy”Album zawiera zbiór unikalnych zdjęć i dokumentów Warszawy z 1939 r., dotychczas niepublikowanych. Jego zawartość jest dla Polaków szokująca, gdyż ukazuje nikczemny plan totalnej zagłady Stolicy i jej ludności, opracowany przez Niemców jeszcze przed wybuchem wojny. Zaplanowany, gruntownie przemyślany i realizowany z niezwykłą precyzją, niewątpliwie należy do najhaniebniejszych dokumentów w dziejach cywilizacji europejskiej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że to unikatowy materiał, który rzuca nowe światło na dramatyczną historię Warszawy i jego mieszkańców.

     • BohaterOn

     • Społeczność CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego Grota wzięła udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn. Jej uczestnicy podziękowali powstańcom warszawskim oraz i ich rodzinom za odwagę oraz determinację w walce z niemieckim okupantem o wolną, demokratyczna Polskę.

     • Wycieczka integracyjna

     • 27 września klasy 1e4, 1C3, 1E3, 1F3 odwiedziły Kazimierz Dolny. Nasza wycieczka rozpoczęła się od krótkiego spaceru po rynku. Następnie zagraliśmy w grę terenową, która wymagała od nas słuchania siebie nawzajem i znajomości miasta. Po grze mieliśmy możliwość zjedzenia dobrego obiadu, a później czekały nas nas kolejne atrakcje czyli paintball łuczniczy i ognisko. Wycieczka była świetną zabawą i sprawiła, że jeszcze bardziej się ze sobą zintegrowaliśmy

     • Warsztaty geoinformatyczne

     • 24 wrzesnia dwójka naszych uczniów z klasy 1a4 wzięła udział warsztatach geoinformatycznych (👉 https://tiny.pl/tjswc), które wraz z firmą Esri Polska przygotował Wydział Geografii i Studiów Regionalnych dla uczniów szkół średnich Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat geoinformatyki, uczyli się robić na komputerze mapy oraz zbierać dane przestrzenne w terenie z pomocą smartfona. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim