• Wykłady Fundacji Nenckiego

     • 29. maja 2019 godz. 16.00 w Sali Wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego PAN ul. Pasteura 3, Warszawa odbył się  wykład dr hab. Doroty Włoga pt.: „Rzęski w zdrowiu i chorobie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy 1c. 

      Rzęski to zachowane w toku ewolucji struktury komórkowe wyrastające ponad powierzchnie komórki. Ze względu na budowę szkieletu rzęski oraz pełnione funkcje, wyróżnia się zasadniczo dwa typy rzęsek, nieruchome rzęski czuciowe, zwane pierwotnymi i rzęski ruchome. Rzęski czuciowe dzięki licznym receptorom obecnym w błonie komórkowej pełnią funkcję swoistej anteny odbierającej sygnały ze środowiska i przekazującej do wnętrza komórki. Rzęski ruchome, oprócz funkcji czuciowych mają zdolność aktywnego poruszania się dzięki obecności białek motorycznych, dynein. U człowieka rzęski pierwotne tworzone są jako pojedyncze struktury przez niemal wszystkie rodzaje komórek, będących w fazie G1 lub G0. Rzęski ruchome są wielokrotnymi strukturami powstającymi na powierzchni apikalnej komórek nabłonka wyścielającego np. drogi oddechowe i jajowód. Wić, struktura homologiczna do rzęsek, umożliwia ruch plemników.

      W niniejszym wykładzie przybliżony zostanie współczesny obraz ultrastruktury i mechanizmu działania rzęsek oraz choroby człowieka związane z brakiem lub wadliwym funkcjonowaniem rzęsek, tzw. ciliopatie.

      Dr hab. Dorota Włoga jest kierownikiem Pracowni Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek i zajmuje się m.in. identyfikacją nowych białek rzęskowych i badaniem ich roli w regulacji ruchu rzęsek na poziomie molekularnym.

     • CLX LO w akcji!

     • Wystawy plenerowe, kalendarze, kafejki, plakaty ulotki facebook .....to wszystko, bo mamy wielkie serca dla zwierząt. W zeszłym roku przekonywaliśmy kociarzy do psów. W tym roku staramy się przekonać psiarzy do kotów. Ochota na Kota to nasz nowy plan ....

      Tak wiele mówi się w środkach masowego przekazu o różnorakich problemach potrzebujących zwierząt, jednakże jedynie niewielka garstka spośród niespełna czterdziesto milionowej rzeszy Polaków aktywnie angażuje się we wsparcie naszych "braci mniejszych". 

      Do tych, jakże szlachetnych, działań przyłączyli się jednak uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego w naszym liceum, którzy zwartą grupą, wraz z Panią pedagog, p. Sylwią Podrażką, wybrali się 24. maja po zajęciach lekcyjnych na copiątkowy spacer do pobliskiego punktu "Ochota na kota" przy ul. Grójeckiej, będącego oddziałem adopcyjnym warszawskiego schroniska "Na Paluchu". 

      Młode, aczkolwiek już straszliwie skrzywdzone przez los czworonogi - dziesięciomiesięczna Funia i Fendi oraz roczny Terry, niezwykle radośnie zareagowały na gromadne przybycie młodzieży. Uczniom także udzielił się wszechogarniający, pogodny nastrój, który zachęcił ich do jeszcze bardziej intensywnej interakcji z kotami, w pokoju pełnym drabinek i innych zabawek użytkowanych na co dzień przez przyjazne czworonogi. 

      Wkrótce jednak trzeba było się rozstać. Nie była to jednak smutna chwila, wszak uczestnicy zajęć wynieśli z nich wspaniałe wspommienia, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzili się w przekonaniu, iż koty przebywające w kameralnym lokalu przy Grójeckiej to stworzenia naprawdę wyjątkowe, zasługujące na lepsze życie, które z pewnością niedługo stanie się ich udziałem.

      red. Bartłomiej Krysiak 

     • Stare Miasto w Warszawie opanowane przez Benedyktynów

     • Koło filmowe 

       

      Dziś pracowaliśmy nad kolejną sceną do naszego filmu. Wcieliliśmy się w rolę zakonników. Nie to nie żart z okazji Prima Aprilis. Choć nie było łatwo, gdyż wiatr gasił świece, przechodnie z zainteresowaniem obserwowali nasze poczynania, a równe śpiewy kościelne to nie nasza domena, to zabawa była przednia, a my szczęśliwi. 

      Dziękujęmy pani Aleksandrowicz oraz Sarandzul za uszycie strojów, a panu Sewerynowi z TV Młodzieżowej za owocną współpracę.

       

     • WARSZTATY KULINARNE nie TYLKO dla wegetarian

     • W sobotę 5 stycznia w szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku był wykład na temat talerza żywieniowego i dobrodziejstwie sezonowych warzyw i owoców. Po części teoretycznej, pod okiem fachowca, przygotowaliśmy smaczne potrawy, które mimo swoich wielkich walorów żywieniowych są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Uwieńczeniem warsztatów było biesiadowanie przy wielkim stole.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy

      I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
      A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”

      Wiesz czyj to cytat? Przyjdź do gabinetu pedagoga i odbierz nagrodę!

     • Koło filmowe

     • 21.03.2019 r Koło filmowe wraz z panem Sewerynem Lewczukiem z TV Młodzieżowej pracowało nad sceną w "Grocie."

    • Koło filmowe
     • Koło filmowe

     • Efekty pracy koła filmowego

      Animacja poklatkowa

      14.03.2019 r Koło filmowe wraz z Telewizją Młodzieżową przygotowało te oto krótkie filmy.

       

      7.03.2019 r

      Za nami kolejne warsztaty w Telewizji Młodzieżowej.Dziś tworzyliśmy animacje poklatkowe. Już niedługo będzie można podziwiać efekty naszej wspólnej pracy. Czy wiecie,że aby storzyć 10 sekund filmu należy zrobić minimum 150 zdjęć? Niewiarygodne ile to pracy, ale zapewniamy,że warto.

      FB_IMG_1551987243393.jpg 

      FB_IMG_1551987178939.jpg

      FB_IMG_1551987198655.jpg

      FB_IMG_1551987232974.jpg

       

       

      PRZEPIS NA JASKINIĘ I GŁAZY według koła filmowego

      Co będzie potrzebne?

      - duże arkusze szarego papieru

      -farby akrylowe lub inne : biała i czarna (może być szara)

      - pędzle, wałki do malowania, woda, paleta do mieszania farb (my używaliśmy plastikowego talerza)

      - karton, np. po ekranie interaktywnym (to nasz przypadek)

      - kawałki styropianu

      - zszywacz, taśma, szpilki (zwykłe)

      - nóż do wycinania

      - kilka par rąk do pracy

      - dj zajmujący się muzyką, aby było milej pracować

      - ciasteczka lub inne przekąski ( na wypadek opadnięcia z sił )

      Ile czasu to zajmie?

      Kilka godzin ( w naszym przypadku 2 spotkania po 90 minut)

      Jak zrobić?

      1. Po pierwsze należy pomalować szary papier, który tylko z nazwy jest szary. Oczywiście grota jest przeważnie szara, wiec taki kolor jest idealny. Malujemy nierówno, zamaszyście i przy okazji wyładowujemy złe emocje. Takich pomalowanych arkuszy powinno być sporo, w zależności od wielkości jaskini lub kartonu, który potem oblepimy papierem. Nasze arkusze przynieśli sami członkowie koła filmowego oraz wykorzystaliśmy stare plakaty, które nieużywane czekały na danie im drugiego życia. Recykling przede wszystkim! Farby i pędzle przynieśliśmy z domu oraz dostaliśmy od plastyka, uczącego w naszej szkole.
      2. Po wyschnięciu papieru, przychodzi pora na gniecenie papieru czyli kolejna okazja by się wyżyć emocjonalnie. Papier pognieciony jest nierówny i przypomina skałę. Proszę przyjrzeć się zdjęciom.
      3. Teraz zajmujemy się kartonem. My wycięliśmy w nim wnękę, która miała imitować wejście do jaskini. Pudło po ekranie interaktywnym otrzymaliśmy od pani dyrektor, która taki ekran zakupiła do jednej z pracowni w naszym liceum. W środku znaleźliśmy dość spore kawałki styropianu, które posłużyły jako materiał do głazów. Nic nie może się zmarnować!
      4. Ostatni etap to przyczepienie pomalowanych i pogniecionym arkuszy do owego kartonu oraz owijanie brył styropianu owym papierem. Styropian był zbyt kanciasty, więc troszkę mu pomogliśmy zmienić kształt odrywając boki. Do przyczepiania użyliśmy zwykłego biurowego zszywacza oraz szpilek.
      5. Grota gotowa. Być może nie jest idealna, ale na potrzeby sceny w naszym filmie wystarczająca. Należy zaznaczyć, że wbrew pozorom owa praca nie była trudna. Przyjemnie było spędzić czas ze sobą robiąc coś wspólnie.
     • eTwinning

     • Od listopada uczniowie naszej szkoły biorą udział w projektach organizowanych przez nauczycieli języków obcych na platformie eTwinning. eTwinning to społeczność szkół w Europie i poza nią; jest  ona platformą współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.), którzy tutaj komunikują się, współpracują oraz realizują projekty.

      Dotychczas w projektach wzięły udział klasy: 3a, 3b, 3f oraz 1c. Projekty były realizowane w języku angielskim oraz niemieckim. Tematy projektów to: „Christmas traditions around the world”,   „Ich möchte mit dir lernen“ oraz „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“.

      „Christmas traditions around the world“ -  praca nad projektem etwinning trwała od listopada 2018 roku do końca stycznia 2019 roku. Projekt został założony i koordynowany przez panią Renatę Gruszczyńską. W projekcie brały udział 3 grupy: grupa z klasy 3a z nauczycielem języka angielskiego (p. Gruszczyńską), grupa z klasy 3f wraz z nauczycielem języka angielskiego (p. Owczarek) oraz grupa uczniów ze szkoły IES Pablo Ruiz Picasso w Hiszpanii wraz z ich nauczycielką języka angielskiego.  Projekt był wieloetapowy. Najpierw każda z grup pracowała nad stworzeniem krótkiego filmu, w którym ukazana została szkoła oraz uczniowie, którzy opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach itp.  Dzięki temu poszczególni członkowie projektu mogli się poznać i zacząć korespondować na platformie eTwinning. Każdy członek projektu posiadał konto na etwinning.com i mógł się  komunikować z innymi, komentować umieszczane materiały filmowe czy zdjęcia. Następnie uczniowie pracowali nad prezentacjami multimedialnymi , w których to opisano tradycje, zwyczaje, dania i ciekawostki z danego kraju na temat Świąt Bożego Narodzenia. Prezentacji było wiele, dlatego trzeba było wybrać najlepsze. Uczniowie oglądali prezentacje pozostałych grup, dzięki czemu zdobyli nową wiedzę na temat kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Hiszpanii. Kolejny etap to stworzenie gier, zabaw lub quizów w oparciu  o informacje zawarte w prezentacji. Quizlet okazał się świetnym narzędziem do tego celu. Każda grupa stworzyła zestaw słów wraz z definicjami na quizlet.com. Dzięki temu w różnoraki sposób można było przyswoić np. nazwy dań po hiszpańsku.

      Ostatni etap to ocena projektu czyli ewaluacja. Uczniowie otrzymali kartki, na których anonimowo odpowiedzieli na pytanie: Co sądzisz o projekcie eTwinning nad którym pracowałeś/aś? Nauczyciel stworzył z odpowiedzi chmurę słów.

      Wszyscy uczniowie byli zadowoleni zarówno z samej pracy nad projektem, jak i jej wynikami. Była to zarówno nauka jak i zabawa. Uczennice z klasy 3a z entuzjazmem zadeklarowały chęć pracy nad kolejnym projektem.  

       

      „Ich möchte mit dir lernen“ – to projekt klasy 3b. Projekt realizowany jest ze szkołą partnerską z Turcji. Podczas realizacji projektu uczniowie: wymyślili logo projektu; przygotowywali scenki, w których się przedstawiali; przygotowywali scenki związane z zakupami; projektowali gazetkę ścienną. Przed nami jeszcze łączenie na żywo z uczniami z Turcji.

       „Wir - junge Leute aus der ganzen Welt“ – to projekt realizowany przez uczniów klasy 1c. Uczniowie przygotowali już prezentację PowerPoint o sobie, swoich rodzinach oraz zainteresowaniach. Obecnie trwają próby do nagrania filmu o szkole oraz Warszawie. Ostatnim elementem projektu będzie rozmowa przy użyciu aplikacji WhatsApp z uczniami ze szkoły w Turcji.

     • Wymiana międzynarodowa

     • NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

                                                           

                                                                      WARSZAWA – OLPE

       

      Partnerzy: 160 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie i Sekundarschule w Olpe.

      Wymianę organizujemy od 9 lat i jest ona współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

      https://www.pnwm.org

      W roku szkolnym 2018/2019 wymiana szkolna odbędzie się w maju i czerwcu.

      Uczniowie naszej szkoły odwiedzą szkołę w Olpe w maju a uczniowie niemieccy przyjadą do naszego liceum w czerwcu.

       

      Cele wymiany:

       

      • wymiana doświadczeń kulturowych pomiędzy uczniami z obydwu krajów
      • zapoznanie się z życiem codziennym rówieśników w danym kraju
      • poznanie tradycji i obyczajów danego kraju
      • poznanie zabytków i kultury danego regionu, poznanie przyrodniczych atrakcji danego regionu
      • nauka i doskonalenie umiejętności językowych
      • rozwijanie umiejętności w pracy w grupie dwujęzycznej
      • ćwiczenie umiejętności planowania działań, oraz..

       

      NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

       

      ROK 2018

       

      Od 4 do 11 czerwca 2018 roku odbyła sie druga cześć wymiany międzynarodowej. Grupa 15 uczniow naszej szkoły pojechała do Olpe w Niemczech. Uczniowie oprócz zwiedzania Olpe i szkoły partnerskiej uczestniczyli w zajęciach sportowych, grze miejskiej, wycieczkach do parku rozrywki Phantasialand i Kolonii. Poniżej krótka fotorelacja z pobytu :)

      Wymiana współfinansowana była przy współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

       

      W kwietniu uczniowie naszego liceum wzieli udział w wymianie międzynarodowej we współpracy ze szkołą w Olpe. Od 23 do 30 kwietnia  gościli uczniów i nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły. Uczestnicy wymiany zamieszkali u rodzin polskich i niemieckich.

       

       

     • Gazetka Językowa

     • JĘZYK LATA JAK ŁOPATA czy inaczej GROT MONTHLY to nazwa gazetki językowej, która funkcjonuje w naszej szkole od 7 lat. W tym roku postanowiliśmy, że poszerzymy grono czytelników o osoby odwiedzające szkolną stronę internetową. Nasze artykuły wydajemy kwartalnie.

      Kto pisze?

      Redakcję gazetki tworzą uczniowie, dla których pisanie w obcych językach nie stanowi problemu oraz ci, którzy po prostu chcą pisać lepiej. Redaktorem naczelnym od wielu lat jest zapalona anglistka, która w ten sposób chce zachęcić uczniów do rozwijania swoich talentów. A talenty niektórych rozwijają się już od wielu lat. Taki Maciek na przykład (pseudonim Huntsman) jest dziennikarzem od 4 lat, a w tym roku również prawą ręką redaktora naczelnego. Nie tylko sam pisze artykuły, ale też zajmuje się zbieraniem i edytowaniem artykułów innych piszących oraz oprawą graficzną.

      O czym piszemy?

      Tematy bywają różne, tak jak różne są pomysły młodych dziennikarzy. Niektórzy opisują wydarzenia szkolne, inni przeprowadzają eksperymenty społeczne i opisują wyniki, jeszcze inni recenzują filmy, polecają restauracje lub zachęcają do odwiedzenia ciekawych miejsc. Tematów do pisania jest mnóstwo, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

      Jaki powinien być artykuł?

      Artykuł powinien być przede wszystkim interesujący. Sam tytuł jest także bardzo istotny, ma zachęcać do przeczytania całości, ma być chwytliwy, śmieszny, po prostu oryginalny. Staramy się pisać dość prostym językiem, aby każdy w szkole mógł zrozumieć nasze artykuły. Co najważniejsze – artykuł musi być napisany w języku obcym: angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy rosyjskim (choć takich jeszcze nie było). Dobry „kawałek” sam się czyta, wzbudza emocje i pozostaje w pamięci na długo.

      Zachęcony?

      Jeśli jesteś uczniem CLX LO, masz motywację do pracy i całkiem niezłe pióro, zapraszam do współpracy.

      Renata Gruszczyńska 😊

       

      A oto nasz nowy numer:

      gazetka.pdf

     • „W WARSZAWIE ZAKOCHAJ SIĘ W… POEZJI”

     • PROJEKT „ W WARSZAWIE ZAKOCHAJ SIĘ W… POEZJI” zrealizowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych

      Tak było…

      Warsztaty i spotkania z twórcami.

      Było kreatywnie i ciekawie. 

      Prezentacja na terenie szkoły wierszy wybranych przez młodzież.

      Konkurs poetycki, w którym nagrodzono 11 prac. Nagrodzone prace prezentujemy poniżej.

       

      *** , Donek

      Współistnienie w niebycie

      znając życie

      śmierci zaznasz

      niech wyciągnie swe ramiona

      i niech zacznie tam

      gdzie pieśń skończona

      swoje żniwa

      i niech zerwie wnet ogniwa

      tam gdzie drżysz skulona

      żywa                                

       

      *** , Donek

      Tworzę i Tłumię

      Naiwne marzenia o lepszy dzień

      O walizkę i gitarę,

      Świat, którego nie skrył cień.

      Wierszem niszczę mury,

      Na których wiszą obrazy,

      Śledzą mnie

      Moje karykatury.

       

                                            

      *** , Donek

      Dym dusi biedne gardła

      W ciemnościach

      Szkliste łzy zamarzają od razu

      Nikt nie patrzy

      Widzisz wyblakłe martwe rośliny

      Niedawno zielone

      Nic nie jest jak dawniej

      Chandra przytłacza

      Samotne stworzenia

      Ziemi

      Światła rozmywają się we mgle

      Rozbite zimne kawałki szkła

      Tylko silni przetrwają ten złośliwy czas

      Zimy

      *** , Donek

                                                    

      Słuchając ciszy wśród mitycznych murów,

      Gdzie w lesie rozbrzmiewa pieśń pradawnych chórów,

      gdzie deszczową szosą światła miast się mienią,

      daleko za morzem drzewa się zielenią.                       

       

      *** , Donek

       

      Mam w plecaku:

      nieme kasety

      zerwane struny

      smutki z konserwy

      BONUS

      Mam w sercu:

      cztery jamy

      dwa przedsionki

      dwie komory

       

      Serce to organ.

      Pogódź się z tym.

       

      *** , Donek                              

      Some things are perfect

      for each other

      so different

      in the some moment

      Like a tea adn honey

      Or book and a bookmark.

      Made for each Rother.

      Together, like hands In the cold.

      All in the right place.

      Surrounded by mess and chaos

      Of Rother things

      Withont a partner.

      Puzzle withont a pair

      Keys withont a lock

      And tips withont a clock

                                                    

      „Szablon” , Donek                               

      Szanowna ma dziewczyno,

      O zmysłach chyba zdrowych,

      przestań wreszcie używać

      rymów czasownikowych.

       

       

      Limeryk pt „Reżyser”,

      Gabriela Chałupa

       

      Hollywoodzki reżyser dostał Oscara.

      Była to tylko [jego] nocna mara

      I gdy się obudził, stwierdził,

      że przez sen gawędził

      niczym lunatyków dyskutująca para

       

       

      Limeryk pt „Mieszczuch i krowa”, Oliwia Kulesza

       

      Kiedy mieszczuch we Lwowie,

      Niespodziewanie zakochał się w krowie.

      Inni mieszkańcy się dziwili,

      Zbulwersowani tym byli.

      Stwierdzili, przecież krowa się nie dowie.

       

       

      „Vecer s Vami”,

      [Bogusław Głowacki]

      Tłumaczenie piosenki wykonywanej przez Rudolfa Antonina Dvorskiego, sł. Czeskie Jiri Traxler (1943)

       

      Świat cały tak piękny, drogi, cudny

      Znów zasnuł smutny, tajemniczy mrok.

      Cóż nam dziś wróci sen,

      Gdy znów zabrzmiał żalu tren.

       

      Gęsta puszcza dotąd tak zielona

      Pod naporem czerni nowa.

      Jak wykrzesić blask,

      By miłość znów wróciła do łask

      Zanuć tę pieśń,

      piękną jak słońce,

       

      cudną jak światła złote gońce.

      Niech las ożyje znów

      I uczucie me gorące.

       

      Może melodii rzewnej czar

      Rozpali gwiazd przygasłych żar,

      Da nowe życie rosłym drzewom,

      A nam szansę na miłość znów.

       

      Gdym spojrzał w cudne Twe oczy

      I wsłuchał się w piękny, dźwięczny głos,

      Pojąłem wśród roztoczy,

      Żeś odmieniła dziś mój los.

       

       

      ***, Krystian Pstrąg

       

      O Zeusie, Olimpusie
      Daj mi władzy Maharadży
      Ja – pantera,
      ból doskwiera.
      Brak apetytu i nadmiar zmęczenia

      Patrzyła na niego, jak w blasku księżyca
      Stąpał pomału, a na znak przybycia
      Płatki kwiatów nocnych skubał delikatne
      Ona, też kochając, czekała.

      – Janeczku mój, kochanie, cóżeś ty uczynił?
      Janeczek odpowiada, gdy tylko zapytała:
      – Zabiłem wszak z miłości, z miłości i dla niej,
      Naszego się zaparłem, ból zadawał kamień.
      A ja się nie bałem, nawet gdy wołała:

      „Niewdzięczny!”

      – Kiedy wzrok spuściłem,  zobaczyła co uczynię
      Na kolanach płakała, lecz nie wybłagała
      Zabiłem z krwią wychłodłą,  

      tak jak mi kazałaś.–

      A ja, ja od razu, od razu zaufałam
      Słuchałeś rad moich, i każdego razu     niczym kwiat więdnący z błahego obrazu
      Znikała…

       

      ***, Mufasa

       

      Kolejny szary korposzczurek
      Nie wygląda poza murek
      Pchany przez gęstą, szarą masę
      Traci wyjątkowość i klasę
      W jego szklanej bańce
      Nie ma miejsca na tańce,
      A ta bańka – nagle pęka.
      Wyciąga go ogromna ręka,
      Rzuca w otchłań przygód,
      Odcina od codziennych wygód.
      Nagi, przerażony,
      Szuka przyszłej żony.
      Znalazł, nagą, przerażoną
      Przez potwora
      okrążoną.

       

      „Najgorszy z rodu Adama”, [Pola]

      Bezlitosny draniu,
      Gdy ujrzałam Cię po raz pierwszy – bajka
      Dobra rodzina, piękne kubraki.
      Serce zimne.
      Pierw rozbujałeś mnie na huśtawce
      twej miłości.
      Myśli ku jednemu biegną,
      Oczy maślane i uśmiechy.
      Minął rok.
      Ty głupcze bez serca
      Zostawiasz mnie tu samą.
      Matka Twa – okropna kobieta.

      Obiecać Cię drugiej – wina najcięższa
      A Ty zamiast protestować
      Poddałeś się posłusznie, jak baranek
      A moje serce? Kotwica na dnie.

      Twój żywot – krótkim będzie
      Ona spłonie razem z Twą nosicielką
      I ze mną, w piekle.
      Wtedy ujrzysz cierpienie.
      Bez kobiety ani kroku
      Losie, dopełnij mych obietnic
      by zrozumiał, co zrobił
      Najgorszy z rodu Adam

       

       

       

      Przemijanie”, Magda Ostrowska

      Blask twój, niegdyś tak rażący,
      gaśnie.
      Pamiętam ten czas,
      gdy patrząc w gwiazdy,
      widziałem twój uśmiech.

      I oczy.
      Niczym bursztyny na słońcu.

      Dlaczego ach, dlaczego miałbyś zostawić mnie tak,
      samotnego.

      Teraz, gdy patrzę w gwiazdy,
      spaceruję brzegiem morza,
      jak niegdyś to robiliśmy
      razem

      Umieram

      Co kiedyś było pasją,
      jest nienawiścią.
      Czy można tak żyć?

      Cały świat obraca się w proch.
      I znikam.
      Znikam w otchłani rozpaczy.

       

      „Inwokacja”, Karolina Francuzik

       

      Mam wokół siebie setki ciał,
      Ja w rogu siedzę sam
      Niezauważalne ciało niebieskie.
      Jestem jak skała, nie ruszy mnie nic.
      Na pozór zwykła kobieta,
      Lecz podoba się oczom.
      Nasze oczy zetknęły się na moment -
      Czy my już się znamy?
      Proszę, nie patrz się tak…
      Oczy mówią coś, czego usta nie powiedzą,
      Bo ustami się przedstawiamy,
      Oczami – poznajemy…

      „INWOKACJA”


      O Fosforosie, synu Eosa i
      Astrajosa, tyś co niósł
      światło aż po Wenus, stwórco
      konstelacji bliźniąt którą
      podążam… Daj mi tej
      jasności w błogiej mej miłości
      przegoń te nieszczęścia

       

       I mierne próby zjednoczenia
      ciał niebieskich na rzecz
      stworzenia harmonii mej duszy.

      Reklamy

       

      „Jesień”, „…”, Karina

      Jesienna aura – deszcz.
      Ponure nastroje w tej porze, że
      nie da się wytrzymać.
      Szybko robi się ciemno – mało dnia, a
      dużo nocy – ZA DUŻO.
      Stanowczo.
      Zimą potrafi być pięknie, pomimo zimna.
      Wiosną wszystko budzi się do życia
      i jest piękne, latem już w ogóle
      A jesienią? Wszystko umiera
      Drzewa tracą liście czyli siebie – Umierają
      Wrzesień, pomimo tego, że niby jest
      Jeszcze latem to już jesienią, też,
      Zabija uczniów muszących wrócić
      do szkoły. Listopad też jesień – Święto
      Zmarłych.
      Nie wiem. Co jest takiego w jesieni

      „…”
      Czemu skoro wszyscy widzą, że coś się dzieje
      To nikt nie reaguje?
      Tylko patrzą. Obserwują jak się
      wypalasz.                             Widzą twój codzienny nieprzerwany smutek.
      Czemu…

      „Jestem”, Klaudia Nisiewicz

       

      Jestem stracony?
      Być może,
      Ale kto mi pomoże?
      Na tym świecie jest garstka ludzi,
      W których potężne uczucie się budzi.

      Jestem, ale kim jestem?
      Mówią: – Człowiekiem, ale czy aby na pewno?
      Głową w telewizorze,
      Zamyślony siedzę na dworze.

      To co mnie otacza to chmury,
      Czasami jestem ponury.
      Chciałbym się znaleźć, tam gdzie nie ma nikogo,
      Obłoki chmury wyglądają ubogo.

      Jestem szczęśliwy.
      Jestem gburliwy.
      Czas nie staje,
      Tak nam się tylko wydaje.

       

       

      A o będzie?? Projekt „ W Warszawie zakochaj się w… prozie. Wszystkich miłośników literatury i młodych pisarzy zapraszamy do współpracy we wrześniu.

     • Mechatronika

     • W roku szkolnym 2013/14 nasze szkoła / jeszcze jako Gimnazjum 15/ przystąpiła do projektu "Mechatronika jako praktyczne zastosowanie innowacyjnej myśli i działań uczniów gimnazjów dla edukacji i budowy przyszłych kadr inżynieryjno - technicznych" finansowanego z funduszy europejskich.

      Instytucja pośrednicząca: Ośrodek Rozwoju Edukacj w WarszawieRealizator programu: Europejskie Towarzystwo Inicjatyw obywatelskichPartner: ABM Space Education Toruń

         Projekt trwał 2 lata. Objęte były nim 4 województwa, w tym 32 gimnazja - 12 w województwie mazowiecki i tylko jedno /nasze/ w Warszawie.

         Projekt realizowany był w trzech komponentach:a) komponent I - "Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki"

      b) komponent II - "Mechatronika"

      c) komponent I - "Młodzieżowy Klub Techniki" - dodatkowe zajęcia edukacyjne oparte na mechatronice.

         Na zajęciach uczniowie:

      - programowali w Prophio/ na bazie programu Scratcha/

      - montowali robota BEAM

      - pracowali z urządzeniami elektronicznymi/ montowanie prostych układów elektronicznych na płytce drukowanej posługując się lutownicą /

      - konstruowali i programowali roboty mobilne

      Cele projektu było:

      I. Ukazanie zastosowania teoretycznej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, informatyki i elektroniki w rozwiązywaniu problemów.

      II. Rozwijanie kompetencji osobistych uczniów, w tym w szczególności umiejętności niezbędnych do skutecznego zarządzania sobą, takich jak: asertywność, automotywacja, efektywna komunikacja, umiejętność pracy w zespole, twórcze rozwiązywanie problemów, współpraca w zespole, planowanie, zarządzanie czasem i zasobami materialnymi, radzenie sobie z niepowodzeniami.

      III. Kształtowanie postawy eksperymentalnego rozwiązywania problemów (opracowywanie koncepcji, eksperymentowanie, ewaluacja działań, modyfikacja i ulepszanie).

      IV. Wyrabianie nawyków bezpiecznego posługiwania się narzędziami montażowymi oraz sprzętem komputerowym.

      V. Wyrabianie umiejętności dokonywania oceny zagrożeń i ograniczeń, doceniania społecznych aspektów rozwoju i zastosowań mechatroniki.

       

      NASZE SUKCESY

       

      III miejsce w Międzynarodowych Zawodach Robotów

      W listopadzie 2014 roku odbyły się w Łodzi MIĘDZYNARODOWE ZAWODY ROBOTÓW SUMO CHALLENGE. W konkurencji krajowej BEAR RESCUE dla gimnazjalistów wzięły udział 23 szkoły z czterech województw. Zespół naszego gimnazjum zdobył trzecie miejsce.

       

      I i II miejsce indywidualnie oraz I miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2015"

      II miejsce indywidualnie oraz II miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2017"

      Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej zagadnieniami dziedziny mechatroniki, obejmującej m.in. mechanikę, elektrotechnikę, elektronikę pneumatykę, hydraulikę i informatykę.

      Organizator: Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. I. J. Paderewskiego w Warszawie

      Konkurs pod patronatem: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Mechaniki Lotnictwa oraz Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, Dziekana Wydziału Mechaniki Politechniki Warszawskiej, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz