• WOŚP 2021

     • W niedzielę 31 stycznia wolontariusze naszego liceum po raz kolejny zagrali z WOŚP. Było wspaniale mimo tych ciężkich czasów i wielu przeciwności. Daliśmy radę! Nie ważne rekordy (choć wynik naszej zbiórki jest imponujący!), ale bycie razem i wspólne pomaganie.
      Dziękujemy wszystkim za ogromny wysiłek i pozytywną energię. Jest moc, radość i siła!
      Dlatego z radością zagramy ponownie, do końca świata i o jeden dzień dłużej!

     • Szkolny Budżet Obywatelski

     • Szkolny Budżet Obywatelski to szansa na to, by znacząco wpłynąć na przyszłość naszego Liceum. Jest to moi Drodzy szansa także dla Was. Dzięki wspólnym pomysłom, dyskusjom oraz podejmowaniu decyzji, każdy z Was może zdecydować o części wydatków szkoły.

      Na realizację zwycięskich projektów w 2021 roku mamy 5000 zł (pięć tysięcy złotych) pochodzących ze szkolnego budżetu jak i środków m.st. Warszawy przekazanych w ramach projektu „Laboratorium Szkolnego Budżetu Obywatelskiego” realizowanego przez Fundację Pole Dialogu. Dzięki inicjatywie jaką jest „Laboratorium Szkolnego Budżetu Obywatelskiego” realizowanej przez Fundację Pole Dialogu, społeczność uczniowska będzie mogła zgłaszać propozycje projektów (15.02-21.02.2021).

      Szczegóły w regulaminie.

      Regulamin

      Harmonogram

      Wniosek (do pobrania i edycji)

       

     • Walentynki w CLX

     • Drodzy uczniowie,

      od dziś do 14 lutego możecie wziąć udział w tegorocznej poczcie walentynkowej! To dobry moment, aby zrobić pierwszy krok w budowaniu nowych więzi. Wasze walentynki możecie wysyłać na adres: walentynki.160lo@gmail.com jednakże, walentynki nie mogą zawierać nietaktownych bądź obraźliwych treści. Wiadomości będą publikowane w Walentynki na Instagramie (clxloevents) i Facebooku szkoły w stories.

      Zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie!

      Samorząd Uczniowski

     • CLX LO eksperymentuje

     • W ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne 2020, uczniowie z klasy 2C3 realizowali  projekt "CLX LO eksperymentuje - rozwijanie ciekawości przyrodniczej poprzez badania terenowe". Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z wynikami badań młodych badaczy naszego liceum, do której przekieruje poniższy link.

      CLX LO eksperymentuje


     • Miesięcznik czas start…

     • Pragniemy z przyjemnością ogłosić, że nasze pierwsze wydanie miesięcznika CLX monthly jest już dostępne. Liczymy na to, że treści tam zawarte przypadną do gustu Wam- Szanowni Nauczyciele, a także Wam - Drodzy Uczniowie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad pierwszym numerem: całej ekipie SU oraz Uczniom i Uczennicom, którzy stworzyli niezwykle ciekawe artykuły. Liczymy na to, że grono osób zaangażowanych w projekt CLX monthly wkrótce się powiększy – tym samym zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Mamy nadzieję, że na naszej drodze pojawią się kolejne ukryte talenty

      Wasi opiekunowie SU

      p. Sylwia Wierzbowska i p. Bartosz Dębski

       

      https://online.fliphtml5.com/wrxbb/vnvv/?1611085872940&fbclid=IwAR1q62hke29VNTfRa13Gz52wNLRG2bTjOeaq-WbfjrmIanrCEHkppTdjDWc#p=1

     • Szkolne bluzy - kup już teraz!

     • Szanowni Nauczyciele i drodzy Uczniowie.

      Nadszedł ten dzień. Mamy przyjemność poinformować, że od dziś (09.12) do 20.12.2020r (niedziela) można składać zamówienia, na stronie tworzącej bluzy sygnowane logiem naszego liceum!

      Poniżej podajemy link do strony internetowej, na której można dokonać zakupu. Jest również określony czas realizacji zamówień.

      https://schoodies.pl/product-category/clx-lo-im-gen-dyw-stefana-roweckiego-grota/

      Mamy nadzieję, że bluzy przypadną do gustu zarówno Nauczycielom jak i Uczniom.

      Z pozdrowieniami

      Samorząd Uczniowski CLX LO

     • Ogólnopolski Dzień Praw Ucznia

     • Drodzy uczniowie,

      18.11 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Ucznia, z tej okazji samorząd uczniowski zaprasza wszystkich do odwiedzenia strony na facebooku https://m.facebook.com/fundacjanarzeczprawucznia/ 

       W tym dniu odbędą się tam wykłady i rozmowy (ze względu na sytuacje, forma będzie zdalna), harmonogram jest napięty, nikt nie będzie się nudził!

      Serdecznie zapraszamy,

      Samorząd Uczniowski

     • "Ochocka akademia świadomego rodzica".

     • "Ochocka akademia świadomego rodzica" to program w formie on-line, skierowany do rodziców/ opiekunów dzieci i młodzieży.

      W programie, realizatorzy będą mówić o:

      - emocjach dzieci i młodzieży,

      - jak rozpoznawać  symptomy depresji  i reagować na nie,

      - jak wspierać dziecko w obecnym trudnym okresie, który wynika z pandemii,

      - jak wspierać dziecko, aby wzmacniać jego poczucie własnej wartości,

      - jak być ważnym dorosłym w życiu dziecka, itp.

     • Dyżury nauczycieli

     • Drodzy Uczniowie,

      w zakładce "zasady pracy zdalnej w czasie pandemii" pojawił się plik z terminami konsultacji nauczycieli. Konsultacje odbywają się w czasie długiej przerwy tj. 13. 30 -13.50. 

     • Zasady pracy zdalnej w czasie pandemii

     • Drodzy uczniowie, Szanowni Państwo

      w zakładce "zasady pracy zdalnej w czasie pandemii" znajdują się aktualne godziny pracy specjalistów oraz biblioteki szkolnej. Zachęcamy również do zapoznania się z zasadami pracy online obowiązującymi w naszej szkole. 

     • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego 2020/2021

     • Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele

      Pragniemy ogłosić wyniki tegorocznych wyborów do SU.

      Liczba osób, które wypełniły ankietę: 415

      1. Maja Szemis, kl. 2C3 - 122 głosy (przewodnicząca szkoły)

      2. Maksymilian Waszkiewicz, kl 2C3 - 101 głosów (zastępca przewodniczącej)

      3. Iga Pawłowska, kl. 2b4 - 62 głosy (sekretarz/skarbnik)

      4. Mateusz Aleksandrowicz, kl. 2D3 - 51 głosów

      5. Natalia Osińska, kl. 2F3 - 31 głosów

      6. Kajetan Szymczyk, kl.  2C3 - 30 głosów

      7. Kinga Kordecka, kl. 1d - 18 głosów

      Jako opiekunowie SU pragniemy pogratulować oraz podziękować wszystkim uczniom, którzy zgłosili swoją kandydaturę w tegorocznych wyborach. Liczymy na owocną współpracę ze wszystkimi kandydatami oraz całą społecznością uczniowską.

      Łączymy pozdrowieniaSylwia Wierzbowska i Bartosz Dębski

      dowodglosowania.jpg​​​​​​​

    • Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     • Tylko raz do roku zdarza się taka okazja jak ta, aby bawić się i świętować jednocześnie ucząc się czegoś nowego. 26 września to Europejski Dzień Języków i w tym roku nauczyciele języków obcych z CLX LO wraz z uczniami mieli przyjemność zanurzyć się oceanie bogactwa różnorakich języków i kulturze innych krajów. Spędzili na tym kilka godzin podczas swoich lekcji języka angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego.

       

      Oto krótkie lecz treściwe sprawozdanie p. Reki Bogar, która jest idealnym przykładem osoby, która sama zna wiele języków. Z pochodzenia Węgierka, p. Reka Bogar z zapałem uczy języka angielskiego w naszym przyjaznym każdemu uczniowi liceum.

       

      28.09.2020

      O godzinie 7.30 klasa 3b była senna, ale i tak zajęło im tylko około 30 sekund, aby odkryć wspólną cechę niektórych angielskich zwrotów - były to palindromy. Następnie porównaliśmy angielski, polski i inne języki, których się nauczyli i zgodziliśmy się, że brak deklinacji i koniugacji w języku angielskim po prostu znacznie ułatwia życie. Narysowaliśmy (uproszczone) drzewo języków indoeuropejskich z językami słowiańskimi, germańskimi i romańskimi. Na koniec zrobiliśmy quiz, uczniowie musieli odgadnąć, jakiego języka słuchają, poznaliśmy też prowansalski i kataloński.

      Z 2e4 tak samo, zrobiliśmy również  ten sam quiz, były też naprawdę dobre i poprawnie zidentyfikowały 10 języków na 22.

      Z 2a4 mieliśmy trochę więcej czasu, więc poza powyższym (zdobyli również 10 p.) sprawdziliśmy nazwy krajów europejskich w ich rodzimej wersji i już wiemy, że np. "Shqipëri" to Albania. Przestudiowaliśmy również kilka cyrylicznych liter.

      Z pomocą The Guardian dowiedzieliśmy się, że hakuna matata (czyli nie martw się) z Lion King jest w języku suahili, że w Watykanie niektóre bankomaty są wyposażone w język łaciński i jeśli usłyszysz „Ti rifaccio la dentatura”. we Włoszech - lepiej uciekaj.

       

      To nie wszystko…

       

      P. Ewa Owczarek (która również uczy języka angielskiego) wraz z klasami 3A, 2D4 i 2a4 studiowała zawiłości mniej znanych języków takich jak: serbski, norweski, grecki czy węgierski. Uczniowie opowiadali sobie nawzajem także o swoich zainteresowaniach nie tylko lingwistycznych.

       

      Co więcej?

       

      W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas 2b4, 1d i 1b, realizowali mini projekt językowy we współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą Lycée Jeanne d'Arc-Saint Ivy, Pontivy we Francji. Uczniowie obu szkół nagrywali krótkie wypowiedzi w różnych językach obcych, przedstawiali siebie, prezentowali swoją szkołę, mówi o swoich pasjach i zainteresowaniach. Celem projektu było promowanie nauki języków obcych i przełamywanie barier językowych. Opiekunem projektu była pani Karolina Barska-Fomin (nauczycielka języka angielskiego).

      Natomiast uczniowie klas 3b, 3c , 1d, 2e3 wraz z p. Gruszczyńską (nauczycielką języka angielskiego, która uczy się języka rosyjskiego) uczyli się wspólnie takich języków jak: migowy(wersja angielska i polska), francuski, niemiecki, hiszpański, koreański, wietnamski, włoski, ukraiński oraz rosyjski.

      Ponadto, oprócz nauki podstawowych zwrotów i wyrażeń w wyżej wymienionych językach, uczniowie poznali kilka ciekawostek na ich temat i próbowali niektórych potraw narodowych.

      Na koniec uczniowie grali w kahoota i quizlet sprawdzając swoją wiedzę na temat kultury, geografii i języków obcych.  

       

      Czy to wszystko?

      Oczywiście, że nie.

       

      "Le dîner en blanc" - to wspólny elegancki posiłek, wzorowany na koncepcie "dîner en blanc" - prosto z Paryża, gdzie wydarzenie zyskało ogromną popularność. Uczniowie drugich klas z grup pani Jałtuszyk  kosztowali francuskich smakołyków ubrani w białe stroje, by nadać wydarzeniu szyku, jak podczas oryginalnego "dîner en blanc" w Paryżu. W ten sposób uczciliśmy i omówiliśmy, co promuje Europejski Dzień Języków. Natomiast p. A.Żorska (ucząca języka hiszpańskiego) podczas lekcji ze swymi uczniami uczyła ich podawania kierunków przy użyciu gier ruchowych.

       

      Poniżej spot reklamowy oraz filmik ilustrujący powyższe działania.

     • Kopiujemy wielkich mistrzów

     • Bardzo dziękuję wszystkim uczniom klas pierwszych i drugich za udział w projekcie: Kopiujemy wielkich mistrzów. W ramach zajęć plastyki wokół budynku szkoły powstało kilkanaście kopii obrazów takich artystów jak: Claude Monet, Auguste Renoir, Vincent Van Gogh, Edvard Munch. Myślę, że każda z tych plenerowych lekcji była dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem i pięknym powtórzeniem z historii sztuki. Wniosła też wiele radości i koloru w mury naszej szkoły. Jeśli tylko pogoda pozwoli nadal będziemy z niej korzystać plenerowo.Agnieszka Radke