• Wykłady Fundacji Nenckiego

     • 29. maja 2019 godz. 16.00 w Sali Wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego PAN ul. Pasteura 3, Warszawa odbył się  wykład dr hab. Doroty Włoga pt.: „Rzęski w zdrowiu i chorobie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy 1c. 

      Rzęski to zachowane w toku ewolucji struktury komórkowe wyrastające ponad powierzchnie komórki. Ze względu na budowę szkieletu rzęski oraz pełnione funkcje, wyróżnia się zasadniczo dwa typy rzęsek, nieruchome rzęski czuciowe, zwane pierwotnymi i rzęski ruchome. Rzęski czuciowe dzięki licznym receptorom obecnym w błonie komórkowej pełnią funkcję swoistej anteny odbierającej sygnały ze środowiska i przekazującej do wnętrza komórki. Rzęski ruchome, oprócz funkcji czuciowych mają zdolność aktywnego poruszania się dzięki obecności białek motorycznych, dynein. U człowieka rzęski pierwotne tworzone są jako pojedyncze struktury przez niemal wszystkie rodzaje komórek, będących w fazie G1 lub G0. Rzęski ruchome są wielokrotnymi strukturami powstającymi na powierzchni apikalnej komórek nabłonka wyścielającego np. drogi oddechowe i jajowód. Wić, struktura homologiczna do rzęsek, umożliwia ruch plemników.

      W niniejszym wykładzie przybliżony zostanie współczesny obraz ultrastruktury i mechanizmu działania rzęsek oraz choroby człowieka związane z brakiem lub wadliwym funkcjonowaniem rzęsek, tzw. ciliopatie.

      Dr hab. Dorota Włoga jest kierownikiem Pracowni Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek i zajmuje się m.in. identyfikacją nowych białek rzęskowych i badaniem ich roli w regulacji ruchu rzęsek na poziomie molekularnym.

     • CLX LO w akcji!

     • Wystawy plenerowe, kalendarze, kafejki, plakaty ulotki facebook .....to wszystko, bo mamy wielkie serca dla zwierząt. W zeszłym roku przekonywaliśmy kociarzy do psów. W tym roku staramy się przekonać psiarzy do kotów. Ochota na Kota to nasz nowy plan ....

      Tak wiele mówi się w środkach masowego przekazu o różnorakich problemach potrzebujących zwierząt, jednakże jedynie niewielka garstka spośród niespełna czterdziesto milionowej rzeszy Polaków aktywnie angażuje się we wsparcie naszych "braci mniejszych". 

      Do tych, jakże szlachetnych, działań przyłączyli się jednak uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego w naszym liceum, którzy zwartą grupą, wraz z Panią pedagog, p. Sylwią Podrażką, wybrali się 24. maja po zajęciach lekcyjnych na copiątkowy spacer do pobliskiego punktu "Ochota na kota" przy ul. Grójeckiej, będącego oddziałem adopcyjnym warszawskiego schroniska "Na Paluchu". 

      Młode, aczkolwiek już straszliwie skrzywdzone przez los czworonogi - dziesięciomiesięczna Funia i Fendi oraz roczny Terry, niezwykle radośnie zareagowały na gromadne przybycie młodzieży. Uczniom także udzielił się wszechogarniający, pogodny nastrój, który zachęcił ich do jeszcze bardziej intensywnej interakcji z kotami, w pokoju pełnym drabinek i innych zabawek użytkowanych na co dzień przez przyjazne czworonogi. 

      Wkrótce jednak trzeba było się rozstać. Nie była to jednak smutna chwila, wszak uczestnicy zajęć wynieśli z nich wspaniałe wspommienia, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzili się w przekonaniu, iż koty przebywające w kameralnym lokalu przy Grójeckiej to stworzenia naprawdę wyjątkowe, zasługujące na lepsze życie, które z pewnością niedługo stanie się ich udziałem.

      red. Bartłomiej Krysiak 

     • WARSZTATY KULINARNE nie TYLKO dla wegetarian

     • W sobotę 5 stycznia w szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku był wykład na temat talerza żywieniowego i dobrodziejstwie sezonowych warzyw i owoców. Po części teoretycznej, pod okiem fachowca, przygotowaliśmy smaczne potrawy, które mimo swoich wielkich walorów żywieniowych są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Uwieńczeniem warsztatów było biesiadowanie przy wielkim stole.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy

      I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
      A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”

      Wiesz czyj to cytat? Przyjdź do gabinetu pedagoga i odbierz nagrodę!