• Współpraca z Fundacją Marcelego Nenckiego

     • 6 kwietnia 2018 r. Hanna Fabczak i Joanna Szczepanowska reprezentujące Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych oraz pani Dorota Postek dyrektor CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie podpisały umowę o wzajemnej współpracy i objęciu przez Fundację patronatem klas licealnych o rozszerzonym poziomie nauczania biologii w celu promowania wiedzy w tej dziedzinie.

       

      Od 17 października  2018 roku, uczniowie naszego liceum uczestniczą w wykładach dla młodzieży, organizowanych przez  Fundacja Marcelego Nenckiego.

       

      Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, ul. Pasteura 3, Warszawa

      27 marca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wykładzie dotyczącym historii nauki i wielkich odkryć.

      Wykład poprowadził dr Adam Krzystyniak, z Pracowni Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

       

      Wykład Bożeny Kamińskiej  pt.: Co nam mówią geny

      Chociaż każda komórka organizmu zawiera taka samą informację genetyczną zawartą w genomie, w sekwencji DNA, zestaw genów aktywnych w poszczególnych komórkach i organach organizmu jest odmienny i charakterystyczny dla typu i stanu komórki.  Odczytywanie specyficznej informacji genetycznej jest pod ścisłą kontrolą i zaangażowane są w to liczne mechanizmy molekularne. Dynamiczny rozwój technologii sekwencjonowania DNA doprowadził do odczytania sekwencji genomu człowieka i poznania sekwencji setek indywidualnych genomów. Pokazał też liczne zmiany  w genomie komórek nowotworowych, które zostały wykorzystane do lepszej diagnostyki chorób nowotworowych i zrozumienia mechanizmów patologicznych odpowiedzialnych za ich powstanie. Co ciekawe poznanie sekwencji DNA archiwalnych genomów okazało się też niezmiernie pożyteczne do rozwiązywania zagadek pochodzenia człowieka i jego migracji oraz do rozstrzygnięcia nierozwiązanych wcześniej zagadek starożytności.

      Prof. dr hab. Bożena Kamińska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Zajmuje się badaniem zmian genetycznych związanych z powstawaniem guzów mózgu i zaburzeniem regulacji ekspresji genów w modelach biologicznych wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Bada odpowiedź przeciwnowotworową i sposoby wykorzystywane przez nowotwór do ucieczki przez kontrola ze strony systemu odpornościowego. Badania prowadzi z użyciem sekwencjonowania nowej generacji.

      Wykład Krzysztofa Zabłockiego  pt.: „Białko to więcej niż nam mówi gen”

      Szacuje się, że liczba genów kodujących białka w organizmie człowieka wynosi nieco ponad 20 000, natomiast białek jest w przybliżeniu pięciokrotnie więcej. Skąd zatem taka rozbieżność? Czy to, co mówią nam geny to jest cała prawda o kodowanych przez nie białkach? A może informacja zawarta w genach bywa różnie odczytywana lub modyfikowana co sprawia, że  wytwarzane jest więcej niż jedno białko mimo jednego zapisu w sekwencji nukleotydów w DNA? Czy wytworzone białka mogą ulegać modyfikacjom zmieniającym ich funkcję? Jak identyfikuje się białka oraz poznaje ich budowę i właściwości, a także jak można badać rolę poszczególnych białek i ich wzajemne powiązania w różnych stanach metabolicznych i funkcjonalnych komórek w tym w warunkach patologii? Co to jest proteomika i jakie korzyści wynikają z badań proteomicznych? O tym właśnie będę opowiadał.

       

      Prof. dr hab. Krzysztof Zabłocki jest kierownikiem Pracowni Metabolizmu Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zajmuje się badaniem metabolizmu energetycznego komórek oraz zburzeń komórkowej homeostazy i sygnalizacji wapniowej w różnych sytuacjach patologicznych np.  w komórkach mięśni i w neuronach w przebiegu dystrofii typu Duchenne’a oraz w komórkach śródbłonka naczyniowego w obecności czynników indukujących stan zapalny.

       

       

      Wykład dr Adriany Magalskiej  pt.: Podróż do wnętrza jądra komórkowego

       

      Jądro komórkowe to największe organellum znajdujące się w komórce. Ponad połowę jego objętości zajmuje chromatyna składająca się z białek i DNA- nośnika informacji genetycznej. To właśnie DNA dostarcza instrukcji jak ma funkcjonować nie tylko komórka, ale i cały organizm. Podwójna helisa DNA człowieka ma grubość ok. 2 nm,  ma dwa metry długości i zawiera 6,4 miliardów par zasad. Dlatego też jednym z fundamentalnych pytań w dziedzinie biologii jest to, w jaki sposób ta dwumetrowa nić upakowana jest w jądrze o średnicy kilkusetkrotnie mniejszej od główki szpilki. Informacji o tym, w jaki sposób DNA jest zorganizowany w struktury wyższego rzędu dostarczyły zarówno techniki mikroskopowe, jak i metody biochemiczne. Podczas wykładu postaram się omówić i pokazać część mniej znanych struktur znajdujących się na terenie jądra komórkowego oraz przedstawić jak upakowana jest w jego wnętrzu chromatyna. Postaram się przybliżyć dlaczego i w jaki sposób naukowcy badają jądro komórkowe.

        

       

       

    • Koło filmowe
     • Koło filmowe

     • Efekty pracy koła filmowego

      Animacja poklatkowa

      14.03.2019 r Koło filmowe wraz z Telewizją Młodzieżową przygotowało te oto krótkie filmy.

       

      7.03.2019 r

      Za nami kolejne warsztaty w Telewizji Młodzieżowej.Dziś tworzyliśmy animacje poklatkowe. Już niedługo będzie można podziwiać efekty naszej wspólnej pracy. Czy wiecie,że aby storzyć 10 sekund filmu należy zrobić minimum 150 zdjęć? Niewiarygodne ile to pracy, ale zapewniamy,że warto.

      FB_IMG_1551987243393.jpg 

      FB_IMG_1551987178939.jpg

      FB_IMG_1551987198655.jpg

      FB_IMG_1551987232974.jpg

       

       

      PRZEPIS NA JASKINIĘ I GŁAZY według koła filmowego

      Co będzie potrzebne?

      - duże arkusze szarego papieru

      -farby akrylowe lub inne : biała i czarna (może być szara)

      - pędzle, wałki do malowania, woda, paleta do mieszania farb (my używaliśmy plastikowego talerza)

      - karton, np. po ekranie interaktywnym (to nasz przypadek)

      - kawałki styropianu

      - zszywacz, taśma, szpilki (zwykłe)

      - nóż do wycinania

      - kilka par rąk do pracy

      - dj zajmujący się muzyką, aby było milej pracować

      - ciasteczka lub inne przekąski ( na wypadek opadnięcia z sił )

      Ile czasu to zajmie?

      Kilka godzin ( w naszym przypadku 2 spotkania po 90 minut)

      Jak zrobić?

      1. Po pierwsze należy pomalować szary papier, który tylko z nazwy jest szary. Oczywiście grota jest przeważnie szara, wiec taki kolor jest idealny. Malujemy nierówno, zamaszyście i przy okazji wyładowujemy złe emocje. Takich pomalowanych arkuszy powinno być sporo, w zależności od wielkości jaskini lub kartonu, który potem oblepimy papierem. Nasze arkusze przynieśli sami członkowie koła filmowego oraz wykorzystaliśmy stare plakaty, które nieużywane czekały na danie im drugiego życia. Recykling przede wszystkim! Farby i pędzle przynieśliśmy z domu oraz dostaliśmy od plastyka, uczącego w naszej szkole.
      2. Po wyschnięciu papieru, przychodzi pora na gniecenie papieru czyli kolejna okazja by się wyżyć emocjonalnie. Papier pognieciony jest nierówny i przypomina skałę. Proszę przyjrzeć się zdjęciom.
      3. Teraz zajmujemy się kartonem. My wycięliśmy w nim wnękę, która miała imitować wejście do jaskini. Pudło po ekranie interaktywnym otrzymaliśmy od pani dyrektor, która taki ekran zakupiła do jednej z pracowni w naszym liceum. W środku znaleźliśmy dość spore kawałki styropianu, które posłużyły jako materiał do głazów. Nic nie może się zmarnować!
      4. Ostatni etap to przyczepienie pomalowanych i pogniecionym arkuszy do owego kartonu oraz owijanie brył styropianu owym papierem. Styropian był zbyt kanciasty, więc troszkę mu pomogliśmy zmienić kształt odrywając boki. Do przyczepiania użyliśmy zwykłego biurowego zszywacza oraz szpilek.
      5. Grota gotowa. Być może nie jest idealna, ale na potrzeby sceny w naszym filmie wystarczająca. Należy zaznaczyć, że wbrew pozorom owa praca nie była trudna. Przyjemnie było spędzić czas ze sobą robiąc coś wspólnie.
     • Wymiana międzynarodowa

     • NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

                                                           

                                                                      WARSZAWA – OLPE

       

      Partnerzy: 160 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie i Sekundarschule w Olpe.

      Wymianę organizujemy od 9 lat i jest ona współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

      https://www.pnwm.org

      W roku szkolnym 2018/2019 wymiana szkolna odbędzie się w maju i czerwcu.

      Uczniowie naszej szkoły odwiedzą szkołę w Olpe w maju a uczniowie niemieccy przyjadą do naszego liceum w czerwcu.

       

      Cele wymiany:

       

      • wymiana doświadczeń kulturowych pomiędzy uczniami z obydwu krajów
      • zapoznanie się z życiem codziennym rówieśników w danym kraju
      • poznanie tradycji i obyczajów danego kraju
      • poznanie zabytków i kultury danego regionu, poznanie przyrodniczych atrakcji danego regionu
      • nauka i doskonalenie umiejętności językowych
      • rozwijanie umiejętności w pracy w grupie dwujęzycznej
      • ćwiczenie umiejętności planowania działań, oraz..

       

      NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I PRZYJAŹNIE ZAWARTE NA DŁUGIE LATA

       

      ROK 2018

       

      Od 4 do 11 czerwca 2018 roku odbyła sie druga cześć wymiany międzynarodowej. Grupa 15 uczniow naszej szkoły pojechała do Olpe w Niemczech. Uczniowie oprócz zwiedzania Olpe i szkoły partnerskiej uczestniczyli w zajęciach sportowych, grze miejskiej, wycieczkach do parku rozrywki Phantasialand i Kolonii. Poniżej krótka fotorelacja z pobytu :)

      Wymiana współfinansowana była przy współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

       

      W kwietniu uczniowie naszego liceum wzieli udział w wymianie międzynarodowej we współpracy ze szkołą w Olpe. Od 23 do 30 kwietnia  gościli uczniów i nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły. Uczestnicy wymiany zamieszkali u rodzin polskich i niemieckich.

       

       

     • Gazetka Językowa

     • JĘZYK LATA JAK ŁOPATA czy inaczej GROT MONTHLY to nazwa gazetki językowej, która funkcjonuje w naszej szkole od 7 lat. W tym roku postanowiliśmy, że poszerzymy grono czytelników o osoby odwiedzające szkolną stronę internetową. Nasze artykuły wydajemy kwartalnie.

      Kto pisze?

      Redakcję gazetki tworzą uczniowie, dla których pisanie w obcych językach nie stanowi problemu oraz ci, którzy po prostu chcą pisać lepiej. Redaktorem naczelnym od wielu lat jest zapalona anglistka, która w ten sposób chce zachęcić uczniów do rozwijania swoich talentów. A talenty niektórych rozwijają się już od wielu lat. Taki Maciek na przykład (pseudonim Huntsman) jest dziennikarzem od 4 lat, a w tym roku również prawą ręką redaktora naczelnego. Nie tylko sam pisze artykuły, ale też zajmuje się zbieraniem i edytowaniem artykułów innych piszących oraz oprawą graficzną.

      O czym piszemy?

      Tematy bywają różne, tak jak różne są pomysły młodych dziennikarzy. Niektórzy opisują wydarzenia szkolne, inni przeprowadzają eksperymenty społeczne i opisują wyniki, jeszcze inni recenzują filmy, polecają restauracje lub zachęcają do odwiedzenia ciekawych miejsc. Tematów do pisania jest mnóstwo, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

      Jaki powinien być artykuł?

      Artykuł powinien być przede wszystkim interesujący. Sam tytuł jest także bardzo istotny, ma zachęcać do przeczytania całości, ma być chwytliwy, śmieszny, po prostu oryginalny. Staramy się pisać dość prostym językiem, aby każdy w szkole mógł zrozumieć nasze artykuły. Co najważniejsze – artykuł musi być napisany w języku obcym: angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy rosyjskim (choć takich jeszcze nie było). Dobry „kawałek” sam się czyta, wzbudza emocje i pozostaje w pamięci na długo.

      Zachęcony?

      Jeśli jesteś uczniem CLX LO, masz motywację do pracy i całkiem niezłe pióro, zapraszam do współpracy.

      Renata Gruszczyńska 😊

       

      A oto nasz nowy numer:

      gazetka.pdf

     • Mechatronika

     • W roku szkolnym 2013/14 nasze szkoła / jeszcze jako Gimnazjum 15/ przystąpiła do projektu "Mechatronika jako praktyczne zastosowanie innowacyjnej myśli i działań uczniów gimnazjów dla edukacji i budowy przyszłych kadr inżynieryjno - technicznych" finansowanego z funduszy europejskich.

      Instytucja pośrednicząca: Ośrodek Rozwoju Edukacj w WarszawieRealizator programu: Europejskie Towarzystwo Inicjatyw obywatelskichPartner: ABM Space Education Toruń

         Projekt trwał 2 lata. Objęte były nim 4 województwa, w tym 32 gimnazja - 12 w województwie mazowiecki i tylko jedno /nasze/ w Warszawie.

         Projekt realizowany był w trzech komponentach:a) komponent I - "Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki"

      b) komponent II - "Mechatronika"

      c) komponent I - "Młodzieżowy Klub Techniki" - dodatkowe zajęcia edukacyjne oparte na mechatronice.

         Na zajęciach uczniowie:

      - programowali w Prophio/ na bazie programu Scratcha/

      - montowali robota BEAM

      - pracowali z urządzeniami elektronicznymi/ montowanie prostych układów elektronicznych na płytce drukowanej posługując się lutownicą /

      - konstruowali i programowali roboty mobilne

      Cele projektu było:

      I. Ukazanie zastosowania teoretycznej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, informatyki i elektroniki w rozwiązywaniu problemów.

      II. Rozwijanie kompetencji osobistych uczniów, w tym w szczególności umiejętności niezbędnych do skutecznego zarządzania sobą, takich jak: asertywność, automotywacja, efektywna komunikacja, umiejętność pracy w zespole, twórcze rozwiązywanie problemów, współpraca w zespole, planowanie, zarządzanie czasem i zasobami materialnymi, radzenie sobie z niepowodzeniami.

      III. Kształtowanie postawy eksperymentalnego rozwiązywania problemów (opracowywanie koncepcji, eksperymentowanie, ewaluacja działań, modyfikacja i ulepszanie).

      IV. Wyrabianie nawyków bezpiecznego posługiwania się narzędziami montażowymi oraz sprzętem komputerowym.

      V. Wyrabianie umiejętności dokonywania oceny zagrożeń i ograniczeń, doceniania społecznych aspektów rozwoju i zastosowań mechatroniki.

       

      NASZE SUKCESY

       

      III miejsce w Międzynarodowych Zawodach Robotów

      W listopadzie 2014 roku odbyły się w Łodzi MIĘDZYNARODOWE ZAWODY ROBOTÓW SUMO CHALLENGE. W konkurencji krajowej BEAR RESCUE dla gimnazjalistów wzięły udział 23 szkoły z czterech województw. Zespół naszego gimnazjum zdobył trzecie miejsce.

       

      I i II miejsce indywidualnie oraz I miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2015"

      II miejsce indywidualnie oraz II miejsce zespołowo w konkursie "Młody Mechatronik 2017"

      Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej zagadnieniami dziedziny mechatroniki, obejmującej m.in. mechanikę, elektrotechnikę, elektronikę pneumatykę, hydraulikę i informatykę.

      Organizator: Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. I. J. Paderewskiego w Warszawie

      Konkurs pod patronatem: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Mechaniki Lotnictwa oraz Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, Dziekana Wydziału Mechaniki Politechniki Warszawskiej, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz