• Dzień otwarty 19 marca 2020 r.

     • Szanowni Państwo,

      planowany na 19 marca 2020r. dzień otwarty dla Rodziców naszych uczniów nie odbędzie się.

      O nowym terminie spotkania z Rodzicami poinformujemy Państwa niebawem.

     • Dzień otwarty dla kandydatów

     • Szanowni Państwo,

      Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone.

      O nowym terminie poinformujemy Państwa niebawem. 

       

    • FRANKENSTEIN
     • FRANKENSTEIN

     • 9 marca 2020 r klasy I A 3, I C 3, I E 3, I F 3, I e 4, I f 4, I g 4, II A i II C wraz z wychowawcami i opiekunami miały przyjemność oglądania spektaklu pod tytułem "Frankenstein" w Studio 'Buffo.'

      Spektakl wyreżyserowany przez Paula Stebbingsa i Garetha Forderda był inspirowany powieścią Shelley i filmami rodem z Hollywood. Na scenie podziwialiśmy aktorów  z TNT Theatre Britain. Oczywiście cały spektakl prezentowany był w języku angielskim, 

    • Video tutoriale klasy 2 b
     • Video tutoriale klasy 2 b

     • 24 i 25 lutego 2020 podczas lekcji języka angielskiego uczniowie z klasy 2b prezentowali swoje video tutoriale, nad którymi wcześniej pracowali wspólnie. Zadaniem każdej z grup było stworzyć krótki filmik, na ktorym pokazywali jak, np. upiec ciasto, zrobić falę czy kaligrafować. Musieli także zangażować resztę klasy. Poniżej owe tutoriale.

      Filmik Poli, Klaudii i Eli

      Film Julii J. i Oli 

      Tutorial Julii D. i Magdy K.

      Film Maćka, Magdy O. i Julii Ch.

      Tutorial Pawła, Patryka i Łukasza

      Film Pauliny i Gosi

     • Lekcja w Muzeum Ziemi PAN

     • 7 lutego 2020 r. grupa uczniów z klasy 2a realizująca rozszerzony program  z geografii  wzięla udział w lekcji muzealnej "SKAŁY I SKAMIENIAŁOŚCI DOKUMENTAMI DZIEJÓW ZIEMI".

      Lekcja była prowadzona z wykorzystaniem bogatej kolekcji dydaktycznej skał, minerałów i skamieniałości. Możliwość obcowania z oryginalnymi okazami znacznie ułatwiła młodzieży zrozumienie wielu zagadnień z zakresu geologii, geografii oraz historii życia na Ziemi.

      Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z podstawowymi typami skał budujących skorupę ziemską, minerałami skałotwórczymi oraz procesami kształtującymi oblicze Ziemi. Dowiedzieli się także, czym zajmuje się paleontologia, jak powstawały skamieniałości i jakie organizmy zamieszkiwały naszą planetę przed milionami lat.

      Lekcja był wzbogacona prezentacją multimedialną, dzięki której młodzież  poznała rekonstrukcje i współczesnych krewnych dawno wymarłych zwierząt.

    • Zapraszamy na dzień otwarty dla kandydatów 21 marca 2020 roku!
     • Zapraszamy na dzień otwarty dla kandydatów 21 marca 2020 roku!

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich kandydatów do CLX LO na Dzień Otwarty, który odbędzie się 21 marca 2020 r. w godzinach 10:00 - 13:30 w  naszej szkole przy ul. Siemieńskiego 6.

      Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z nauczycielami i uczniami oraz obejrzenia pracowni  dydaktycznych.

      Serdecznie zapraszamy.

      Ponizej specjalne zaproszenie przygotowane przez KOŁO FILMOWE CLX LO

    • Projekt z języka angielskiego
     • Projekt z języka angielskiego

     • Od jakiegoś czasu uczniowie klasy 2c (z grupy p. Gruszczyńskiej) pracowali nad projektem z j.angielskiego. Ich zadaniem było stworzyć video-tutoriale , w których poinstruują innych jak coś zrobić czy przygotować, np. upiec amerykańskie naleśniki. Tematy były różne tak jak rożne są zainteresowania i umiejętności uczniów. Począwszy od 3.02.2020 projekty były prezentowane. Podczas lekcji nie tylko oglądaliśmy efekty pracy, ale również byliśmy zaangażowani w inny sposób. Uczyliśmy się jak rysować twarz kobiety, jak robić psa z origami (łącznie z nauczycielem), rozwiązywaliśmy quizy w Kahoot , poznaliśmy historię sushi i różne rodzaje naleśników na całym świecie, dowiedzieliśmy się czym różni się typowy ryż używany w Polsce od tego wietnamskiego i wiele innych rzeczy.
      Warto pracować nad projektami, nie tylko ćwiczymy nasze umiejętności językowe i poznajemy nowe słownictwo, ale też uczymy się np. montażu filmu, współpracy, rozwijamy wyobraźnię i miło spędzamy wspólnie czas. 

      Poniżej kilka filmów. Mam nadzieję, że będą interesujące.

      Film Magdy K. , Eweliny F. i Weroniki G.

      Film Oliwii R., Eweliny K. i Zuzi P.

      Film Natalii B. i Wiktorii N.

      Film Moniki B.H. i Klaudii Ł.

      Film Marii M. i Marii B.

      Film Zuzi C.

      Film Oli  

      Film Amelii

     • Wyjście do Centrum Nauki Kopernik

     • Dnia 29 stycznia uczniowie klasy 1d4, 1g4 oraz 1f4 pod opieką pani U. Słupskiej, p. B.Ciborowskiej i p.B.Ziemby brali udział w warsztatach z fizyki, robotyki i biologii organizowanych w Centrum Nauki Kopernik.

      LABORATORIUM FIZYCZNE

      Jak zważyć wirusaZ człowiekiem jest łatwo – wchodzi w rano na wagę i wie, że ten ostatni kawałek sernika mógł sobie darować. A jak zważyć coś bardzo małego? Bakterię? Wirusa? Podczas laboratorium omówiliśmy różnego rodzaju drgania i zbadaliśmy zjawisko rezonansu mechanicznego. Poznaliśmy różnice i podobieństwa między częstotliwością rezonansową a częstotliwością drgań własnych. Na koniec zbudowaliśmy „wagę” dla wirusów i bakterii.

      LABORATORIUM ROBOTYCZNE

      Drukowany światOdzież, samochód, dom, ludzkie tkanki. Obecnie możemy wydrukować praktycznie wszystko! Podczas zajęć zapoznaliśmy się bliżej z drukarką 3D, uczyliśmy się modelować i samodzielnie projektować obiekty w trójwymiarze.

      LABORATORIUM BIOLOGICZNE

      Reaguj na bodźce!Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk – to 5 podstawowych zmysłów, pozwalających nam reagować na bodźce i komunikować się. Czy człowiek jest „królem zmysłów”? Jak działają one u zwierząt, roślin, czy jednokomórkowców? Sprawdziliśmy to na zajęciach laboratoryjnych w CEN. Dowiedzieliśmy się też, który zmysł pojawił się w ewolucji jako pierwszy, a który jako ostatni.

    • Warsztaty z animacji poklatkowej
     • Warsztaty z animacji poklatkowej

     • 29.01.2020 

      Koło filmowe pracowało dziś pod czujnym okiem p. Seweryna Lewczuka z TV Młodzieżowej.

      Spędziliśmy kilka godzin nad tworzeniem animacji poklatkowej. Wkrótce zobaczycie efekt owej pracy.

    • Warsztaty klasy Ie3
     • Warsztaty klasy Ie3

     • 28 stycznia 2020 r. uczniowie klasy 1E3 uczestniczyli w warsztatach Sztuka Holokaustu zorganizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia. Uczestnicy warsztatów, powtórzyli i usystematyzowali posiadaną wiedzę, doskonalili umiejętność pracy ze źródłem historycznym. Ponadto, mieli okazję zapoznać się z unikatowymi materiałami np. filmem, zdjęciami, powstałymi w getcie warszawskim.Młodzież zwiedziła wystawę prac ocalałego z Holokaustu więźnia obozu w Treblince, członka istniejącego tam Sonnderkomanda, zatytułowaną Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. Poznała także żonę artysty - Adę, przybyłą z Izraela specjalnie z okazji inauguracji w/w wystawy.

     • Spotkanie ze świadkiem historii - Davidem Wiśnią

     • 24 stycznia 2020 r. uczniowie klas 1a4 oraz 1D3 uczestniczyli w spotkaniu ze świadkiem historii - Davidem Wiśnią, warszawiakiem, kantorem, żołnierzem, ocalonym więźniem obozu zagłady Auschwitz.Po spotkaniu cała grupa wraz z opiekunami zwiedziła wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

     • 2c na SGGW

     • 14 stycznia 2020 r. uczniowie klasy 2c o profilu biologiczno - chemicznym wzięli udział w zajęciach  organizowanych przez SGGW w ramach projektu "Otwarte laboratoria". Uczniowie:- wykonywali reakcje w roztworach wodnych;- rozdzielali barwniki roślinne;- badali wpływ czynników na szybkość reakcji enzymatycznych.

     • WOŚP CLX LO

     • Od wielu lat uczniowie naszej szkoły aktywnie wspierają WOŚP. W tym roku również  wolontariusze CLX LO pracowali w szkolnym sztabie, kwestowali w hali Makro i na ulicach Warszawy.
      To był po raz kolejny wyjątkowy finał, wspaniała, gorąca, styczniowa niedziela!
      Mamy nadzieję, że padnie kolejny rekord, choć nie to jest najważniejsze.
      Dziękujemy wszystkim darczyńcom!
      Będziemy grać z Orkiestrą do końca świata i o jeden dzień dłużej!

     • Plan lekcji

     • W zakładce Uczniowie --> plan lekcji znajduje się nowy plan lekcji obowiązujący od 7.01.2020 r. Jest to wersja uaktualniona w stosunku do tej umieszczonej 3.01. 

     • Współpraca z Fundacją Marcelego Nenckiego

     • 6 kwietnia 2018 r. Hanna Fabczak i Joanna Szczepanowska reprezentujące Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych oraz pani Dorota Postek dyrektor CLX Liceum Ogólnokształcącego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie podpisały umowę o wzajemnej współpracy i objęciu przez Fundację patronatem klas licealnych o rozszerzonym poziomie nauczania biologii w celu promowania wiedzy w tej dziedzinie.

       

      Od 17 października  2018 roku, uczniowie naszego liceum uczestniczą w wykładach dla młodzieży, organizowanych przez  Fundacja Marcelego Nenckiego.

       

      Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, ul. Pasteura 3, Warszawa

      27 marca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wykładzie dotyczącym historii nauki i wielkich odkryć.

      Wykład poprowadził dr Adam Krzystyniak, z Pracowni Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

       

      Wykład Bożeny Kamińskiej  pt.: Co nam mówią geny

      Chociaż każda komórka organizmu zawiera taka samą informację genetyczną zawartą w genomie, w sekwencji DNA, zestaw genów aktywnych w poszczególnych komórkach i organach organizmu jest odmienny i charakterystyczny dla typu i stanu komórki.  Odczytywanie specyficznej informacji genetycznej jest pod ścisłą kontrolą i zaangażowane są w to liczne mechanizmy molekularne. Dynamiczny rozwój technologii sekwencjonowania DNA doprowadził do odczytania sekwencji genomu człowieka i poznania sekwencji setek indywidualnych genomów. Pokazał też liczne zmiany  w genomie komórek nowotworowych, które zostały wykorzystane do lepszej diagnostyki chorób nowotworowych i zrozumienia mechanizmów patologicznych odpowiedzialnych za ich powstanie. Co ciekawe poznanie sekwencji DNA archiwalnych genomów okazało się też niezmiernie pożyteczne do rozwiązywania zagadek pochodzenia człowieka i jego migracji oraz do rozstrzygnięcia nierozwiązanych wcześniej zagadek starożytności.

      Prof. dr hab. Bożena Kamińska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Zajmuje się badaniem zmian genetycznych związanych z powstawaniem guzów mózgu i zaburzeniem regulacji ekspresji genów w modelach biologicznych wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Bada odpowiedź przeciwnowotworową i sposoby wykorzystywane przez nowotwór do ucieczki przez kontrola ze strony systemu odpornościowego. Badania prowadzi z użyciem sekwencjonowania nowej generacji.

      Wykład Krzysztofa Zabłockiego  pt.: „Białko to więcej niż nam mówi gen”

      Szacuje się, że liczba genów kodujących białka w organizmie człowieka wynosi nieco ponad 20 000, natomiast białek jest w przybliżeniu pięciokrotnie więcej. Skąd zatem taka rozbieżność? Czy to, co mówią nam geny to jest cała prawda o kodowanych przez nie białkach? A może informacja zawarta w genach bywa różnie odczytywana lub modyfikowana co sprawia, że  wytwarzane jest więcej niż jedno białko mimo jednego zapisu w sekwencji nukleotydów w DNA? Czy wytworzone białka mogą ulegać modyfikacjom zmieniającym ich funkcję? Jak identyfikuje się białka oraz poznaje ich budowę i właściwości, a także jak można badać rolę poszczególnych białek i ich wzajemne powiązania w różnych stanach metabolicznych i funkcjonalnych komórek w tym w warunkach patologii? Co to jest proteomika i jakie korzyści wynikają z badań proteomicznych? O tym właśnie będę opowiadał.

       

      Prof. dr hab. Krzysztof Zabłocki jest kierownikiem Pracowni Metabolizmu Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zajmuje się badaniem metabolizmu energetycznego komórek oraz zburzeń komórkowej homeostazy i sygnalizacji wapniowej w różnych sytuacjach patologicznych np.  w komórkach mięśni i w neuronach w przebiegu dystrofii typu Duchenne’a oraz w komórkach śródbłonka naczyniowego w obecności czynników indukujących stan zapalny.

       

       

      Wykład dr Adriany Magalskiej  pt.: Podróż do wnętrza jądra komórkowego

       

      Jądro komórkowe to największe organellum znajdujące się w komórce. Ponad połowę jego objętości zajmuje chromatyna składająca się z białek i DNA- nośnika informacji genetycznej. To właśnie DNA dostarcza instrukcji jak ma funkcjonować nie tylko komórka, ale i cały organizm. Podwójna helisa DNA człowieka ma grubość ok. 2 nm,  ma dwa metry długości i zawiera 6,4 miliardów par zasad. Dlatego też jednym z fundamentalnych pytań w dziedzinie biologii jest to, w jaki sposób ta dwumetrowa nić upakowana jest w jądrze o średnicy kilkusetkrotnie mniejszej od główki szpilki. Informacji o tym, w jaki sposób DNA jest zorganizowany w struktury wyższego rzędu dostarczyły zarówno techniki mikroskopowe, jak i metody biochemiczne. Podczas wykładu postaram się omówić i pokazać część mniej znanych struktur znajdujących się na terenie jądra komórkowego oraz przedstawić jak upakowana jest w jego wnętrzu chromatyna. Postaram się przybliżyć dlaczego i w jaki sposób naukowcy badają jądro komórkowe.

        

       

       

     • Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku

     • Z okazji zbliżających się magicznych Świąt Bożego Narodzenia, życzymy  spełnienia najskrytszych marzeń, nawet tych wydawałoby się nieosiągalnych, radosnych rodzinnych spotkań w gronie najbliższych oraz niezapomnianych chwil w nadchodzącym Nowym Roku 2020.

      DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE,PRACOWNICY CLX LO