• Lecimy na łyżwy! Otwieramy sezon zimowy na lodowisku!

     • 2 grudnia br. (sobota), w godz: 16:00 – 19:00, zapraszamy po raz kolejny na wydarzenie „Gwiazdka
      na lodzie”.
      Gdzie: lodowisko OSiR Ochota, ul. Rokosowska 10.
      Jak co roku zapraszamy mieszkańców naszej dzielnicy do udziału w jedynej w swoim rodzaju zabawie
      na lodowisku. Mikołajki na lodzie poprowadzi dla Państwa konferansjer-animator, który zaangażuje
      wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.
      Pokaz Jazdy Figurowej zagwarantuje niezapomniane wrażenia dla widzów, w programie także
      animacje, gry, zabawy i konkursy. Niecodzienną atrakcją będzie udział świątecznych postaci, m.in.
      św. Mikołaja, Śnieżynek i Elfów, które będą zachęcać uczestników do wspólnej zabawy oraz czynnego
      udziału w przygotowanych zawodach i konkursach. Świąteczną atmosferę całemu wydarzeniu, doda
      odpowiednie oświetlenie i mikołajkowe dekoracje. Stałym punktem programu będzie możliwość
      zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobuce. Dla uczestników konkurencji sportowo-rekreacyjnych
      przewidziane są upominki, a dla łasuchów przygotowane będą cukierki, ciepłe napoje w postaci
      herbaty, kawy czy gorącej czekolady.
      Po raz kolejny partnerem wydarzenia będzie Decathlon Reduta, który oferuje możliwość
      darmowego ostrzenia łyżew (serwisanci naostrzą nieodpłatnie łyżwy z którymi przyjdziecie). Przed
      skorzystaniem z usługi darmowego ostrzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja onlinie. Zapisy
      odbywają się przez platformę Decathlon GO. Więcej informacji i zapisy pod linkiem:
      https://bit.ly/OtwarcieLodowiskaOchota. Osoby niezapisane w dniu wydarzenia będą mogły pobrać na
      stanowisku Decathlon Reduta specjalny kod QR, dzięki któremu będą mogły skorzystać z usługi
      ostrzenia łyżew.
      Nasz partner przygotował też specjalne nagrody - niespodzianki dla uczestników animacji
      sportowych, które będą się odbywały w dniu wydarzenia na lodzie.
      Serdecznie zapraszamy do wspólnej, aktywnej zabawy.

     • Andrzejki w CLX LO

     • 24 listopada społeczność naszego liceum bawiła się na dyskotece zorganizowanej z okazji Andrzejek. Zabawę zorgnizował Samorząd Uczniowski. Uczestnicy bawili się świetnie, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach! 

     • ZIELONE LABORATORIA LAFARGE KLASA 2C2

     • Klasa 2c2 wzięła udział w III edycji konkursu Zielone Laboratorium Lafarge. W ramach konkursu zostały przeprowadzone zajęcia „Ślad węglowy” oraz wykonane eksperymenty obrazujące efekt cieplarniany.

      Opis eksperymentu (eksperyment_1):

       

      Czy skórka banana wytwarza CO2?

       

      Rzeczy potrzebne do doświadczenia:

      - 2 butelki

      - skórka banana

      - woda

      - 2 baloniki

      Próba badawcza:                                                                                                                

      Butelka z wodą i skórką oraz balonikiem

      Próba kontrolna:

      Butelka z wodą i balonikiem

      Obserwacje:

      Balonik w próbie badawczej napompował się, a w kontrolnej nie.

      Wniosek: 

      Skórka banana wytwarza dwutlenek węgla

       

      Opis eksperymentu (eksperyment_2):

       

      Pokażemy Wam jak wygląda efekt cieplarniany. Do tego doświadczenia potrzebujemy 2 kostek czekolady, szklanki oraz źródła światła – my użyjemy lampki biurowej. Połóż dwie kostki czekolady obok siebie. Jedną z nich przykryj szklanką. Skieruj na nie światło lampki. Odczekaj 30 minut. Zobaczysz, że czekolada pod szklanką bardziej się roztopiła. Czy już wiesz, na czym polega efekt cieplarniany? W normalnych okolicznościach promienie słoneczne przechodzą przez atmosferę, odbijając się od Ziemi ogrzewają ją i uciekają w kosmos ponownie pokonując atmosferę. Kiedy jednak w powietrzu jest dużo pyłów i gazów cieplarnianych, wtedy część promieni odbija się od tych cząsteczek i zmierza ponownie w kierunku Ziemi. Na tym właśnie polega efekt cieplarniany.

     • ZIELONE LABORATORIA LAFARGE KLASA 1D2

     • Klasa 1d2 wzięła udział w III edycji konkursu Zielone Laboratorium Lafarge. W ramach konkursu zostały przeprowadzone zajęcia „Woda, źródło życia!” oraz wykonane deszczomierze do pomiaru opadów. Od 7 listopada do 16 listopada młodzież kontrolowała ilość zebranej deszczówki. Różnie z tym deszczem było, czasem zebrało się niewiele wody, czasem spora, a czasem nic się nie uzbierało w deszczomierzach.


      W załączonym fotorelacji uczniowie zamieścili zdjęcia oraz krótki filmik z wykonania deszczomierzy z butelek po wodzie mineralnej oraz pomiarów opadów deszczu.

      ​​​​​​​
     • „OCHOCKI BOWLING”

     • Aktywna sobota na kręgielni! Zapraszamy na turniej „OCHOCKI BOWLING” – 18 listopada br.

      Gdzie: Klub Arco, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 19.

      I tura: 12.00-13.30,

      II tura: 14.00-15.30,

      III tura: 16.00-17.30

      Do dyspozycji 16 torów (maksymalna liczba graczy na 1 torze - 6 osób). Uczestnicy, przez cały czas trwania turnieju, pozostają pod opieką  prowadzącego, który poprowadzi również rozgrzewkę, udzieli krótkiego szkolenia z zasad gry w bowling, pomoże dobrać odpowiednie kule oraz pokaże prawidłowy chwyt przy rzucie. W czasie turnieju każdy z graczy wykonuje 10 kolejek rzutów. Zapisy pod numerem telefonu: 600 306 200 (w godz. 9.00-18.00).

      Ważne:  Jednorazowe skarpetki i buty do gry dostępne bezpłatnie na miejscu!

     • Konkurs

     • Rodziców, nauczycieli i uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w rodzinnym konkursie fotograficznym „kuchnia artystyczna w moim domu”. Zadanie konkursowe będzie polegało na wykonaniu zdjęcia własnoręcznie przygotowanego i pięknie podanego  posiłku rodzinnego (śniadanie, obiad lub kolacja). Inspiracja malarstwem mile widziane. Zdjęcia można przesyłać na adres poczta.lo160@eduwarszawa.pl do dnia 24 listopada. Przewidziane bardzo atrakcyjne nagrody.

     • Muzyczne Baby i Dziady czyli słuchamy i wspominamy

     • Uroczystości ku czci zmarłych w różnych kulturach i społecznościach były wyrazem przekonania i wiary, że śmierć nie unicestwia człowieka całkowicie, jedynie zmienia jego sposób istnienia. Dziś spotkaliśmy się, by obchodzić wspólnie Zaduszki Muzyczne.Słuchając artystów, którzy odeszli, radziliśmy sobie z żalem, smutkiem i nostalgią, przywoływaliśmy dobre wspomnienia, dzieliliśmy się nimi oraz ciasteczkami:)nabierając pewności, że uczucia i sztuka nie przemijają wraz z odejściem bliskich naszym sercom...

     • SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM

     •  

      23 października 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z udziałem Pana Sławomira Kopra, historyka i autora ponad 80 książek. A jak przebiegało, niech opowiedzą uczestnicy:

      Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Choć Sławomir Koper to na pozór lekko podstarzały, zmęczony życiem człowiek, to za tą maską kryje się żywa miłość do historii. Nigdy nie spotkałem kogoś, kto tak wspaniale opowiada o historii, przeplatając ją barwnymi anegdotami. Ponadto skromne i zdystansowane podejście Autora do własnej osoby pozwoliło mu na rzecz rzadko spotykaną w szkole – dyskusję pełną kontaktu z uczestnikami. Widać, że Pan Sławomir bardzo lubi to, co robi; bardzo chętnie opowiadał i dzielił się z uczestnikami informacjami na temat życia autora i dziennikarza.
      Ani razu nie odczułem znudzenia lub poczucia zmarnowanego czasu. Rzeczą, którą najbardziej utkwiła mi w głowie, było podejście autora do naszych polskich bohaterów i odsłonięcie ich ludzkiej strony, dzięki czemu możemy na nich spoglądać z perspektywy zwykłego człowieka. Jednym słowem, spotkanie było ekstraordynaryjne.
      Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tego typu wydarzeniu, domyślam się, że zaproszenie takiej osoby do jednego z wielu liceów w Warszawie jest bardzo trudne do zrealizowania. Jednak liczę na więcej
      😊

      Michał Majkowski, Michał Przybylski, Oskar Tarczyński (3b1), Piotr Sęk (3e)

     • Warsztaty na Romanistyce

     • Dnia 26 października grupa francuska klasy 2b1 wraz z nauczycielem tego języka, panem Wojciechem Giże, wzięła udział w warsztatach fonetycznych na Wydziale Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego "O fonologicznym sicie i fonetycznych robaczkach, czyli droga do poprawnej wymowy francuskiej". Przedstawiono nam wiele badań na temat nauki języków, wzięliśmy udział w kilku ćwiczeniach pomagających wykształcić dźwięki niewystępujące w języku polskim oraz otrzymaliśmy wiele przydatnych informacji ułatwiających naukę różnych języków obcych. Warsztaty były bardzo ciekawe, z niecierpliwością oczekujemy na kolejne.

     • "Le Dîner en Blanc"

     • Grupa francuska klasy 1a1 w nagrodę za dobrze napisany sprawdzian świętowała, jedząc francuskie smakołyki i słuchając francuskiej muzyki.

      Zorganizowaliśmy mini event na wzór "Le Dîner en Blanc", czyli imprezki organizowanej w Paryżu, podczas której Paryżanie jedzą posiłek ubrani na biało, zwykle w tymczasowej restauracji w przestrzeni publicznej, np na  Champs-Élysées.

      Dziś uczniowie z panią Pauliną Jałtuszyk, elegancko ubrani na biało wspólnie kosztowali francuskie przysmaki: sery, croissanty, macarons, bagietki z konfiturą. 

       

     • Zachowaj (S)POKÓJ

     • Zapraszamy na wystawę Zachowaj (S)POKÓJ. Prace inspirowane twórczością ukraińskiej artystki ludowej Poliny Rajko zostały wykonane przez uczniów w ramach warsztatów arteterapii. Część I wystawy znajduje się na 1 piętrze w kąciku przy oknie, część II można oglądać w gabinecie socjoterapeuty.

     • Eventy Kulturalne w Bibliotece (projekt realizowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych)

     • Czy moda jest sztuką? - pod takim hasłem z inicjatywy pani Marii Sawosz odbywała się pierwsza część Eventów Kulturalnych w Bibliotece. Przez cały wrzesień klasy pierwsze i drugie o profilu humanistycznym podczas zajęć artystycznych pod okiem pani Beaty Bliźniewskiej-Dzik tworzyły wizje strojów będących dziełami sztuki. Inspirację stanowiły książki o modzie zakupione na ten cel do biblioteki, jak również obserwacje zaczerpnięte z filmów oraz... współczesnej ulicy. W efekcie powstało kilkaset rysunków, z których niewielką część udało się zaprezentować na wystawie zorganizowanej w szkole. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników, którzy jednoznacznie dowiedli, że rację miał Salvador Dali, mówiąc: „Moda jest bardziej sztuką niż sztuka jest sztuką”.

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023

     • Wtorek 10 października jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie.
      Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do
      niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia
      psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według WHO
      (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja oraz zaburzenia związane z
      nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej
      występujące zaburzenia psychiczne na świecie.

      Dla uczniów 160LO jest to wyjątkowo dzień bez sprawdzianów, odpowiedzi, kartkówek, ocen.
      Zero stresu:-)
      Przypominamy, że możecie się do nas – członków zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej- zwracać po
      wsparcie, jesteśmy do Waszej dyspozycji:


      Poniedziałek
      11:00 - 15.00 Karolina Burns, 8:00 - 12.30 Piotr
      Targiński, 14:15 - 16:15 Alicja Biała -Kalbarczyk,
      13:30 - 15:30 Paulina Jałtuszyk

      Wtorek
      8:00 - 12:00 Karolina Burns, 10:00 - 14:00 Piotr Targiński, 10:00 -
      14:00 Małgorzata Kułaczkowska,
      14:15 - 16:15 – Alicja Biała - Kalbarczyk

      Środa
      8:00 - 12.00 Karolina Burns, 8:00 - 12:00 Małgorzata Kułaczkowska,
      10:00 - 13:30 Piotr Targiński, 11:00 - 15:30 Paulina Jałtuszyk , 14:30 -17:00 Piotr Targiński ,
      14:15 - 16:15 Alicja Biała - Kalbarczyk

      Czwartek
      8:00 - 13:00 Karolina Burns, 10:10 - 13:00 Piotr Targiński, 13.00 -
      17.00 Małgorzata Kułaczkowska, 14:15 - 16.15 Alicja Biała -Kalbarczyk,
      13:30 - 15:30 Paulina Jałtuszyk

      Piątek
      8:00 - 12:30 Piotr Targiński, 8:30 - 12:30 Alicja Biała - Kalbarczyk,
      11:00 - 16:00 Karolina Burns

     • Przetarg na wymianę nawierzchni boiska szkolnego

     • Dyrektor Liceum informuje, że w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało ogłoszone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na Remont Boiska Szkolnego (do Piłki Nożnej) na terenie CLX LO im. Gen. Dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie. 

      Ogłoszenie BZP nr 2023/BZP 00421670/01 z dnia 2023-09-30.

      Termin składania ofert 16.10.2023 r. godz. 12:00. 

      Adres strony internetowej prowadzonego postępowania https://josephine.proebiz.com

     • Indywidualne Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w Biegach Przełajowych (2km)

     • Złoty medal w Indywidualnych Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w Biegach Przełajowych (2km)w ramach LVII WOM, w roku szkolnym 2023/24 zdobył uczeń kl. 3D CLX LO- Bartosz Kalinowski. Na uwagę zasługuje również styl w jakim zwyciężył- pozostawiając resztę stawki daleko z tyłu.

      Do finałów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zakwalifikowali się również:

      Dziewczęta:

      - rocznik 2006/05/04: IX m. Ola Nowicka

      Chłopcy

      - rocznik 2006/05/04: VII m. Szymon Kunz

      - rocznik 2007 i mł: VIII m. Karol Brzeziński

      Gratulujemy!

     • Festiwal Nauki w CLX LO

     • W dniu 27 września klasy 2a2 i 2b2 uczestniczyły w spotkaniu z Panem dr Dominikiem Kudłą z Instututu Komunikacji Społecznej i Interkulturowej. Spotkanie "Czy gry wideo tłumaczymy czy lokalizujemy?
      Nowe wersje językowe gier od kuchni"  okraszone było licznymi przykładami
      takich rozwiązań nie tylko w lokalizacjach z języka polskiego i na język polski,
      ale również dotyczącymi innych języków, regionów i kultur.

  • Kontakty

   • CLX Liceum Ogólnokształcące im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" w Warszawie, ul. Józefa Siemieńskiego 6
   • (22) 822 31 29 (22) 823 16 16
   • ul. Siemieńskiego 6, 02 - 106 Warszawa Poland
  • Logowanie