• WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE Z EKONOMIĄ

Dyskutując z uczniami na temat oszczędzania nie można pominąć informacji odnośnie prawa obywateli do powszechnych ubezpieczeń, z których niezwykle istotnym jest prawo do ubezpieczeń społecznych, zagwarantowanych w art. 67 Konstytucji RP. Wśród nich wyróżnia się ubezpieczenie emerytalne,  zapewnicające wypłatę emerytury  osobom kończącym pracę zawodową ze względu na wiek.

Wiedzę o społeczeństwie z ekonomią zaplanowano na 4 godziny lekcyjne. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom, że o swoją sytuację finansową na starość powinni się zatroszczyć, gdy są młodzi, a do momentu przejścia na emeryturę mają jeszcze wiele lat.

Podczas pierwszej lekcji wos młodzież wymieniała podstawowe prawa przysługujące obywatelom polskim w zakresie opieki społecznej, wskazywała główne cele funkcjonowania systemu ubezpieczeń emerytalnych oraz  zadania instytucji kierujących tym systemem, a także omawiała uwarunkowania mające wpływ na funkcjonowanie systemu ubezpieczeń emerytalnych.

Druga część zajęć była realizowana w formie projektu uczniowskiego. Zadaniem młodzieży było zgromadzenie, przeanalizowanie oraz przedstawienie w formie prezentacji funkcjonowania systemu ubezpieczeń emerytalnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Analiza polskiego systemu emerytalnego oraz sytuacji demograficznej w Polsce miała przekonać uczniów, że powinni korzystać z różnych dodatkowych form oszczędzania na emeryturę. Dlatego na zakończenie cyklu lekcji wos poświęconemu ubezpieczeniom emerytalnym, uczennica z Drużyny Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej przedstawiła koncepcję aktywnego gromadzenia kapitału według Roberta Kiyosaki, jako inną formę troszczenia się o zabezpieczanie swojej sytuacji finansowej.  Lekcja została przeprowadzona w formie projektu uczniowskiego. Jej zakończeniem była dyskusja na temat: “Czy ubezpieczenia społeczne powinny być obowiązkowe? A może byłoby lepiej, gdyby każdy otrzymywał wyższe (o wysokość składek) wynagrodzenie, sam dbał o własną emeryturę i pomnażał oszczędności?"

Uczniowie poznali takie pojęcia jak: ubezpieczenie, ubezpieczyciel, ubezpieczony, ubezpieczenie emerytalne, emerytura, polisa, polisolokata, ZUS, IKE, OFE, PPK, system repartycyjny, system kapitałowy, subkonto.

Lekcję przeprowadziła p. Beata Ziemba

wos-scenariusz.docx

Poniżej przezntujemy wybrane prace naszych uczniów:

Polski_system_emerytalny_2b4.pptx

prezentacja_wos_2f4.pptx