• Od ciekawości do kreatywności

        • Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota”

          Od ciekawości do kreatywności w semestrze letnim 2024: Nowy program projekcji filmów dokumentalnych, lekcji i spotkań eksperckich w 4 warszawskich szkołach ponadpodstawowych!

          W lutym ruszył nowy program innowacyjnego projektu edukacyjnego Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole! W ramach cyklu w czterech warszawskich szkołach zostanie pokazanych 7 filmów z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, odbędą się 4 spotkania z osobami eksperckimi, a osoby uczniowskie przygotują własne pomysły na filmy dokumentalne. Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st.Warszawa.

          Projekcje siedmiu filmów dokumentalnych z czterech obszarów tematycznych

           

          Filmy prezentowane w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium. Program będzie realizowany w oparciu o przygotowane przez ekspertów scenariusze lekcji. Ma zachęcić uczniów do przygotowania własnych projektów filmowych.

           

          Program obejmuje następujące tytuły:

          „Kraina miodu”(„Honeyland”), reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Macedonia Północna 2018, 87 min (ekologia)

          „Rzeka” („River”), reż. Jennifer Peedom, Australia 2021, 72 min (ekologia)

          „Przeżyć” („Flee”), reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja 2021, 92 min (różnorodność kulturowa)

          „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”), reż. Raoul Peck, USA, Francja, Belgia, Szwajcaria 2016, 89 min (różnorodność kulturowa, aktywizm)

          „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” („Total Trust”),reż. Jialing Zhang, Niemcy, Niderlandy 2023, 97 min (film jako medium)

          „Wirtualna sobowtórka” („Made to Measure”), reż.Hans Block, Moritz Riesewieck, Cosima Terrasse, Niemcy, Austria, Szwajcaria 2022, 52 min (film jako medium)

          „Lyra” („Lyra”), reż. Alison Millar, Irlandia, Wielka Brytania 2022, 94 min (aktywizm)

           

          Filmy, które znalazły się w programie promują postawę aktywną w życiu społecznym.„Kraina miodu” ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury. „Rzeka” to spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead. Są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Czy nauczymy się je szanować?

           

          Wybrane do programu filmy pozwalają zrozumieć charakter współczesnych zmian społecznych i kulturowych, które wpływają na życia młodych ludzi. Czy można zrekonstruować człowieka na podstawie aktywności w Google? Film-projekt społeczny „Wirtualna sobowtórka” odtwarza w detalach osobę wraz z jej charakterem. „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” to film o chińskim państwie inwigilacyjnym. Niepokojąca opowieść o technologii, (auto)cenzurze i nadużyciach władzy w XXI wieku. To „przestroga dotycząca technologii w rękach niekontrolowanej władzy”. W „Lyrze” poznajemy życie i pracę Lyry Mckee, która wyrosła z robotniczych korzeni w centrum rozdartego wojną Belfastu i stała się znaną na całym świecie dziennikarką śledczą, szukającą sprawiedliwości za zapomniane zbrodnie.

          Film dokumentalny może pomóc także zrozumieć grupy mniejszościowe. „Przeżyć” to animowany film dokumentalny, poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Raoul Peck w nominowanym do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

           

          Program filmowy jest dostępny na stronie: https://akademia.vod.mdag.pl/pl/strona/od-ciekawosci-do-kreatywnosci-lato-2024, za pomocą której zorganizowane zostaną projekcje w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole.

          Program realizowany w czterech warszawskich szkołach

          CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota”(Ochota). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Renata Gruszczyńska,nauczycielka języka angielskiego oraz pani Dyrektor Dorota Postek

          Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie:

          https://www.akademiadokumentalna.pl/clx-lo-od-ciekawosci-do-kreatywnosci-lato-2024

          Każda ze szkół będzie gościła eksperta/ekspertkę projektu Od ciekawości do kreatywności na specjalnie zorganizowanym spotkaniu. Z osobami uczęszczającymi do wyłonionych w rekrutacji warszawskich szkół ponadpodstawowych spotkają się Dominika Cieślikowska, psycholożka i trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych; Kaja Klimek, edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa; Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka, wykładowczyni, koordynatorka projektów związanych z fotografią; edukator i trener Michał Tęcza oraz psycholog i psychoterapeuta Michał Sawicki.

           

          W ramach projektu wykorzystywane są scenariusze lekcji przygotowane przez osoby eksperckie.

           

          CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” jako jedno z czterech wyłonionych szkół ponadpodstawowych na terenie Warszawy będzie realizowało projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole!

          W ramach projektu w szkole odbędą się projekcje filmów i lekcje z ich wykorzystaniem. Filmy udostępnione w ramach programu na platformie Akademia.vod.mdag.pl dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium. Filmy pochodzą z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.

          Program filmowy obejmie tytuły:

          1) “I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Szwecja, Dania, 88 min (blok tematyczny: film jako medium)

          2) "Ostatnie pokolenie" ("The Last Generation"), reż. Mikołaj Borowy, Polska 2021, 59 min (blok tematyczny: ekologia, aktywizm)

          3) “Twarze, plaże” (“Faces Places”), reż. Agnés Varda, JR Francja 2017, 89 min (blok tematyczny: aktywizm, wspólnoty lokalne)

          4) "Simona" ("Simona"), reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022,  91 min (blok tematyczny: ekologia)

          5) “Instagramowa rodzina” (“Girl Gang”), reż. Susanne Regina Meures 2022 Szwajcaria 96 min (blok tematyczny: film jako medium)

          6) “A wrony są białe” (“Crows Are White”), reż. Ahsen Nadeem USA 2022, 100 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

          7) “Świat po pracy” (“After Work”), reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

          Spotkania realizowane w ramach projektu mają na celu zwrócenie uwagi na formę prezentowanych filmów dokumentalnych – i stanowią zachętę dla uczniów do myślenia o własnych projektach twórczych – scenariuszach i wypowiedziach filmowych, które będą realizowane w kolejnych latach projektu.

          W ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” odbędzie spotkanie z psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych Dominiką Cieślikowską, która 5 grudnia poprowadzi lekcję po projekcji filmu “Świat po pracy”, reż. Erik Gandini.

          Koordynatorka projektu ze strony CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota”: Pani Renata Gruszczyńska, nauczycielka języka angielskiego. Spotkania filmowe w CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” poprowadzą: Pani Dyrektor Dorota Postek, nauczycielka WOS-u, pani Renata Gruszczyńska, nauczycielka języka angielskiego

          Harmonogram spotkań w ramach projektu „Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole” oraz opisy filmów są dostępne na stronie:

          https://www.akademiadokumentalna.pl/clx-lo

          Organizatorem projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

           

          Scenariusz filmu dokumentalnego - Od ciekawości do kreatywności